To powód musi wykazać wadliwość uchwały

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

To powód musi wykazać wadliwość uchwały

#1 Post autor: piotrusb » 17-07-2018, 15:36

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. akt VI ACa 1593/16.
Kwestionowane przez skarżącego stawki zaliczek na utrzymanie części wspólnej nieruchomości /plan gospodarczy - załącznik do uchwały nr (...)/ i zaliczek na fundusz remontowy/ plan funduszu- załącznik do uchwały nr (...)/ zostały ustalone prawomocnymi uchwałami podjętymi odpowiednio w latach 2004 i 2008 i od tego czasu nie zostały zmienione. Przedmiotowe uchwały je tylko powielają. Oczywiście teoretycznie mogą one ulec zmianie przy okazji tworzenia planów na konkretny rok. Jednakże w tej sytuacji to strona powodowa inicjując postępowanie, w ramach którego je kwestionuje, wnosząc z tego powodu o uchylenie uchwał na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, winna swoje stanowisko w zakresie wadliwości tychże uchwał wykazać. Ustawa nie zawiera w tym przedmiocie zasady odwróconego ciężaru dowodu, która obligowałaby pozwaną do wykazywania prawidłowości podjętych uchwał. Obowiązują ogólne reguły art. 6 k.c. W szczególności należało, zatem przedstawić stosowne wyliczenie i złożyć dokumenty na jego poparcie, względnie wnioskować o udostępnienie dokumentów przez pozwaną celem weryfikacji przyjętych w drodze kontynuacji stawek i tym samym wykazania, iż zaszła sytuacja, która implikuje konieczność ich zmiany z konkretnych, ekonomicznych względów.

Ponadto strona powodowa winna była jasno sprecyzować, dlaczego jej zdaniem przedmiotowe zaliczki w kontekście planowanych wydatków są za wysokie oraz według jakich zasad, przy uwzględnieniu realiów metrażu i wykorzystania poszczególnych lokali winny być kształtowane. Strona powodowa temu obowiązkowi w ogóle nie sprostała. Natomiast rację miał Sąd Okręgowy, wskazując iż dowód z opinii biegłego mógłby być dopuszczony po zaoferowaniu dowodów, których interpretacja wymagałaby wiadomości specjalnych, nie może zaś tych dowodów za stronę „tworzyć”. Ubocznie należy zauważyć, iż strona powodowa wnioskowała jedynie o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego w celu ustalenia uzasadnionej zaliczki na fundusz remontowy w odniesieniu do lokali użytkowych, co nie prowadziłoby do wyjaśnienia całokształtu problemu, w zakresie wysokości zaliczek na fundusz remontowy, jak i tym bardziej na utrzymanie nieruchomości wspólnej.
W konsekwencji prawidłowo Sąd Okręgowy uznał, iż strona powodowa nie wykazała, iż zaszły przesłanki, uzasadniające uchylenie zaskarżonych uchwał, na podstawie art. 25 ust.1 ustawy, a zatem zarzut naruszenia tego przepisu był nietrafny.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -02-15_003
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”