Przewody kominowe są częścią nieruchomości wspólnej

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Przewody kominowe są częścią nieruchomości wspólnej

#1 Post autor: piotrusb » 28-09-2017, 10:08

Wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 13 lipca 2017 r., sygn. akt I C 109/17.
Według powódki sprzeczność zaskarżonej uchwały z prawem polega na tym, że pozwana Wspólnota podjęła uchwałę odnoszącą się do przewodów kominowych służących poszczególnym właścicielom lokali w nieruchomości a zatem w przedmiocie w którym takiej kompetencji nie posiadała albowiem Wspólnota może podejmować uchwały jedynie w sprawach dotyczących części wspólnych nieruchomości.

Ze stanowiskiem powódki, w zakresie odnoszącym się do przedmiotowej uchwały, nie można się zgodzić. Zdaniem sądu kominy, w tym także przewody kominowe, stanowią części składowe nieruchomości i wszyscy współwłaściciele nieruchomości zobowiązani są do pokrywania kosztów ich utrzymania, konserwacji i remontów na podstawie przepisów ustawy o własności lokali. Nie zmienia tego stanu okoliczność że poszczególne przewody kominowe prowadzą do osobnych lokali. Dotyczy to zarówno przewodów spalinowych jak i przewodów wentylacyjnych.

Zatem, w myśl przepisu art. 14 pkt 1 ustawy o własności lokali, utrzymanie komina, jego remont, bieżąca konserwacja to koszt zarządu nieruchomością wspólną, zaś właściciele lokali na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali ponoszą te koszty w stosunku do wielkości przysługujących im udziałów w tej nieruchomości.

Zamontowanie w przewodzie kominowym wkładu z uwagi na stwierdzony opinią kominiarską zły stan techniczny przewodów kominowych podjęte zostało przez pozwaną Wspólnotę Mieszkaniową w ramach obowiązków właścicieli lokali utrzymywania części wspólnych nieruchomości i pokrywania wydatków z tym związanych. Zły stan przewodów stwardzony został nie na całej długości komina lecz na pewnym odcinku tj. w części mieszkania numer (...) (na parterze budynku) oraz w stropie pomiędzy parterem a pierwszym piętrem. Obowiązkiem Wspólnoty jest zatem doprowadzenie przewodów kominowych do takiego stanu technicznego, który nie będzie zagrażał mieszkańcom. Można to zrobić – jak podnosi powódka- podejmując uchwałę dotyczącą remontu komina (i następnie przeprowadzając taki remont), przy czym zdawać sobie sprawę należy, iż zapewne wymagałoby to rozebrania części komina w lokalach na parterze i pierwszym piętrze i wymurowania uszkodzonego odcinka komina na nowo. Pozwana Wspólnota wybrała inny sposób, mniej kłopotliwy dla mieszkańców lokali w których należałoby wykonać te prace remontowe, decydując się na umieszczenie w przewodach kominach wkładów kominowych, co rozwiązać ma problem nieszczelności przewodów kominowych. Jest to prawdopodobnie także rozwiązanie tańsze od wykonania remontu w sposób tradycyjny.(...)

W ocenie Sądu brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że zaskarżana uchwała jest sprzeczna z prawem, a także nie zostało wykazane, aby miała ona naruszać zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób naruszać interesy powódki.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -07-13_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”