Przedawnienie roszczeń; odłączenie lokalu od sieci CO

Orzecznictwo sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych.
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Przedawnienie roszczeń; odłączenie lokalu od sieci CO

#1 Post autor: piotrusb » 15-01-2017, 12:52

Wyrok Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z dnia 2 marca 2016 r., sygn. akt I C 279/15.

Pozwani w 2008 roku odłączyli się od sieci centralnego ogrzewania powodowej wspólnoty i zainstalowali w swym mieszkaniu własne ogrzewanie, które użytkują. Instalacja własnego centralnego ogrzewania odbyła się bez zgody powodowej wspólnoty mieszkaniowej. Na podstawie uchwał podejmowanych przez właścicieli lokali w zakresie zatwierdzenia planów finansowo-gospodarczych określana była wysokość kosztów utrzymanie nieruchomości wspólnej. Pozwani uiszczali tylko część należności. Sad orzekł:
Zgodnie z treścią art. 118 kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenie okresowe oraz dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej- trzy lata. Roszczenie powoda obejmowało żądanie zapłaty za okres od grudnia 2009 roku do listopada 2013 roku z rozbiciem na poszczególne miesiące wraz z odsetkami ustawowymi od 11 dnia każdego miesiąca. Tak określone żądania znajduje oparcie w treści art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. W tym zakresie zasadny był zarzut przedawnienia roszczenia za okres od grudnia 2009 roku do stycznia 2011 roku, albowiem termin przedawnienia roszczenia jako okresowego wynosi w przedmiotowej sprawie trzy lata. (...)

Odnosząc się kolejnego zarzutu pozwanych zgody organów nadzoru budowlanego na użytkowanie we własnym zakresie instalacji centralnego ogrzewania to pozwani przedłożyli dokumentację Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Nie mniej w przedmiotowym postępowaniu ta okoliczność nie miała istotnego znaczenia. Istotne znaczenia miała natomiast kwestia zgody wspólnoty mieszkaniowej na odłączenie się pozwanych od instalacji centralnego ogrzewania wspólnoty, co znajduje uzasadnienie w treści uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku wydanej w sprawie o sygn. akt III CZP 36/97. W tym zakresie pozwani nie wykazali, aby taką zgodę uzyskali. (...) Nie mniej to na pozwanych w ocenie Sądu spoczywał ciężar wykazania posiadania zgody powoda na odłączenie się od wspólnej instancji centralnego ogrzewania.(...)

Mając powyższe ustalenia na uwadze Sąd zasądził solidarnie od pozwanych na rzecz powoda kwotę 17.397,42 zł wraz z odsetkami ustawowymi
http://orzeczenia.inowroclaw.sr.gov.pl/ ... -11-14_001
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Orzecznictwo sądów powszechnych”