Podwyższenie opłat od lokali użytkowych ze względu na podatek CIT od zaliczek wnoszonych przez właścicieli tych lokali

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Podwyższenie opłat od lokali użytkowych ze względu na podatek CIT od zaliczek wnoszonych przez właścicieli tych lokali

#1 Post autor: piotrusb » 26-09-2017, 09:59

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. akt I ACa 213/17.
Przedmiotem zaskarżonej przez powoda uchwały pozwanej wspólnoty mieszkaniowej było zwiększenie obciążeń właścicieli lokali użytkowych związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej z uwagi na zwiększone koszty utrzymania lokali użytkowych wynikające z opodatkowania dochodów wspólnoty uzyskiwanych z zaliczek wnoszonych przez właścicieli lokali użytkowych. Istota niniejszej sprawy sprowadzała się zatem do wykładni zawartego w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali zwrotu „sposobu korzystania z lokali użytkowych”, gdyż tylko ten przepis może uzasadniać zwiększenie obciążeń właściciela takiego lokalu. Rozstrzygnięcia wymagało też i to, czy konieczność odprowadzenia przez pozwaną podatku dochodowego od zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych i to bez względu na to, w jaki sposób korzystają oni z tych lokali, stanowi wystarczającą przesłankę w świetle art. 12 ust. 3 uwl do obciążenia właścicieli lokali użytkowych dodatkową opłatą.

Sąd I instancji oddalając powództwo oparł się w głównej mierze na stanowisku wyrażonym w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia z dnia 31 maja 2016 r., I ACa 246/16, w którym za zasadną uznano wykładnię przepisu art. 12 ust. 3 uwl zezwalającą na zwiększenie obciążeń właścicieli lokali użytkowych z uwagi na konieczność odprowadzenia przez wspólnotę mieszkaniową podatku CIT od wpłat przez nich uiszczanych.

W ocenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach, w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę, z taką interpretacją art. 12 ust. 3 uwl nie sposób się jednak zgodzić, bowiem otwiera ona możliwość zwiększania obciążeń lokali użytkowych bez względu na sposób ich eksploatacji oraz bez potrzeby analizy wpływu ich eksploatacji na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej prowadząc równocześnie do usankcjonowania nie mającej oparcia w przepisach prawa zasady, zgodnie z którą wszystkie lokale użytkowe jedynie przez sam fakt posiadania takiego statusu mogą być obciążone dodatkowym wymiarem opłat. Wskazać należy, że w myśl art. 6 uwl ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. W skład wspólnoty mieszkaniowej wchodzą więc zarówno właściciele lokali mieszkalnych, jak i użytkowych znajdujących się w obrębie określonej nieruchomości. Zasadą też jest, że właściciele samodzielnie ponoszą wydatki związane z utrzymaniem ich lokali (art. 13 ust. 1 uwl). Z kolei wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w częściach nieznajdujących pokrycia w pożytkach i innych przychodach wspólnoty ponoszą właściciele lokali w stosunku do ich udziałów (art. 12 ust. 2 uwl). Wyjątkiem, który w określonych okolicznościach pozwala na zwiększenie tych udziałów w stosunku do właścicieli lokali użytkowych jest właśnie art. 12 ust. 3 uwl. Zgodnie z tym przepisem właściciele lokali, którzy tworzą wspólnotę mieszkaniową, mogą w drodze uchwały zwiększyć obciążenia z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej członków wspólnoty, którym przysługuje prawo własności lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Stwierdzić trzeba, że zgodnie z przeważającym poglądem panującym w doktrynie ( por. np. Adam Oliwa, Komentarz do ustawy o własności lokali 2015 , wyd. 5, Legalis oraz Ryszard Strzelczyk i Aleksander Turlej, Własność lokali. Komentarz 2015, wyd. 4, Legalis) skuteczne podjęcie uchwały, o której stanowi art. 12 ust. 3 uwl, wymaga spełnienia określonych przesłanek, a mianowicie: uchwała powinna dotyczyć jedynie właścicieli lokali użytkowych, (o innym zatem przeznaczeniu niż mieszkanie), lokal użytkowy musi być faktycznie wykorzystywany na prowadzenie działalności gospodarczej, zaś pomiędzy sposobem korzystania z lokalu użytkowego, a przyczynieniem się do zwiększenia uciążliwości lub wyższych kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej musi istnieć związek przyczynowy. Nadto uchwała wspólnoty mieszkaniowej może zostać podjęta jedynie w stosunku do indywidualnie oznaczonego lokalu użytkowego, gdyż okoliczności uzasadniające zwiększenie opłat, uwarunkowane sposobem korzystania z lokalu, odnoszą się przeważnie do konkretnego lokalu. Powinno z niej wynikać w sposób jednoznaczny, jakiego konkretnie lokalu ona dotyczy oraz jakie okoliczności faktyczne mają wpływ na zwiększenie wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej lub stopniem uciążliwości korzystania z danego lokalu. Wspólnota nie jest przeto uprawniona do podjęcia uchwały o ogólnej treści, zgodnie z którą wszyscy właściciele lokali użytkowych zastaliby zobowiązani do ponoszenia wyższych kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, z tej tylko racji, że są właścicielami lokalu użytkowego, a z taką sytuacją mamy do czynienia w sprawie.

Mając na uwadze fakt, że art. 12 ust. 3 uwl nie przewiduje generalnej zasady obciążenia właścicieli lokali użytkowych podwyższoną stawką opłat, lecz dla ich podwyższenia wymaga, aby uzasadnione to było sposobem korzystania z tych lokali, Sąd Apelacyjny uznał, że w świetle przepisów brak było podstaw do podjęcia zaskarżonej uchwały, którą tym samym jako niezgodną z prawem należało uchylić (art. 25 ust. 1 uwl). Dodać można, że zaprezentowane stanowisko potwierdza również pogląd wyrażony w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 29 października 2015 r., I ACa 581/15, zgodnie z którym naliczanie od zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych podatku od osób prawnych, w tym od wspólnot mieszkaniowych, nie mieści się w pojęciu sposobu korzystania z takich lokali, nie może więc w świetle art. 12 ust. 3 uwl uzasadniać podwyższenia obciążeń ich właścicieli. Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wyroku nie można utożsamiać obciążeń fiskalnych ze sposobem korzystania z jakiejkolwiek rzeczy. Istnienie i utrzymywanie obowiązku podatkowego nie jest bowiem w żaden sposób uzależnione od woli właściciela tej rzeczy, a wynika jedynie z woli ustawodawcy (lub innego uprawnionego do nakładania podatków podmiotu).
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -07-27_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Podwyższenie opłat od lokali użytkowych ze względu na podatek CIT od zaliczek wnoszonych przez właścicieli tych loka

#2 Post autor: irenalo » 26-09-2017, 13:47

I żyj tu człowieku w kraju idiotycznych interpretacji podatkowych i niesprawiedliwych wyroków sądów.
SA jakoś nie zauważył , że to już sam sposób korzystania z lokali określa czy lokal jest użytkowy czy mieszkalny.
Sąd nie zauważył, że na podatek muszą się złożyć wszyscy właściciele lokali w tym właściciele lokali mieszkalnych .
Babcia emerytka , która ma pecha mieszkać w budynku, gdzie jest lokal użytkowy musi się dokładać do tego podatku, proporcjonalnie do udziału w NW.

Może by tak za karę obciążać podatkiem właścicieli domków jednorodzinnych tylko dlatego , że przy ich ulicy mieści się lokal użytkowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

darekj
.
.
Posty: 351
Rejestracja: 07-03-2010, 18:41

Re: Podwyższenie opłat od lokali użytkowych ze względu na podatek CIT od zaliczek wnoszonych przez właścicieli tych loka

#3 Post autor: darekj » 05-06-2018, 15:25

A można prosić o uświadomienie jaki to podatek powinna płacić wspólnota od zaliczek pochodzących od właścicieli lokali użytkowych?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”