Absolutorium, a rozliczenie finansowe po powstaniu wspólnoty

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Absolutorium, a rozliczenie finansowe po powstaniu wspólnoty

#1 Post autor: piotrusb » 13-06-2017, 14:32

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 marca 2017 r., sygn. akt I ACa 1458/16.
Niewątpliwie współwłaściciele byli poinformowani o przedmiocie głosowania i byli zawiadomieni o zebraniu. Treść uchwały wskazuje , że sprawozdanie zostało przedstawione współwłaścicielom, a uchwała zapadła większością głosów liczoną według większości udziałów. W tym też zakresie powód zaskarżając uchwałę nie podnosił istotnych zarzutów, szczególnie w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w odniesieniu do lokalu pozostającego we wspólności ustawowej małżeńskiej. Brak jest więc podstaw do uznania, że uchwała narusza prawo. Nie oznacza to jednak , że uchwała jest zgodna z zasadami prawidłowej gospodarki i istotnym interesem powoda . Minimalny wymóg sprawozdania wynika z treści art. 14,15 i art. 29 ust. 1 u.w.l. Sprawozdanie powinno obejmować przedstawienie i rozliczenie kosztów rzeczywiście poniesionych na utrzymanie nieruchomości wspólnej i wydatki na remonty oraz bieżącą konserwacje w stosunku do zaliczek wpłaconych przez poszczególnych właścicieli oraz innych środków uzyskiwanych przez wspólnotę. Należało więc określić jakimi środkami dysponowała wspólnota w chwili jej powstania (...).

Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, że sprawozdanie przedstawione na zebraniu zostało przesłane współwłaścicielom pocztą elektroniczną. Bezsporne jest, że współwłaściciele otrzymali jednak dwa sprawozdania jedno przedłożone przez powoda przy pozwie, drugie przedłożone przez stronę pozwaną, których zakres przedmiotowy był różny nie wiadomo wiec, które z nich dokładnie zostało przyjęte. Sprawozdanie finansowe przedłożone przez stronę pozwaną obejmuje wydatki wskazane w zestawieniu prac remontowych (...) dotyczy także okresu kiedy wspólnota jeszcze nie istniała. Ponadto zestawienie wydatków Wspólnoty za rok 2014r. nie obejmuje sposobu finansowania tych wydatków. (...) Sprawozdanie za rok 2014r. przedstawione przez powoda opatrzone pieczęcią wspólnoty nie obejmuje zaś wszystkich wydatków ponoszonych w 2014r. na remonty a zestawienie przychodów nie wskazuje wystarczających wpływów na pokrycie wszystkich wpływów,. Przede wszystkie zaś nie wiadomo które wydatki są wydatkami wspólnoty a które współwłaścicieli. Plan remontów powstał w okresie kiedy jeszcze nie istniała wspólnota. Można przyjąć, że zarządca wspólnoty powinien realizować plan gospodarczy przyjęty na początku 2014r. tj stwierdzony do protokołu zebrania współwłaścicieli, skoro po powstaniu wspólnoty nie doszło do zmiany wcześniejszych ustaleń współwłaścicieli. Nawet jednak jeżeli uznać, że zasady zarządu opartego na art. 201 k.c. w zw. z art. 199 k.c. nie odbiegają w sposób istotny od zarządu opartego na art. 18ust. 3 w zw. z art. 20 ust. 1 i art. 22 u.w.l. to jednak dla prawidłowości rozliczenia w roku przejściowym powinno nastąpić odzwierciedlenie bilansu zamknięcia za okres do dnia powstania wspólnoty oraz osobnego rozliczenia za okres w którym wspólnota istniała. Sprawozdanie powinno zawierać wszystkie wpływy uzyskiwane przez wspólnotę ze wskazaniem dat źródeł uzyskania i sposób ich rozdysponowania szczególnie, że zniesienie współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności lokali niosło za sobą modyfikację udziałów. Poza sporem jest bowiem, że strona pozwana jest tzw. „dużą wspólnotą”. (...)

Sąd Apelacyjny na podstawie treści księgi wieczystej ustalił, że wniosek o wpis na podstawie postanowienia o zniesieniu współwłasności sygn. akt VI Ns 1317/07/S został złożony w dniu 5 września 2014r. Wpis odrębnej własności lokalu dokonany w dniu 12 listopada 2014r. ma charakter konstytutywny także w wypadku zniesienia współwłasności na podstawie postanowienia Sądu. Z uwagi na moc wsteczną konstytutywnego wpisu (art.29 u.k.w.ih.) datą powstania wspólnoty była wskazana powyżej data złożenia wniosku. Jeżeli współwłaściciele podejmowali uchwały np. co do sposobu zarządu wspólnota przed tą datą, to uzyskały one skuteczność wobec dokonanego wpisu.

Sąd Apelacyjny uznaje, że uchwała wspólnoty podjęta w 2015r. za rok poprzedzający mogła dotyczyć zbiorczo zatwierdzenia sprawozdania za cały 2014r. szczególnie przy tożsamości współwłaścicieli zobowiązanych do współdziałania w sprawowaniu zarządu ze współwłaścicielami tworzącymi wspólnotę. W takiej sytuacji głosujący właściciele lokali potwierdzają jednocześnie czynności zarządcy odnoszące się do przedmiotu ich prawa jako współwłaścicieli w okresie gdy współwłasność dotyczyła całej nieruchomości a nie tylko nieruchomości wspólnej. W tej części jednak nie jest to uchwała wspólnoty lecz współwłaścicieli nieruchomości. Rozliczenie dotyczące zarządu współwłaścicielskiego nie jest jednak tożsame z rozliczeniem kosztów zarządu wspólnotą. Zdaniem Sądu drugiej instancji w takim przypadku sprawozdanie powinno dawać współwłaścicielom możliwość weryfikacji sposobu rozliczenia opartego na art. 207 k.c. w zw. z art. 208 k.c. względem rozliczenia opartego na art. 12 i 13 u.w.l. Nawet więc jeżeli nie dokonano podziału rozliczenia to przynajmniej sprawozdanie powinno dawać możliwość porównania źródła i daty przychodu i sposobu rozdysponowania przychodów zgodnie z powołanymi przepisami dotyczącymi zarządu oraz treścią art. 55§1 k.c. Sposób głosowania powinien być oceniany z uwzględnieniem udziałów poszczególnych współwłaścicieli a za okres istnienia wspólnoty z uwzględnieniem udziałów związanych z własnością poszczególnych lokali. Ocena uchwały pod kątem zgodności z zasadami prawidłowego zarządu następuje przy uwzględnieniu jej celowości i rzetelności a nie tylko gospodarności. Nawet więc jeżeli sprawozdanie dotyczyło wydatków planowanych i gospodarczo uzasadnionych, to przyjęcie sprawozdania nie powinno nastąpić jeżeli na podstawie jego treści nie da się zweryfikować prawidłowości rozliczenia przychodów i wydatków w okresie sprzed powstania wspólnoty w stosunku do okresu istnienia wspólnoty.

Udzielenie zarządowi wspólnoty absolutorium jest jedynie odzwierciedleniem subiektywnego stanowiska większości członków wspólnoty co do pracy zarządu jako całości, a nie poszczególnych jego decyzji. To więc, że ocena większości nie pokrywa się ze stanowiskiem powoda nie jest decydujące, tym bardziej że zastrzeżenia powoda do pracy zarządu sprzed 2014r. w tym sporządzania protokołów z lat poprzednich nie mogą być decydujące dla udzielenia absolutorium zarządowi wspólnoty. Biorąc jednak pod uwagę, że udzielenie absolutorium zarządcy na podstawie uchwały wspólnoty stanowi czynność następczą po przedstawieniu sprawozdania, to właśnie sprawozdanie stanowi podstawę do oceny pracy zarządu wspólnoty (por. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2005 r. III CZP 111/05 i wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2014 r. I ACa 758/14). Jeżeli nie da się zweryfikować co składa się na przychody i koszty wspólnoty i w jaki sposób wspólnota je finansowała to należy przyjąć , że wskazana wadliwość sprawozdania nie dawała w konsekwencji podstaw do weryfikacji pracy zarządu i udzielenia absolutorium.

Wobec powyższego w uwzględnieniu apelacji Sąd Apelacyjny zmienił na podstawie art. 386§1 k.p.c. i na podstawie art. 25 u.w.l. zaskarżone orzeczenie i uchylił uchwałę Wspólnoty.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -03-15_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”