Odpowiedzialność właściciela lokalu za najemców

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odpowiedzialność właściciela lokalu za najemców

#1 Post autor: piotrusb » 14-11-2017, 15:54

Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 19 października 2017 r., sygn. akt I C 390/17.
W niniejszej sprawie powódka domagała się uchylenia dwóch uchwał pozwanej Wspólnoty Mieszkaniowej w sprawie upoważnienie Zarządu Wspólnoty do: podjęcia czynności zmierzających do usunięcia krzyża aptecznego oraz zlecenia na koszt Wspólnoty usługi usunięcia przedmiotów z hali garażowej i egzekwowania kosztów od właścicieli danego miejsca postojowego. (...)

W pierwszej kolejności Sąd poddał analizie uchwałę, która zdaniem powódki narusza jej interes, gdyż nakłada na nią odpowiedzialności za nieprawidłowe zachowanie osób trzecich, tj. najemców korzystających z jej lokalu. W tym kontekście powódka w szczególności kwestionowała możliwość obciążenia ją kosztami naprawy elewacji i karą w kwocie 10.000 euro za montaż przez najemców jej lokalu krzyża aptecznego na elewacji nieruchomości wspólnej. Należy jednak zauważyć, że Statut Wspólnoty Mieszkaniowej przewiduje, że właściciel lokalu jest obowiązany naprawić szkodę jaką wyrządził w nieruchomości wspólnej osobiście lub przez osoby, za które ponosi odpowiedzialność, co zgodnie z § (...) pkt (...) Statutu dotyczy w szczególności naruszenia zakazu umieszczania jakichkolwiek przedmiotów na elewacji budynku bez zgody Wspólnoty Mieszkaniowej. W Statucie przyjęto też, że w przypadku naruszenia tych postanowień sprawca będzie zobowiązany do niezwłocznego usunięcia zamontowanego elementu, naprawy szkód w substancji budynku oraz zapłaty kary w kwocie stanowiącej równowartość 10.000 euro. Ponadto, również w Regulaminie Porządku właściciele lokali potwierdzili, że właściciele lokali ponoszą odpowiedzialność za zachowanie uprawnionych użytkowników (a więc także najemców) oraz za przestrzeganie przez nich Regulaminu Porządku, który powinien być przekazany użytkownikom przez właścicieli. Z tych postanowień jednoznacznie wynika, że członkowie wspólnoty zgodnie przyjęli swoją odpowiedzialność za nieprawidłowe zachowanie osób trzecich uprawnionych do korzystania z ich lokali. W doktrynie także przyjmuje się, że właściciel lokalu może ponosić negatywne konsekwencje za zachowanie osób trzecich – m.in. domowników, najemców i dzierżawców jego lokalu, np. poprzez zastosowanie instytucji przymusowej sprzedaży lokalu w przypadku gdy to działanie osób trzecich a nie samego właściciela spełnia przesłanki z art. 16 ustawy o własności lokali (tak np. E. Bończyk-Kucharczyk, Własność lokali i wspólnota mieszkaniowa, WK 2016 r., LEX oraz A. Doliwa, Prawo mieszkaniowe. Komentarz, Legalis). Analogicznie można więc przyjąć, że właściciele lokali mogli uzgodnić, że będą oni ponosili odpowiedzialność za zachowanie osób, które na mocy odpowiedniej umowy (np. najmu) mają prawo korzystać z ich lokali. Zdaniem Sądu należy w tym zakresie uwzględnić również specyfikę budynku, który ma charakter niemieszkalny i usługowy, dlatego naturalnym jest, że w takim budynku lokale bardzo często są przedmiotem najmu, a osoby uprawnione do korzystania z nich często się zmieniają. W takiej sytuacji racjonalne jest postanowienie przez Wspólnotę Mieszkaniową, że właściciele lokali są obowiązani poinformować najemców i dzierżawców o zasadach korzystania z nieruchomości wspólnej ponoszą odpowiedzialność za ich nieprawidłowe zachowanie (co oczywiście nie wyklucza, że późniejszej odpowiedzialności najemcy przed właścicielem lokalu).

Należy także dodać, że ww. zapisy Statutu i Regulaminu Porządku nie były kwestionowane przez strony. Dla rozstrzygnięcia sprawy nie ma większego znaczenia twierdzenie powódki, że nie znała ona wcześniej treści tych dokumentów. Należy stwierdzić, że Statut pozwanej i Regulamin Porządku istotnie nie były częścią umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i umowy sprzedaży zawartej przez powódkę z deweloperem, to jednak w tej umowie kilkukrotnie była mowa o tym, że Statut oraz zasady korzystania z nieruchomości wspólnej (w tym w zakresie elewacji i hali garażowej) zostały określone w umowie z dnia 22 grudnia 2015 r., Rep. A nr (...) zawartej z nabywcą pierwszego lokalu, co powódka przyjęła do wiadomości zobowiązując się do przestrzegania Statutu i innych regulaminów, w tym Regulaminu Porządku. Ponadto, M. L. zeznała, że Regulamin Porządku był wręczany nabywcom podczas odbioru lokali, zaś Statut był im wysyłany przez administratora budynku (co potwierdza treść pisma administratora). M. L. też wskazała, że członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej mogli zapoznać się ze Statutem w siedzibie dewelopera albo zwrócić się do niego z prośbą o jego przesłanie, co było realizowane. W świetle tego Sąd uznał, że powódka nie może powoływać się na nieznajomość zasad zarządu nieruchomością wspólną obowiązujących w pozwanej wspólnocie. Nawet bowiem jeśli rzeczywiście z jakiejś przyczyny Statut pozwanej czy Regulamin Porządku nie zostały jej wręczone przez dewelopera bądź administratora to jednak przy zachowaniu należytej staranności miała ona inne możliwości zapoznania się z tymi dokumentami.

Sąd nie podzielił też zarzutu powódki, że uchwała nr (...) jest sprzeczna z zasadami prawidłowego zarządu, ponieważ upoważnia zarząd do wytoczenia przeciwko niej powództwa, które – jako bezzasadne – będzie skutkowało obciążeniem Wspólnoty Mieszkaniowej kosztami sądowymi i procesu. Analizując przesłankę uchylenia uchwały w postaci naruszenie zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną Sąd powinien mieć na uwadze przede wszystkim cel wspólnoty mieszkaniowej, tj. utrzymanie nieruchomości w stanie co najmniej niepogorszonym i sprawne nią zarządzanie, a także celowość, rzetelność i gospodarność uchwały. Nie ulega wątpliwości, że prawidłowy zarząd nieruchomością wspólną obejmuje wymuszanie na właścicielach lokali przestrzeganie przyjętych reguł oraz podejmowanie odpowiednich kroków prawnych, w tym poprzez wytaczanie powództw przeciwko członkom, których zachowanie jest nieprawidłowe (np. w przypadku zalegania z opłatami, nieprzestrzeganiu zasad korzystania z nieruchomości wspólnej czy naruszeniu porządku domowego). Oznacza to, że podjęcie przez pozwaną uchwały upoważniającej jej zarząd do wyegzekwowania od powódki kosztów przywrócenia elewacji budynku do stanu poprzedniego oraz kary za naruszenie Statut nie jest niecelowe, nierzetelne lub niegospodarne, lecz znajduje swoje oparcie w przepisach prawa oraz treści Statutu i Regulaminu Porządkowego. Ponadto, trafnie wskazuje pozwana, że należność, której mogłaby dochodzić od powódki przekracza wysokość ewentualnych kosztów skoro sama kara za naruszenie Statut stanowi równowartość 10.000 euro. Nie można też obecnie przewidywać, że ewentualne powództwo pozwanej będzie w całości bezzasadne, a pozwana zostanie obciążona kosztami. Ta kwestia nie jest przedmiotem zainteresowania niniejszego Sądu, lecz będzie badana w przypadku ewentualnego wniesienia pozwu przez pozwaną. Niemniej jednak z przyczyn wskazanych powyżej nie można podzielić stanowiska powódki, że roszczenie pozwanej jest całkowicie bezzasadne, dlatego wytaczając przeciwko niej powództwo wykroczy przeciwko zasadom prawidłowego zarządu nieruchomości wspólną.

Częściowo trafne były natomiast zarzuty powódki, że uchwała narusza jej interes, ponieważ została podjęta już po demontażu krzyża aptecznego z elewacji budynku(...). W istocie, w chwili podejmowania kwestionowanej uchwały stan naruszenia reguł korzystania z nieruchomości wspólnej już nie istniał, z czego właściciele lokali zdawali sobie sprawę. W protokole zebrania wskazano bowiem, że administrator przed głosowaniem poinformował właścicieli, że krzyż został usunięty, ale mimo tego przystąpiono do głosowania. W rezultacie, uchwała narusza interes powódki w części w jakiej właściciele upoważnili zarząd pozwanej do podjęcia czynności zmierzających do usunięcia krzyża aptecznego z elewacji budynków, dlatego w tym niewielkim zakresie podlegała ona uchyleniu. Odnośnie natomiast możliwości ponownego montażu tego znaku przez najemców lokalu powódki należy wskazać, że dla pozwanej dostatecznym zabezpieczeniem na przyszłość jest Statut, zgodnie z którym montaż jakichkolwiek elementów na elewacji wymaga zgody właścicieli wyrażonej w formie uchwały. Usunięcie stanu naruszenia nie było natomiast przeszkodą do podjęcia uchwały w dalszej części, tj. upoważniającej zarząd pozwanej do wyegzekwowania kosztów przywrócenia elewacji do stanu poprzedniego oraz kary za naruszenie Statutu.

Powódka zakwestionowała również uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu pozwanej do zlecenia na koszt Wspólnoty usługi usunięcia przedmiotów z hali garażowej i egzekwowania kosztów od właściciela danego miejsca postojowego. Zgodnie z tą uchwałą właściciele lokali wprowadzili zakaz przechowywania jakichkolwiek przedmiotów na terenie hali garażowej poza pojazdami oraz jednocześnie upoważnili zarząd do zlecenia w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej usługi usuwania i magazynowania rzeczy przechowywanej w hali, do pokrywania kosztów z tym związanych przez Wspólnotę oraz do ich wyegzekwowania od właściciela uprawnionego do korzystania z miejsca postojowego po uprzednim pisemnym wezwaniu do usunięcia przedmiotów we własnym zakresie w ciągu 14 dni od dokonanego powiadomienia. Zgodnie z uchwałą właściciele zobowiązali się pokryć te koszty także w przypadku korzystania z ich miejsca przez osoby trzecie, choćby nie ponosili za nie odpowiedzialności.

Powódka zarzuciła tej uchwale przede wszystkim, że jest sprzeczna z umową właścicieli określającą sposób zarządu nieruchomością wspólną. W tym kontekście podniosła, że na zasadzie podziału quoad usum jest uprawniona do wyłącznego posiadania i korzystania z dwóch miejsc parkingowych w hali garażowej, dlatego możliwe jest również tymczasowe składowanie ruchomości na tych miejscach. Należy wyjaśnić, że podział quoad usum to umowne ustalenie między współwłaścicielami, w jaki sposób będą korzystać z posiadanej nieruchomości. Współwłaściciele nieruchomości posiadający udział ułamkowy w prawie własności mogą bowiem uregulować sposób korzystania i posiadania tej nieruchomości w taki sposób, że określona część nieruchomości będzie wykorzystywana wyłącznie przez jednego z nich. Nie oznacza to jednak, że możliwość posiadania i korzystania z tak wydzielonej części nieruchomości jest niczym nieograniczona. W tym zakresie będą bowiem miały zastosowanie ogólne zasady dotyczące wyznaczenia granic prawa własności wynikające głównie z art. 140 k.c. Zgodnie zaś z tym przepisem właściciel może korzystać z rzeczy w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa. W świetle tego pozwana trafnie podniosła, że przeznaczeniem miejsc postojowych w hali garażowej jest parkowanie pojazdów, a nie składowanie ruchomości. Potwierdza to treść wewnętrznych regulacji obowiązujących w pozwanej Wspólnocie Mieszkaniowej - § (...) Statutu przewiduje m.in., że właściciele lokali mają prawo współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem, zaś Regulamin Porządku, w rozdziale (...). „(...)”, stanowi, że hala garażowa jest „w szczególności przeznaczona do parkowania samochodów osobowych, pojazdów jednośladowych w wyznaczonych miejscach przez uprawnionych członków Wspólnoty, ewentualnie przez osoby przez nich upoważnione oraz przechowywania rzeczy w pomieszczeniach do tego przeznaczonych”. Oznacza to, że członkowie pozwanej mogli w drodze uchwały sprecyzować, że miejsca postojowe służą jedynie do parkowania pojazdów, zaś ruchomości mogą być przechowywane tylko w wyznaczonych miejscach. Nie można też podzielić zarzutów powódki, że uchwała zmienia określone w umowie zasady korzystania z nieruchomości wspólnej i wobec tego powinna mieć formę aktu notarialnego oraz zostać wpisana do księgi wieczystej. Z taką zmianą mielibyśmy bowiem do czynienia np. w przypadku innego określenia z których miejsc postojowych może korzystać powódka albo zmiany osoby uprawnionej. Niniejsza uchwała natomiast jedynie precyzuje i po części powtarza dotychczasowe zasady korzystania z miejsc postojowych. Nie ma więc ona takiej treści, która wymagałaby spełnienia wymogu formy aktu notarialnego i wpisania do księgi wieczystej nieruchomości.

Sąd z przyczyn wskazanych powyżej przy analizie uchwały nr (...) nie uznał również zarzutów powódki, że uchwała narusza jej interes, ponieważ wprowadza odpowiedzialność za zachowania osób trzecich korzystających z miejsc postojowych. Jak wyjaśniono wyżej przyjęcie takiej odpowiedzialności przez właścicieli lokali było dopuszczalne. Ponadto, w przypadku uchwały nr (...) należy zauważyć, że nie dotyczy ona wyłącznie powódki (jak w przypadku uchwały nr (...)), lecz wszystkich właścicieli uprawnionych do korzystania z miejsc postojowych, dlatego nie można mówić o jej pokrzywdzeniu w stosunku do pozostałych członków Wspólnoty Mieszkaniowej lub uzyskania przez innych właścicieli jakichkolwiek korzyści kosztem powódki.

Powódka podniosła również, że uchwała nr (...) narusza zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną, ponieważ nie określa precyzyjnie „w jaki sposób będą usunięte przedmioty, które, przez kogo, za jakim wynagrodzeniem, kiedy, gdzie zostaną zmagazynowane, na jaki czas, itp.”, co według niej może powodować szereg nadużyć ze strony wspólnoty (np. w postaci zlecenia usunięcia przedmiotów za wysokim wynagrodzeniem) z jednoczesnym wyłożeniem środków tych działań z własnych funduszy bez pewności, że zostaną one zwrotnie wyegzekwowane. Z treści uchwały wynika jednak, że ma ona abstrakcyjny charakter, a więc dotyczy zdarzeń, które dopiero mogą ujawnić się w przyszłości. Ciężko zatem wymagać, aby taka uchwała określała konkretny podmiot, któremu zarząd będzie mógł zlecić usługę usunięcia i przechowania rzeczy, czy też wysokość kosztów z tym związanych. Uchwała nie jest zatem niewykonalna, a taki charakter mogłaby mieć właśnie gdyby określała nazwę przyszłego zleceniobiorcy czy wysokość jego wynagrodzenia (np. w przypadku pojawienia się podmiotu, który świadczyłby usługi po niższej cenie niż podmiot wskazany w uchwale czy zmiany wysokości stawek na rynku). Sąd w kwestionowanej uchwale nie dostrzega również jakiejkolwiek innej nierzetelności, niecelowości czy niegospodarności, która potwierdzałaby zarzuty powódki. Celem tej uchwały jest wymuszenie przez Wspólnotę Mieszkaniową przestrzegania reguł korzystania z nieruchomości wspólnej, co ogólnie rzecz biorąc służy jej utrzymaniu w stanie niepogorszonym. Warto bowiem zauważyć, że z zapisów protokołu zebrania właścicieli wynika, że jednym z motywów podjęcia uchwały nr (...) było zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie można też podzielić stanowiska powódki, że uchwała jest wadliwa z tego powodu, że zakłada w pierwszej kolejności wyłożenie środków w nieznanej wysokości przez Wspólnotę Mieszkaniową, a dopiero później ich egzekucję od właściciela korzystającego z miejsca postojowego. Racjonalnie myśląc ciężko wyobrazić sobie inny sprawny sposób zapobiegnięcia składowania ruchomości w hali garażowej niż zaproponowany przez pozwaną, tj. wezwanie właściciela do samodzielnego usunięcia ruchomości w terminie 14 dni pod rygorem odpłatnego zlecenia usługi zewnętrznemu podmiotowi oraz wyegzekwowania kosztów tej usługi od właściciela. Zresztą powódka sama nie wskazała w jaki inny, lepszy bądź przynajmniej równie sprawny sposób można by rozwiązać problem usuwania ruchomości w hali garażowej. W świetle zasad doświadczenia życiowego całkowicie nieprawdopodobnym też, aby Wspólnota Mieszkaniowa ze szkodą dla siebie i jej członków celowo zlecała usługi usunięcia i składowania ruchomości za rażąco wygórowanym wynagrodzeniem (np. nawet milionowym jak wskazywała powódka) skoro sama w pierwszej kolejności będzie musiała pokryć ten wydatek, a dopiero następnie wyegzekwować go od swojego członka.
Wobec powyższego Sąd stwierdził, że nie ma żadnych podstaw do uchylenia uchwały.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -10-19_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Odpowiedzialność właściciela lokalu za najemców

#2 Post autor: piotrusb » 14-11-2017, 16:20

Wyrok dość kuriozalny (ciekawe, czy się ostanie w apelacji, jeśli taka będzie) i wyraźnie sprzeczny z dominującą linią orzecznictwa w świetle której za szkodę wyrządzoną w nieruchomości wspólnej odpowiada ten, kto ja wyrządził. Zatem nie można właściciela lokalu obciążyć odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez jego najemcę. Zapis mówiący o odpowiedzialności właściciela lokalu za straty wynikłe z czynów niedozwolonych dokonanych przez jego najemców jest sprzeczny z art. 415 kc i uchwała wprowadzająca taką odpowiedzialność powinna zostać uchylona, a umowa uznana za nieważną w tym zakresie. Tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie 8 września 2010 r. sygn. akt VI ACa 76/10, wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. akt I ACa 645/12, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 24 kwietnia 2013 r., sygn. akt I C 1678/12, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2013 r., sygn. akt I C 1646/12, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. akt I C 445/14, wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt II C 894/15.

Wyjątkiem od powyższej zasady, zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w doktrynie i orzecznictwie, jest art. 16 uwl, w odniesieniu do którego na równi z niewłaściwym zachowaniem właściciela lokalu traktuje się takie zachowanie domowników oraz osób korzystających z lokalu np. na podstawie stosunku najmu. A zatem, w przypadku długotrwałego naruszania przez najemców porządku domowego, wspólnota, po podjęciu stosownej uchwały może wytoczyć powództwo o przymusową licytację lokalu.

Warto też pamiętać, iż zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego właściciele innych lokali, jak również najemcy innych lokali mają prawo wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia, w przypadku naruszania w sposób rażący i uporczywy porządku domowego przez najemców - przez co czynią oni uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Odpowiedzialność właściciela lokalu za najemców

#3 Post autor: irenalo » 15-11-2017, 12:00

Ta specyficzna wspólnota - WM właścicieli lokali użytkowych - ma statut. Jeśli statut został przyjęty z drodze umowy wszystkich właścicieli to zapisy tego statutu wiążą właścicieli lokali.
Należy stwierdzić, że Statut pozwanej i Regulamin Porządku istotnie nie były częścią umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i umowy sprzedaży zawartej przez powódkę z deweloperem, to jednak w tej umowie kilkukrotnie była mowa o tym, że Statut oraz zasady korzystania z nieruchomości wspólnej (w tym w zakresie elewacji i hali garażowej) zostały określone w umowie z dnia 22 grudnia 2015 r., Rep. A nr (...) zawartej z nabywcą pierwszego lokalu, co powódka przyjęła do wiadomości zobowiązując się do przestrzegania Statutu i innych regulaminów, w tym Regulaminu Porządku.
Po drugie - gdy się zajrzy do Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy (...) to się znajdzie taki zapis:
Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

4) lokalu - należy przez to rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki; nie jest w rozumieniu ustawy lokalem pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub w innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych;
Zatem nie ma co się powoływać na ustawę o ochronie praw lokatorów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Odpowiedzialność właściciela lokalu za najemców

#4 Post autor: piotrusb » 15-11-2017, 17:13

irenalo pisze:
15-11-2017, 12:00
Zatem nie ma co się powoływać na ustawę o ochronie praw lokatorów.
W tym konkretnym przypadku istotnie nie. Natomiast gdyby porządek w sposób rażący naruszał najemca lokalu mieszkalnego, to każdy właściciel i najemca innego lokalu tego typu może skorzystać z tego zapisu, gdyby właściciel przedmiotowego lokalu nie chciał sam wypowiedzieć umowy najmu.
irenalo pisze:
15-11-2017, 12:00
Jeśli statut został przyjęty z drodze umowy wszystkich właścicieli to zapisy tego statutu wiążą właścicieli lokali.
Mam wątpliwości (i dlatego ciekawi mnie bardzo wynik ewentualnej apelacji), czy tego typu zapisy umowy, które są sprzeczne z art. 415 kc i nakładają tak wysokie kary (które mogą być znacząco wyższe od faktycznie wyrządzonej szkody i mają być uiszczone niezależnie od usunięcia elementów z elewacji i pokrycia wszelkich szkód), powinny być uznane za wiążące, zwłaszcza w sytuacji, gdy umowę zawartą przez dewelopera i jednego tylko - pierwszego właściciela, któryś z kolejnych właścicieli zakwestionuje.

Poza tym, zgodnie z uzasadnieniem wyroku zapis w Statucie mówił, że:
...właściciel lokalu jest obowiązany naprawić szkodę jaką wyrządził w nieruchomości wspólnej osobiście lub przez osoby, za które ponosi odpowiedzialność
Trudno uznać, że właściciel ponosi generalną odpowiedzialność za czyny najemcy. Dalej zaś mamy, iż:
W Statucie przyjęto też, że w przypadku naruszenia tych postanowień sprawca będzie zobowiązany do niezwłocznego usunięcia zamontowanego elementu, naprawy szkód w substancji budynku oraz zapłaty kary w kwocie stanowiącej równowartość 10.000 euro.
a sprawcą był najemca, nie zaś właściciel lokalu. I dalej:
w Regulaminie Porządku w Rozdziale (...). „(...)” właścicieli lokali potwierdzili, że właściciele lokali ponoszą odpowiedzialność za zachowanie uprawnionych użytkowników (a więc także najemców) oraz za przestrzeganie przez nich Regulaminu Porządku, który powinien być przekazany użytkownikom przez właścicieli.
Natomiast nie ma nigdzie w uzasadnieniu w jakim trybie został przyjęty ten regulamin (umowy, uchwały, jednostronnego dokumentu dewelopera...)
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”