Zdaniem skarżącej opłaty za lokal powinny być w kwocie ryczałtowej niezależnej od wielkości lokalu

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zdaniem skarżącej opłaty za lokal powinny być w kwocie ryczałtowej niezależnej od wielkości lokalu

#1 Post autor: piotrusb » 17-07-2018, 14:42

Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. akt III Ca 1682/17.
Niezasadny jest zarzut naruszenia art. 15 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 2004 roku o własności lokali poprzez niewłaściwe zastosowanie i przyjęcie że powód określił prawidłowo sposób ponoszenia przez właścicieli lokali opłat na poczet kosztów zarządu, tj. poprzez określenie stawki odnoszonej do wielkości danego lokalu. Zdaniem skarżącej opłaty te winny być określone w kwocie ryczałtowej, której wysokość nie powinna zależeć od wielkości lokalu.

Jak słusznie wskazał Sąd Rejonowy zgodnie z obowiązującymi przepisami zasady finansowania i wysokość kosztów zarządu Wspólnotą Mieszkaniową oraz wysokość zaliczek przeznaczonych na ten cel, określają uchwały podjęte przez właścicieli lokali. Zgodnie z art. 25 ustęp 1 cyt. ustawy o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
Pozwana jeżeli nie zgadzała się z treścią uchwał dotyczących opłat na poczet kosztów zarządu, określających stawki odnoszone do wielkości lokalu mogła je zaskarżyć. Uchwały regulujące m.in. wysokość zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną w wysokości 3/99 zł/m 2 , nie zostały uchylone przez Sąd ani też późniejszymi uchwałami przez samych właścicieli wchodzących w skład wspólnoty, a zatem są prawomocne i wiążą wszystkich właścicieli w tym pozwaną. Niezaskarżenie do sądu przez pozwaną wskazanych uchwał dotyczących określenia wysokości zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, oznacza wyrażenie przez pozwaną zgody na obciążenie tymi zaliczkami lokali w wysokości ustalonej w stosunku do powierzchni lokalu.

Niezasadny jest także zarzut naruszenia art. 481 § 1 k.c. Powodowi należały się odsetki albowiem pozwana pozostawała w opóźnieniu z zapłatą należności. Wysokość skapitalizowanych odsetek obliczonych od kwoty zadłużenia na dzień wniesienia pozwu tj. 26 stycznia 2016 roku była prawidłowa i wynosiła 131,37 zł. O odsetkach zatem Sąd Rejonowy prawidłowo orzekł na podstawie art. 481 § 1 k.c. przyjmując, że pozwana na dzień wytoczenia powództwa pozostawała w opóźnieniu w spełnieniu swojego świadczenia. Przyjęcie takie było uzasadnione skoro wcześniej powód wzywał pozwaną do spełnienia świadczenia (art. 455 k.c.), pozwana zaś na wezwanie to pozostała obojętna.
Powyższe nakazuje uznać, że apelująca nie zdołała przedstawić argumentów, podważających prawidłowość zaskarżonego rozstrzygnięcia.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -02-12_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”