Podstawy uchylenia uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Podstawy uchylenia uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego

#1 Post autor: piotrusb » 20-02-2018, 11:31

Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie z dnia 24 listopada 2017 r., sygn. akt III C 1053/16.

Powód wniósł o uchylenie dwóch uchwał: dotyczącej przyjęcia sprawozdania finansowego za 2015 r. oraz udzielenia absolutorium członkom zarządu za 2015 r. Sad oddalił powództwo stwierdzając w uzasadnieniu:
Celem uchwały zatwierdzającej sprawozdanie zarządu z działalności, w tym obejmujące sprawozdanie finansowe jest stwierdzenie przez członków danej wspólnoty mieszkaniowej prawidłowości i zgodności z prawem działania zarządu (zob. uchwała SN 16.11.2016 r., I CSK 791/15). Uchwała zatwierdzająca sprawozdanie finansowe zarządu ze swej istoty nie może naruszać indywidualnego interesu właściciela lokalu. Sprawozdanie finansowe obrazuje faktycznie dokonane operacje finansowe, przepływy finansowe (por. wyrok SA w Warszawie z dnia 11.03.2016 r. ACa 101/15).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 u.w.l. zarząd lub zarządca wspólnoty mieszkaniowej winien prowadzić odrębnie dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
Mając na uwadze treść tego przepisu wskazać trzeba, że roczne sprawozdanie finansowe wspólnoty winno stanowić podsumowanie zapisów zawartych we wskazanej, bardzo ograniczonej ewidencji pozaksięgowej, a więc zawierać tylko ogólne informacje o jej sytuacji finansowej, tj. sumie przychodów (zaliczek i pożytków) oraz wydatków. Wydatki powinny przy tym zostać podzielone na kategorie wymienione w art. 14 u.w.l., tj. wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za media, koszty ubezpieczeń i podatków, wydatki na utrzymanie czystości i porządku oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Natomiast każdy właściciel ma przy tym prawo żądać od zarządu przedstawienia szczegółowego rozliczenia na piśmie w odniesieniu do własnego lokalu (zob. art. 29 ust. 3 u.w.l.). Podzielając zaprezentowany poglądy w orzeczeniach, zdaniem sądu, treść sprawozdania finansowego zatwierdzonego uchwałą nr (...) spełnia wszystkie przedstawione wymagania. Sposób jego sporządzenia nie jest sprzeczny z przepisami prawa (art. 25 ust. 1 u.w.l.). Zresztą powód nie podnosił żadnych zastrzeżeń w formalnych odnoszących się np. do rzetelności tego sprawozdania (np. zgodności z fakturami i dokumentami), zupełności sprawdzania (ujęcie wszystkich wydatków), przejrzystości danych w nim ujętych umożliwiających dokonanie analizy treści poszczególnych zapisów sprawozdania.(...)

Zasadniczy argument powoda odnośnie uchwały nr (...) sprowadzał się do kwestionowania treści sprawozdania finansowego za 2015 r. w tym znaczeniu, że powód uważa, iż wszystkie koszty związane z pracami naprawczymi wad konstrukcji budynku powinny być finansowane z funduszu remontowego, zgodnie z uchwałą nr (...), a nie poprzez obciążanie właścicieli lokali (członków wspólnoty) comiesięcznymi zaliczkami. Uchwałą nr (...) pozwana wspólnota upoważniła zarząd do realizacji ze środków funduszu remontowego napraw konstrukcji budynku oraz udzieliła pełnomocnictwa do załatwiania wszelkich formalności związanej z wykonanie uchwały, w szczególności uzyskania pozwoleń na budowę.(...)
Zdaniem Sądu, także tego rodzaju zarzuty także nie mogą prowadzić do uwzględnienia powództwa w zakresie uchwały (...). Zgodnie z art. 13 ust. 1 u.w.l, właściciel jest obowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Na koszty te, jak stanowi art. 14. u.w.l., składają się w szczególności wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości oraz wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.w.l., na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10. każdego miesiąca. (...)

Zdaniem sądu, skoro uchwała nr (...) jest wiążąca (brak dowodów aby była uchylona) to oznacza tylko tyle, że nie wyklucza konieczności współfinansowania kosztów także w inny sposób niż z funduszu remontowego, jak to ma miejsce w sprawie. Nie wyklucza więc obciążanie, w myśl art. 13 i 14 u.w.l. także zaliczkami na poczet remontów, które jako zaliczki podlegają okresowemu rozliczeniu.(...)

Uchwały te wskazują, że pozwana wspólnota nie zwiększając wysokości zaliczek przeznacza środki zgromadzone w ramach funduszu remontowego na inne inwestycje (wymianę wyposażenia placu zabaw). Z treści uchwały nr (...) wynika, że w 2015 r. i w 2016 r. stawka wynosiła 1 zł/m2. Zatem sama wspólnota dopuszczała przeznaczanie środków zgromadzonych w ramach funduszu remontowego na inne także cele niż ten określony w uchwale nr (...), na którą powód się powołuje. Prowadzi to do wniosku, że właściciele lokali nie zwiększając miesięcznych wpływów środków na fundusz remontowy chcieli z niego finansować inwestycje wykraczające poza tego funduszu w danym roku.

Pojęcie funduszu remontowego nie jest wprost określone w przepisach ustawy o własności lokali, lecz wypracowane na kanwie doktryny prawniczej i praktyki funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Nie ma wątpliwości, że właściciele lokali mogą utworzyć tzw. fundusz remontowy na podstawie uchwały wspólnoty (zob. wyrok SN z 22.04.2010 r., V CSK 367/09). To wspólnota definiuje funduszu remontowy dla swoich potrzeb, jako uregulowanie jej wewnętrznych spraw, właściciele w drodze uchwały mogą rozszerzać lub ograniczać katalog spraw objętych kosztami zarządu nieruchomością (zob. wyrok SA w Gdańsku 23.09.2014 r., V ACa 463/14).

Zdaniem sądu, zaskarżona uchwała nr (...) dowodzi, że pozwana nie wykorzystała środków z tego funduszu na remont części konstrukcji budynku, co nie świadczy o niegospodarności, ani o nierzetelności sprawozdania. Uchwała ta nie dowodzi też o pokrzywdzeniu powoda. Zauważyć trzeba, że uchwała nr (...) nie wskazuje w jakim przedziale czasowym i czy wszystkie środki zgromadzone w ramach funduszu remontowego mogą zostać przeznaczone na remont konstrukcji budynku. Uchwała ta nie wskazuje jaka kwota ma być na ten cel przeznaczona oraz jaki ma być sposób finansowania kosztów związanych z naprawą konstrukcji budynku, w sytuacji, gdy kwota środków na funduszu remontowym będzie niższa niż rzeczywiste koszty związane z naprawą konstrukcji budynku, co ma miejsce w niniejszej sprawie. Nadto uchwała ta w swojej literalnej treści nie wyklucza, by naprawa konstrukcji budynku była finansowana także z comiesięcznych zaliczek.
Zgodzić się zatem należy z poglądem, że „utworzenie przez wspólnotę mieszkaniową funduszu remontowo - modernizacyjnego nie oznacza, że środki te są całkowicie "unieruchomione" na cele wynikające z nazwy funduszu i nie mogą być przeznaczone na inny cel, mieszczący się w dyspozycji art. 14 i art. 12 u.w.l. (związany z zarządzaniem i utrzymaniem nieruchomości wspólnej). Granicami dyspozycji może być zasadniczo prawidłowe zarządzanie oraz zakaz pokrzywdzenia członka wspólnoty (zob. wyrok SA w Warszawie z dnia 16.11.2012 r., I ACa 663/12). (...)

Zatem jedynie dla porządku wskazać należy, że mając na uwadze argumentację pozwanej uznać trzeba, że brak jest podstawy do uznania by zaskarżona uchwała była nieistniejącą, czy też nieważną. Powód, zgodnie z art. 6 k.c. nie wykazał dowodów, które przemawiałyby za przyjęciem odmiennej oceny. Zauważyć także trzeba, że nawet gdyby tego typu zarzuty (czego sąd nie stwierdza) okazałyby się zasadne, to i tak powództwo podlegałoby oddaleniu ze względu na treść żądania o uchylenie uchwał, a nie stwierdzenie ich nieważności, czy ustalenie ich nieistnienia.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -11-24_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”