Zwiększenie opłat dla lokali uzytkowych wymaga uzasadnienia

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zwiększenie opłat dla lokali uzytkowych wymaga uzasadnienia

#1 Post autor: piotrusb » 30-01-2018, 11:09

Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie z dnia 26 października 2017 r., sygn. akt II C 821/17.
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali, uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Możność zwiększenia obciążenia właścicieli lokali użytkowych kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej, w tym zaliczkami na fundusz remontowy, ponad udział we współwłasności nieruchomości związany z danym lokalem, powinien być powiązany z przesłankami wskazanymi w art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali, które muszą zaistnieć w stosunku do danego lokalu, a wspólnota mieszkaniowa winna się liczyć z obowiązkiem ich wykazania w procesie o uchylenie takiej uchwały (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 05 marca 2015 roku w sprawie o sygnaturze akt I ACa 1267/14).

Uznać zatem należy, iż niewykazanie przez pozwaną Wspólnotę Mieszkaniową w uchwale w sprawie przyjęcia planu gospodarczego na rok 2017, zasadności obciążeń lokali użytkowych zwiększonymi zaliczkami na fundusz remontowy, ocenić należy jako naruszenie podstawowych zasad zarządzania nieruchomością wspólną oraz naruszenie interesu powoda Miasta (...) W. będącego członkiem pozwanej Wspólnoty.

Orzekając o kosztach postępowania, Sąd kierował się zasadą zawinienia, wyrażoną w treści przepisu art. 101 k.p.c., zgodnie z którym zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Zastosowanie powyższej regulacji wymaga spełnienia kumulatywnie dwóch wskazanych powyżej przesłanek. Sąd podziela stanowisko prezentowane w judykaturze, że „pozwany nie daje powodu do wytoczenia powództwa, jeżeli jego stosunek wobec roszczenia powoda, oceniony zgodnie z doświadczeniem życiowym, usprawiedliwia wniosek, że powód uzyskałby zaspokojenie swojego roszczenia bez wytoczenia powództwa.” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 1961 r., IV CZ 23/61). Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że w ocenie Sądu zachowanie pozwanej uzasadnia zastosowanie reguły z art. 101 k.p.c. Pozwana Wspólnota Mieszkaniowa bowiem przy pierwszej czynności procesowej, tj. odpowiedzi na pozew, uznała żądanie w rozpoznawanej sprawie. Sąd miał także na uwadze, że powód przed wytoczeniem powództwa nie wezwał pozwanej do dobrowolnego uchylenia zaskarżonej uchwały, zaś postawa pozwanej w toku procesu jednoznacznie wskazuje, iż nie kwestionuje uchylenia zaskarżonej uchwały, albowiem przy pierwszej czynności procesowej uznała żądanie pozwu, co skutkuje wydaniem niniejszego wyroku i uzasadnia założenie, że gdyby powód wezwał pozwaną do uchylenia zaskarżonej uchwały, pozwana dobrowolnie podjęłaby kolejną uchwałę w celu uchylenia tej zaskarżonej, co de facto nastąpiło po wydaniu niniejszego wyroku.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -10-26_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”