Krótkotrwałe wykorzystanie lokalu dla usług zakwaterowania nie oznacza, iż lokal ten staje się użytkowym

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Krótkotrwałe wykorzystanie lokalu dla usług zakwaterowania nie oznacza, iż lokal ten staje się użytkowym

#1 Post autor: piotrusb » 04-06-2018, 14:51

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 września 2017 r., sygn. akt I ACa 376/17.
Uchwała nr (...), w sprawie zwiększenia obciążeń właścicieli lokali mieszkalnych, w których świadczone są usługi krótkotrwałego zakwaterowania, odnosiła się do sześciu lokali, w tym obu lokali stanowiących własność powodów.
Nakładała na ich właścicieli, ze względu na zwiększony zakres uciążliwości związany ze sposobem korzystania z nich oraz na przyczynianie się do zwiększenia wydatków związanych z utrzymaniem i zabezpieczeniem nieruchomości wspólnej, obowiązek ponoszenia zwiększonych opłat z tytułów wskazanych w tej uchwale. (…)

Trafnie zawraca uwagę Sąd I instancji , że ustawa o własności lokali nie definiuje pojęcia lokalu użytkowego. Zatem będzie nim taki samodzielny lokal , który ma przeznaczenie inne niż mieszkalne.
W toku sporu powodowie konsekwentnie podtrzymywali stanowisko zgodnie z którym nabyli oraz wykorzystywali obydwa swoje lokale jako mieszkalne, chociaż sami, mieszkając poza K. nie zaspokajali w nich swoich potrzeb tej natury.
Ale nawet planując ich komercyjne wykorzystanie nie nosili się zamiarem zmiany ich przeznaczenia. Skoro tak, to pozwana, inaczej kwalifikując to przeznaczenie spornych mieszkań była obowiązana, broniąc stanowiska o legalności obu uchwał z 29 grudnia 2015r, udowodnić, że jednak zarówno lokal nr (...) jak i … są lokalami innymi niż mieszkalne.
Temu obowiązkowi nie podołała. Samo jej twierdzenie, podtrzymywane także w apelacji o tym \ że to przeznaczenie uległo zmianie w następstwie świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania [pomijając już nawet, że nie udowodnione] nie byłoby wystarczającym dla aprobaty dla stanowiska prawnego skarżącej.
Skoro tak, to należy, wbrew stanowisku Wspólnoty, zaaprobować pogląd prawny Sądu I instancji, zgodnie z którym obydwie negowane przez powodów uchwały są niezgodne z prawem, naruszając art. 12 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994r
Taka ocena jest wystarczającą dla uznania , że apelacja strony pozwanej jest bezzasadna i jako taka podlega oddaleniu , na podstawie art. 385 kpc.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -09-15_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”