Przesłaniki uchylenia uchwały

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Przesłaniki uchylenia uchwały

#1 Post autor: piotrusb » 19-07-2017, 14:45

Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 9 marca 2017 r., sygn. akt I C 385/13.
Stosownie do treści art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U z 2015 r. poz. 1892) właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Art. 25 ust. la tejże ustawy stanowi, iż powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Powołany przepis przewiduje cztery samodzielne podstawy do zaskarżenia uchwał wspólnoty mieszkaniowej, tj. niezgodność z przepisami prawa, niezgodność z umową właścicieli lokali, naruszenie zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną oraz naruszenie interesów właściciela lokalu w inny sposób. O naruszeniu przez uchwałę interesów właściciela lokalu lub naruszenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną można mówić, jeżeli uchwała jest z osobistego lub gospodarczego punktu widzenia dla skarżącego niekorzystna, ewentualnie ma na celu pokrzywdzenie członka wspólnoty (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 11.10.2012 r., sygn. akt I ACa 507/12). Dla przyjęcia tej przesłanki musi istnieć, co najmniej znaczna dysproporcja pomiędzy potrzebą ochrony interesu określonego właściciela, a ochroną interesu wyrażonego podjętą uchwałą. Wówczas spór sprowadza się do rozstrzygnięcia konfliktu pomiędzy dobrem Wspólnoty, a dobrem jej indywidualnego członka (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 4.09.2015 r., sygn. I ACa 671/15). Ciężar wykazania takich okoliczności ciąży zawsze na skarżącym właścicielu lokalu (art. 6 k.c.).

Wskazać należy, odnosząc powyższe wywody do okoliczności niniejszej sprawy, że nie sposób uznać aby zaskarżona uchwała naruszać miała zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i interesy powodów bowiem ponad wszelką wątpliwość świadczenia, do których zobowiązał się S. G., jak wynika z opinii biegłej, są ekwiwalentne i łącznie odpowiadają rynkowej równowartości spornej części strychowej budynku.

Brak przy tym jakichkolwiek podstaw do podzielenia obaw powodów, iżby brak ograniczenia realizacji uchwały w czasie sprawiać miał, że sprzedaż spornej części strychowej będzie mogła nastąpić także w odległym czasie, kiedy wartość nieruchomości znacznie wzrośnie i cena jej sprzedaży ustalona uchwałą nie będzie odzwierciadlała jej rzeczywistej wartości oraz, że w treści uchwały nie zawarto żadnych zabezpieczeń na wypadek, gdyby nie doszło do wykonania dodatkowych robót lub wykonane zostałyby one niewłaściwie. Zdarzenia, które nastąpiły po podjęciu spornej uchwały jednoznacznie wskazują bowiem na niezasadność podnoszonych w tym zakresie zarzutów, ponieważ ostatecznie realizacja uchwały nastąpiła w stosunkowo nieodległym czasie od jej podjęcia, a nadto jak wynika z przedłożonych w toku postępowania dokumentów sprzedaż spornej części strychowej na rzecz S. G. uzależniona została od prawidłowego wykonania dodatkowych robót budowlanych i nastąpiła po stwierdzeniu, że doszło do ich wykonania.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -03-09_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”