Rozbiórka podjazdu do lokalu

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Rozbiórka podjazdu do lokalu

#1 Post autor: piotrusb » 06-04-2017, 16:49

Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt XII C 726/15.

Powódka, właścicielka lokalu, wniosła o uchylenie uchwały podjętej w sprawie usunięcia podjazdu do jej lokalu znajdującego się na parterze budynku przez firmę (...).O. w zamian za uzyskany z rozbiórki materiał. Sąd oddalił powództwo stwierdzając w uzasadnieniu:
Zgodnie z art. 32 Ustawy o własności lokali z 24.06.1994 r. o zebraniu właścicieli zarząd, lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust.1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.

W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany.

Powódka została zawiadomiona o zebraniu zaplanowanym na dzień 11 marca 2015 r. w przewidzianej przez w/w przepis formie. Na zebranie nie stawiła się i nie udzieliła pełnomocnictwa innej osobie mimo, że wskazany w zawiadomieniu zakres uchwał był ważny dla wspólnoty, a wskazane w punkcie 5 „wolne wnioski” pozwalały dyskutować i podejmować uchwały również w innych kwestiach. Uchwała zapadła tak znaczną większością głosów, że oddanie głosu przeciwnego przez powódkę nie wpłynęłoby na wynik głosowania.

Nawet gdyby przyjąć, że nie zawiadomienie powódki o możliwości podjęcia dyskusji i uchwały dotyczącej podjazdu może nastąpić przy okazji omawiania wolnych wniosków stanowiło uchybienie to oczywiste jest, że uchybienie to nie miało wpływu na wynik glosowania.

Przedmiotem niniejszego postępowania było rozstrzygnięcie, czy uchwałajest nieważna i powinna zostać uchylona.

Stosując art. 25 ust.1 ustawy o własności lokali sąd badał więc ,czy występuje niezgodność tej uchwały z przepisami prawa i czy uchwała narusza zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną, lub narusza interesy powódki.

Uchwała nie została podjęta z naruszeniem art. 25 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r., ani z naruszeniem art. 23 tej ustawy i jest zgodna z prawem jak to ustalono powyżej.

Powódka nie zapłaciła zbywcom lokalu za podjazd, który nie jest przynależnością lokalu. Nie mieszkając nigdy w kupionym lokalu powódka nie korzystała i nie korzysta z podjazdu, a nikt z członków rodziny jej córki nie jest dotknięty kalectwem i nie porusza się na wózku inwalidzkim.

Ponieważ mieszkanie mieści się na parterze wprowadzenie do niego dzieci w wieku 2 i 4 lata- wnuków powódki, lub wprowadzenie wózka z dzieckiem nie jest żadnym problemem i nie wymaga korzystania z podjazdu.

Rozbiórka podjazdu w żaden sposób nie narusza uzasadnionych interesów powódki.

Istnienie podjazdu narusza natomiast zasady prawidłowego zarządu nieruchomością, bowiem może generować odpowiedzialność odszkodowawczą wspólnoty.

Córka powódki nie ma obowiązku usuwania z podjazdu śniegu, zalodzenia, lub uszkodzeń. Podjazd jest dostępny dla osób trzecich np. dla dzieci, które mogą na niego bez problemu wejść. Wypadek w czasie zabaw na deskorolkach, wspinania się na poręcze, biegania po zaśnieżonym, lub śliskim podjeździe może skutkować uszkodzeniami ciała, lub rozstrojem zdrowia dziecka, lub osoby dorosłej.

Ewentualne roszczenia odszkodowawcze nie będą kierowane przeciwko powódce, lub jej córce, bowiem podjazd nie stanowi części mieszkania, ani przynależności do niego. Roszczenia będą kierowane w stosunku do użytkownika wieczystego gruntu i pozwana ma uzasadnione podstawy, aby dążyć do rozebrania podjazdu w sytuacji gdy nie służy on już żadnemu inwalidzie, a wejście do mieszkania z klatki schodowej jest zachowane.

Mając powyższe na względzie sąd oddalił powództwo.
http://orzeczenia.poznan.so.gov.pl/cont ... -01-02_002
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”