Wspólnota nie może ograniczyć prawa do współkorzystania z przewodu kominowego

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Wspólnota nie może ograniczyć prawa do współkorzystania z przewodu kominowego

#1 Post autor: piotrusb » 25-01-2018, 11:15

Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 24 października 2017 r., sygn. akt I C 488/17.
Istota prawa współwłasności sprowadza się do prawa współkorzystania z nieruchomości. Ustawa o własności lokali ogólnie określa tylko, że właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości. Nie określa jak ma wyglądać współkorzystanie z rzeczy w przypadku, gdy udziały właścicieli lokali nie są równe. Z tej ogólnej regulacji wynika, że co do zasady każdy właściciel lokalu może korzystać z całej nieruchomości. Wynika to z faktu, że co do zasady nie da się zróżnicować w korzystaniu ze współwłasności np. nie da się określić współkorzystania ze wspólnej klatki schodowej. Często również ułamkowe określenie zasad korzystania nie jest celowe, albowiem wszyscy odnoszą największe korzyści jak każdy korzysta z całej nieruchomości. Mogą zachodzi sytuacje konfliktowe kiedy trudno jest pogodzić korzystanie ze współwłasności przez współwłaścicieli.

W ocenie sądu art. 12 ustawy o własności lokali przyznaje jednak prawo każdemu właścicielowi do korzystania z całej nieruchomości. Wspólnota nie ma uprawnień do ograniczania tego prawa. Wprowadzenie zasady, że tylko jedna osoba – na zasadzie wyłączności - może korzystać ze wspólnego przewodu kominowego w istocie rzeczy ogranicza prawa właścicieli lokali do korzystania z całej nieruchomości. Możliwość korzystania z całej nieruchomości polega między innymi na tym, że każdy może korzystać ze wspólnego przewodu kominowego.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że uchwała w istotny sposób narusza interesy powoda. Powód jest właścicielem lokalu mieszkalnego i mieszkanie podłączone jest do przewodu kominowego nr 48. Chce dokonać podziału mieszkania i ma na to zgodę wspólnoty. Chce wykorzystać przewód kominowy nr 48 i może z niego korzystać, oczywiście i jego korzystanie, nie może polegać na tym, że będzie wyłącznie korzystającym z tego przewodu. Z drugiej strony wspólnota nie wykazała jakie to szczególne względy stają za tym, aby to właściciel lokalu mieszkalnego nr (...) miał – na zasadzie wyłączności – korzystać z przewodu kominowego nr 48, zwłaszcza w sytuacji gdy dwa inne mieszkania w jakiś sposób są podłączone do tego przewodu i korzystają z niego. Wspólnota raczej wskazywała na brak potrzeby na korzystanie z przewodu przez powoda dla celów podziału lokalu nr (...), ale to nie jest wystarczające (nawet gdyby taki brak interesu rzeczywiście występował) dla dania prawa wyłącznego użytkowania innemu członkowi wspólnoty.

Proceduralne zarzuty powoda co do sposobu głosowania pozostają bez znaczenia albowiem nie miały one wpływu na treść podjętej uchwały.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -10-24_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Wspólnota nie może ograniczyć prawa do współkorzystania z przewodu kominowego

#2 Post autor: irenalo » 25-01-2018, 12:37

Następny idiotyczny wyrok nie uwzględniający prawa budowlanego , warunków technicznych. Przewody Kominowe , jak każdą część NW, można a nawet powinno się podzielić do wyłącznego korzystania. Powinno ze względów bezpieczeństwa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”