Zmiana sposobu zarządu

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Zmiana sposobu zarządu

#1 Post autor: piotrusb » 21-07-2017, 14:31

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 17 lutego 2016 r. (opublikowany 1 czerwca 2017 r.), sygn. akt II C 222/15.
Zgodnie z art. 18 ust 1 ustawy o własności lokali właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. Natomiast w myśl art. 18 ust.2a ustawy o własności lokali zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.

W niniejszej sprawie sporną była kwestia legalności oraz prawnej ważności i skuteczności uchwał podjętych na Zebraniu, w tym przede wszystkim uchwały nr 10/2015, dotyczącej zmiany sposobu zarządu wynikającego z umów ustanawiających odrębną własność lokalu zawartych pomiędzy właścicielem a Miastem J., w ten sposób, że zarząd nieruchomością wspólną będzie sprawowany przez jednoosobowy lub kilku osobowy zarząd wybrany w trybie art. 20 ustawy o własności lokalu.
Ustalił przy tym Sąd, iż w treści w/w umów zamieszczano zapis, iż do chwili wyodrębnienia z budynku wszystkich lokali, zarząd nieruchomością wspólną będzie sprawować Miasto J. poprzez swoją wyspecjalizowaną jednostkę organizacyjną. Umowy te przewidywały również, że po wyodrębnieniu wszystkich lokali, ustanowiony będzie trzyosobowy zarząd wybrany przez wspólnotę mieszkaniową, jednak w razie wyodrębnienia lokalu z budynku więcej niż dziesięciu lokali, strony dopuszczają ustanowienie trzyosobowego zarządu powołanego uchwałą wspólnoty mieszkaniowej, pod warunkiem wyrażenia zgody przez Miasto J. .

Na Zebraniu w dniu 28 kwietnia 2015 roku dokonano zmiany sposobu zarządu w drodze uchwały , na co przedstawiciel powoda - Miasta J., wyraził sprzeciw wobec zmiany w drodze uchwały, sposobu zarządu nieruchomości, powołania zarządu, a co za tym idzie, wypowiedzenia dotychczas obowiązującej umowy zawartej z Miejskim Zarządem (...) powołując się na umowny zapis. W ocenie Sądu, stanowisko strony powodowej zaprezentowane na wyżej wymienionym Zebraniu oraz konsekwentnie podtrzymywane w toku sprawy, jest nietrafne. Trzeba pamiętać bowiem, iż art. 18 ust. 1. ustawy przewiduje możliwość powierzenia zarządu osobie fizycznej albo prawnej, jako jednego ze sposobów określenia zarządu nieruchomości wspólnej w drodze umowy ale art. 18 ust. 2a. ustawy o własności lokali dodany ustawą z dnia 22.08.1997 r. (Dz.U. Nr 106, poz. 682), obowiązujący od 26.09.1997 r. ustanawia wyraźnie, jako dopuszczalną formę zmiany ustalonego w trybie ust. 1 analizowanej ustawy, sposobu zarządu (w tym jak zaznaczono wyżej, możliwości powierzenia zarządu m.in. osobie prawnej) uchwałę właścicieli lokali zaprotokołowaną przez notariusza. Z tej perspektywy zatem, należy oceniać ważność i skuteczność uchwały 10/2015 z dnia 28 kwietnia 2015 roku objętą aktem notarialnym A numer (...). Nie znalazł Sąd w konkretnej sprawie, żadnych podstaw do kwestionowania pod względem formalnym prawidłowo powziętej uchwały, wyrażonej zresztą, zgodnie w wymogami przytoczonej regulacji - w formie aktu notarialnego.

Wspólnota Mieszkaniowa miała możliwość umownego uregulowania sposobu powoływania zarządu zgodnie z art. 18 ust 1 ustawy o własności lokali, ale później dopuszczalna była zmiana wcześniejszych uregulowań umownych w drodze uchwały wspólnoty podjętej zgodnie i w trybie przewidzianym w art. 18 ust.2 a w/w ustawy co nastąpiło w dniu 28 kwietnia 2015 roku.
Reasumując: uchwała nr 10/2015 o zmianie sposobu zarządu nieruchomością została zaprotokołowana notarialnie, była podjęta prawidłowo i nie naruszała przepisów prawa i była zgodna z art. 18 ust 2a ustawy o własności lokali. Uchwała została podjęta w sposób uwzględniający wolę wszystkich (poza powodem) współwłaścicieli. Uznanie, uchwały za niezgodną z prawem powodowałoby, że Gmina nadal byłaby uprzywilejowana, a jej działanie mogłyby blokować wszelkie działania pozostałych właścicieli. (...)

Uchwały nie są niezgodne z przepisami prawa bo uchwała nr 10 została podjęta w myśl art. 18 ust. 2a ustawy, a następne uchwały są dalszą prawną konsekwencją pierwszej uchwały. Nie są niezgodne z umową właścicieli bo pierwotna umowa mogła ulec zmianie w drodze uchwały. Powód także nie wykazał by uchwały naruszały zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. Trudno tez wykazać, że uchwały te naruszają interes powoda jako właściciela, a fakt, że naruszony został interes zarządcy, któremu wypowiedziano zarząd i który jest wyspecjalizowaną jednostka powoda nie może być podstawą uchylenia uchwały.
Uchwały te zostały podjęte ważnie i skutecznie, przez upoważnione do tego osoby, są prawidłowe pod względem formalnym i zgodnie z zamierzeniem osób uczestniczących w ich podejmowaniu, wystarczająco precyzyjnie określały mające wywołać, będące ich przedmiotem, określone skutki prawne.
http://orzeczenia.gliwice.so.gov.pl/con ... -02-17_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Zmiana sposobu zarządu

#2 Post autor: irenalo » 21-07-2017, 14:43

Brawo. Bardzo dobre orzeczenie i świetna argumentacja.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”