Zarządca sądowy we współwłasności, a dochodzenie roszczeń z tytułu zaległości w opłatach

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zarządca sądowy we współwłasności, a dochodzenie roszczeń z tytułu zaległości w opłatach

#1 Post autor: piotrusb » 18-09-2017, 10:04

Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. akt III Ca 432/17.
Sąd Rejonowy prawidłowo oddalił wniosek o nakazanie zarządcy sądowemu wypłaty kwot stanowiących dochód z nieruchomości za lata 2011 – 2015 na rzecz współwłaścicieli. Istotne jest, że sprawozdania z zarządu sądowego nieruchomością za lata 2011 - 2015 nie zostały jeszcze zatwierdzone i są kwestionowane przez uczestników postępowania. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie pilnych robót remontowych. Dopiero po uregulowaniu wszystkich, przewidzianych w art. 940 k.p.c., wydatków; nadwyżka pozostała z uzyskanych dochodów powinna być wypłacona przez zarządcę współwłaścicielom stosownie do wielkości ich udziałów (art. 207 KC).(...)

Słusznie zauważył Sąd Rejonowy, że w toku postępowania o ustanowienie zarządcy nieruchomości mogą być rozpoznawane wnioski o zmianę zarządcy, o uchylenie zarządu, dotyczące zatwierdzenia sprawozdań, wynagrodzenia zarządcy. Ustanowienie zarządcy sądowego ogranicza współwłaścicieli w kwestiach zarządu nieruchomością, ale nie dotyka ich uprawnień właścicielskich.

Prawidłowo Sąd Rejonowy odrzucił wniosek zarządcy sądowego nieruchomości o zobowiązanie uczestników postępowania do uregulowania kwoty ogółem 60.146,35 zł tytułem opłat za wykorzystane media w lokalach w okresie od kwietnia 2011 roku do 2015 roku oraz o zobowiązanie do regulowania tego typu opłat w przyszłości i wniosek o zobowiązanie uczestników postępowania do uregulowania kwoty ogółem 124.510,32 zł tytułem opłat za wyłączne korzystanie z lokali nr (...) w okresie od kwietnia 2011 roku do 2015 roku oraz o zobowiązanie do regulowania tego typu opłat w przyszłości. Należy podzielić stanowisko Sądu Rejonowego, że zarządca nieruchomości, który nie jest jednocześnie współwłaścicielem, nie ma legitymacji do dochodzenia roszczeń, które przysługują współwłaścicielom, w tym opłat za media czy korzystanie z lokalu. W orzecznictwie przyjmuje się, że na podstawie art. 209 k.c. jeden ze współwłaścicieli może dochodzić roszczeń wymienionych w tym przepisie nie tylko przeciwko osobom trzecim, lecz także przeciwko współwłaścicielom, przy czym właściwą pozostaje droga procesu. Udział w procesie dalszych współwłaścicieli nie jest konieczny (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 25 czerwca 1971 r., III CRN 137/71).
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -07-27_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”