Zróżncowanie stawek FR dla lokali użytkowych

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zróżncowanie stawek FR dla lokali użytkowych

#1 Post autor: piotrusb » 26-10-2017, 10:03

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2017 r., sygn. akt VI ACa 277/16.
Jeżeli chodzi o zróżnicowanie stawek zaliczki na fundusz remontowy to podstawa prawna do przyjęcia takiej opcji przewiduje art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali gdzie dopuszczono możliwość zwiększenia obciążenia z tytułu wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z lokali użytkowych.
Sąd podzielił argumentację strony pozwanej, że istnieje zwiększony stopień uciążliwości związany ze sposobem korzystania z lokalu użytkowego, co ma wpływ na wzrost kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, które dotyczą różnego rodzaju wydatków w tym również kosztów kredytu termomodernizacyjnego.
Ponadto lokal należący do powoda generuje większe koszty z powodu wyposażenia go w urządzenia klimatyzacyjne jak również ze względu na dużą ilość interesantów, którym świadczona jest tam opieka zdrowotna, pomoc prawna, co pociąga za sobą niszczenie elewacji i parapetów zewnętrznych przy oknach.
W planie remontowym zostały uwzględnione wydatki związane z koniecznością spłaty kredytu termomodernizacyjnego, który nie przewidywał ulgi (premii) dla lokalu użytkowego.
Sąd podkreślił, że powód na którym spoczywał ciężar dowodu zgodnie z art. 6 k.c. nie wykazał, że przewidziane w skarżonej uchwale wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej były nieuzasadnione. Nie przedstawił żadnych własnych wyliczeń i nie wnioskował o powołanie na tę okoliczność dowodu z opinii biegłego.
Z kolei strona pozwana nie musiała precyzyjnie wskazać skali zwiększenia kosztów nieruchomości wspólnej, gdyż w wielu przypadkach byłoby to zadanie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do realizacji i prowadziłoby do sytuacji, w której przepis art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali pozostawały normą iluzoryczną. (...)

Podobnie jak w przypadku analogicznej uchwały będącej przedmiotem zaskarżenia przez powoda w sprawie o sygn. akt XXV C 5/14 Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie apelację od wydanego w dniu 2 czerwca 2015 r. wyroku oddalił tut. Sąd Apelacyjny w sprawie o sygn. akt VI ACa 1315/15 należy wskazać, iż prawidłowe są ustalenia faktyczne w myśl których koszt kredytu termomodernizacyjnego, podlegającego spłacie ze środków funduszu remontowego, nie powinien rozkładać się w identycznym stosunku na właściciela lokalu użytkowego i właścicieli lokali mieszkalnych z uwagi na nieprzyznanie premii w tym pierwszym przypadku. Już tylko ta okoliczność pozwalała na zróżnicowanie stawek opłat na fundusz remontowy.(...)

Negatywny wpływ pracy wentylatora użytkowanego przez stronę powodową na stan techniczny ściany budynku na której jest on zamontowany nie budził wątpliwości. Spór dotyczył jedynie zakresu zabrudzeń ściany wywoływanych działaniami tego urządzenia.
Jeżeli chodzi o uszkodzenia parapetów to również zostało wykazane istnienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy prowadzoną w lokalu powódki działalnością a zwiększonymi z tego tytułu wydatkami na utrzymanie nieruchomości wspólnej.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -05-24_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zróżncowanie stawek FR dla lokali użytkowych

#2 Post autor: piotrusb » 26-10-2017, 10:10

To istotny wyrok, zwłaszcza stwierdzenie sądu:
...powód [właściciel lokalu użytkowego], na którym spoczywał ciężar dowodu zgodnie z art. 6 k.c. nie wykazał, że przewidziane w skarżonej uchwale wyższe koszty utrzymania nieruchomości wspólnej były nieuzasadnione. Nie przedstawił żadnych własnych wyliczeń i nie wnioskował o powołanie na tę okoliczność dowodu z opinii biegłego.
Z kolei strona pozwana [wspólnota] nie musiała precyzyjnie wskazać skali zwiększenia kosztów nieruchomości wspólnej, gdyż w wielu przypadkach byłoby to zadanie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do realizacji i prowadziłoby do sytuacji, w której przepis art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali pozostawały normą iluzoryczną.
bowiem do tej pory w orzecznictwie dominował pogląd, że wspólnota musi precyzyjnie wykazać (przedstawić dowody i wyliczenia), że dany lokal użytkowy generuje wyższe i to konkretnie wyliczone koszty zarządu nieruchomością wspólną.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”