Udostępnienie dokumentów nie oznacza wydania kopii

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Udostępnienie dokumentów nie oznacza wydania kopii

#1 Post autor: piotrusb » 02-03-2017, 11:41

Wyrok Sądu Okręgowego w Płocku z 2 lutego 2017 r., sygn. akt IV Ca 961/16.

W pozwie złożonym przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej właściciel lokalu wniósł o nakazanie pozwanej wydania mu kopii umów na reklamy oraz dokumentów inwestycyjnych za lata 2013 – 2014, tj. przedmiarów robót, umów z wykonawcami, protokołów odbiorów, kosztorysów powykonawczych wraz z wyszczególnieniem zużytych materiałów, na podstawie których Wspólnota zapłaciła należności na podstawie faktur wystawionych przez wykonawców, szczegółowo opisanych. Ponadto powód domagał się udostępnienia mu wyciągów bankowych we wszystkich bankach obrazujące przepływy finansowe za okres od powstania wspólnoty do dnia uprawomocnienia wyroku, ewentualnie o udzielenie powodowi upoważnienia do otrzymania bezpośrednio z banków takich wyciągów. Powód wniósł również o „uchylenie” z umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną postanowienia dotyczącego wymogu uzyskania przez współwłaściciela nieruchomości akceptacji Zarządu Wspólnoty oraz przedstawiciela Zarządcy dla udostepnienia mu dokumentacji technicznej i administracyjnej.

Wyrokiem z 25 sierpnia 2016 r. sygn. akt I C 196/16 Sąd Rejonowy w Żyrardowie oddalił powództwo. Sąd Okręgowy odrzucił apelację w części dotyczącej żądania stwierdzenia nieważności umowy oraz oddalił apelację w pozostałej części, stwierdzając w uzasadnieniu:
Sąd Rejonowy oddalił powództwo w sprawie o nakazanie udostępnienia dokumentów, natomiast nie orzekał w sprawie o stwierdzenie nieważności umowy o zarządzanie. Zatem apelacja w części dotyczącej stwierdzenia nieważności, odnosi się do orzeczenia nieistniejącego.(...)

Wbrew przekonaniu apelującego, Sąd prawidłowo zastosował art. 27 i 29 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994r. o własności lokali. Pierwszy z tych przepisów stanowi, że każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Natomiast z art. 29 ust. 3 wynika, że prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Wspólnota Mieszkaniowa nie kwestionowała jego uprawnienia i starała się zapewnić powodowi prawo wglądu do dokumentów, których się domagał. Część dokumentacji przechowywana jest u księgowej, część – u zarządcy nieruchomości.

Korespondencja między stronami jednoznacznie potwierdza, że pozwana w żadnym momencie nie odmówiła powodowi prawa do zapoznania się z dokumentami finansowymi i technicznymi. Istotą sporu jest jednak brak odpowiedniej komunikacji między Wspólnotą, a jednym z jej członków. Powód oczekuje, że pozwana sporządzi na swój koszt kopie wszystkich dokumentów i wyda je do jego rąk, tak zresztą zostało sformułowane żądanie pozwu.

Prawo kontroli, o którym mowa w art. 29 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokal, nie obejmuje żądania doręczania właścicielowi lokalu kopii dokumentów księgowych wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z tym przepisem może on domagać się jedynie udostępniania takich dokumentów, co polega na ich okazaniu celem zapoznania się z ich treścią. Domaganie się, aby właścicielowi lokalu doręczane były kopie wszelkich dokumentów jest ekonomicznie nieuzasadnione; wiąże się bowiem z kosztami, które obciążałyby całą wspólnotę i wymagałoby dodatkowego nakładu czasu na przygotowanie odpowiedniej ilości kopii. Jeżeli członkowie wspólnoty nie przewidzieli wprowadzenia odmiennego trybu udostępniania dokumentów od wskazanego w ustawie, to powód nie ma podstaw, aby żądać wykonania czynności wykraczających poza regulację z art. 29 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy. (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 24 maja 2016r., I ACa 99/16)

Wspólnota wskazała powodowi, gdzie znajdują się dokumenty finansowe i techniczne, zapewniła o możliwości zapoznania się z nimi, dostarczyła do wglądu dokumentację również na coroczne zebranie członków Wspólnoty. Zatem co do zasady pozwana spełniła żądanie powoda i nie ma on podstaw do dochodzenia tego prawa na drodze sądowej. Natomiast realizacja tegoż uprawnienia nie nastąpiła w sposób, jakiego oczekiwał powód. Wbrew zapatrywaniom apelującego, powodowi nie przysługuje prawo do otrzymania kopii sporządzonych na koszt Wspólnoty; mógłby je uzyskać, ale tylko po uprzednim poniesieniu wydatków z tego tytułu, ewentualnie sporządzić kopie w taki sposób, który nie wymaga kosztów (np. cyfrowym aparatem fotograficznym).

Na marginesie należy zauważyć (...), że umowa złożona przez stronę pozwaną przewiduje, że dostęp do dokumentacji nieruchomości posiadają wszyscy współwłaściciele, po uzyskaniu akceptacji zarządu oraz przedstawiciela zarządcy. W tym wypadku należy zgodzić się z apelującym, że taka regulacja jest sprzeczna z treścią art. 27 i 29 ust. 3 ustawy z 24 czerwca 1994r. o własności lokali. Prawo każdego właściciela do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną i kontroli działalności zarządu zostało sformułowane w sposób bezwarunkowy. Umowa wspólnoty z zarządcą nie może ograniczać tych uprawnień i uzależniać ich od akceptacji jednej ze stron umowy. Rację ma zatem powód, twierdząc, że ta część umowy jest nieważna.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/ ... -02-02_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Udostępnienie dokumentów nie oznacza wydania kopii

#2 Post autor: UD3H » 02-03-2017, 13:42

Sprawiedliwy wyrok. Wgląd w dokumenty, jak najbardziej - przychodzisz ze skanerem czy aparatem i kopiujesz we własnym zakresie. Kopie w postaci ksero, płać. Chyba ze wspólnota w uchwale stwierdzi inaczej a administrator się na to zgodzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zbi-szu
.
.
Posty: 55
Rejestracja: 02-02-2013, 23:31

Re: Udostępnienie dokumentów nie oznacza wydania kopii

#3 Post autor: zbi-szu » 28-02-2020, 22:42

A jak będziesz przeciw uchwale to z jakim dokumentem pójdziesz do sądu? Chyba że ze zdjęciem uchwały w aparacie.Wyjdziesz szybciej z sali rozpraw jak wszedłeś.To musi być konkretny dokument a nie fotki.Jeśli wspólnota uchwali o wydawaniu ksera(może być za jakąś dopłatą) a zarząd to podpisze to administrator nic nie ma do gadania tylko wykonać to co było uchwalone.Jak nie chce do zmieniamy na następnego który wie że ma wykonywać polecenia zarządu i podjętych uchwał.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Udostępnienie dokumentów nie oznacza wydania kopii

#4 Post autor: piotrusb » 28-02-2020, 23:10

Fotka jest taką samą kopią jak każda inna (niepotwierdzona) kopia. Ani lepszą, ani gorszą. A w przypadku zaskarżenia uchwały sąd zobowiąże pozwaną wspólnotę do przedłożenia jej poświadczonej kopii.

Gdyby było tak jak piszesz, to w praktyce nie byłoby możliwości zaskarżenia uchwały, bo zarząd lub zarządca jest zobowiązany do udostępnienia dokumentów właścicielowi, ale nie do ich kopiowania.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

zbi-szu
.
.
Posty: 55
Rejestracja: 02-02-2013, 23:31

Re: Udostępnienie dokumentów nie oznacza wydania kopii

#5 Post autor: zbi-szu » 02-03-2020, 10:26

Więc mogę wystąpić do sądu o zmuszenie wspólnoty o dostarczenie odpowiednich dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia powództwa z mojej strony.Chyba że sąd nakaże mi kupić aparat fotograficzny lub inne urządzenie do kopiowania i dostarczenie dokumentów.Byłoby to śmieszne.Dokumenty w wspólnocie należą również do mnie.Jeśli sąd zdecyduje o dostarczeniu ich przez wspólnotę to wspólnota musi wykonać nakaz sądowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”