Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Lidia K
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 03-02-2016, 20:26

Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

#1 Post autor: Lidia K » 03-02-2016, 20:51

Witam wszystkich forumowiczów.
Zwracam się o pomoc w takiej sprawie, od ubiegłego roku jestem właścicielką mieszkania, mieszkanie przechodziło z rąk do rąk w mojej rodzinie. Znajduje się w kamienicy, do mojego mieszkania trzeba przejść przez tak zwany wspólny korytarz( niby jest to część klatki schodowej oddzielona drzwiami)z moimi sąsiadami, moje mieszkanie jest wykupione i jest własnościowe, sąsiedzi nie mogą wykupić ponieważ ich mieszkanie jest rozdzielone w/w korytarzem. Czyli z tego korytarza mają wejścia do kuchni,wc,i pokoi. Kilka lat temu jak właścicielem była moja siostra , której przez kilka lat nie było w Polsce, sąsiedzi dokonali zmian, demontując główne drzwi od swoich pokoi do tego korytarza, robiąc sobie mini przedpokój a w nim typowe drzwi pokojowe. Stworzyła się sytuacja taka,że jak wchodzi się do mnie to widzimy sąsiadów chodniczki przed drzwiami, kapcie itp. Zarządca w/w nieruchomości na mój wniosek zapytał czy demontażu drzwi dokonali jeszcze przed wykupem na własność mojego mieszkania czy po moim wykupie, bo to ponoć ma znaczenie. W momencie wykupu mieszkań zawiązała się wspólnota mieszkaniowa i musieli by mieć zgodę wspólnoty( zarządu) na usunięcie tych drzwi ? Czy regulują to jakieś przepisy? Proszę o pomoc co mam zrobić. W tej chwili próbuję sprzedać to mieszkanie ale ludzie przychodzący je oglądać, uciekają jak widzą ten korytarzyk.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

#2 Post autor: irenalo » 03-02-2016, 21:41

Lidia K pisze:Kilka lat temu jak właścicielem była moja siostra , której przez kilka lat nie było w Polsce, sąsiedzi dokonali zmian, demontując główne drzwi od swoich pokoi do tego korytarza, robiąc sobie mini przedpokój a w nim typowe drzwi pokojowe
Nie bardzo rozumiem, co sąsiedzi zrobili. Mozesz to opisać dokladniej? Zaanektowali jakś część nieruchomości wspolnej?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Lidia K
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 03-02-2016, 20:26

Odp.: Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

#3 Post autor: Lidia K » 03-02-2016, 23:13

Trudno to opisać, chodzi o to,że ze wspólnego korytarza do każdego pomieszczenia są drzwi, do mojego mieszkania, do wc sąsiadów, do ich kuchni,jednego pokoju i do drugiego i właśnie sąsiedzi korzystając z okazji , że nikt w naszym mieszkaniu nie mieszkał przez kilka lat, zdemontowali drzwi razem z futryną do jednego ze swoich pokoi bo przedzielili go ścianką działową, robiąc w środku dwa pokoje i żeby mieć więcej przestrzeni zdjęli drzwi prowadzące na korytarz. Moje pytanie jest takie jak sprawić, żeby przywrócili stan korytarza do stanu pierwotnego.
Nadmienię,że nie zależy im na tym ponieważ wiedzą,że utrudniają mi sprzedaż. Inaczej nie umiem tego opisać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

#4 Post autor: irenalo » 04-02-2016, 16:55

Lidia K pisze:i żeby mieć więcej przestrzeni zdjęli drzwi prowadzące na korytarz.
Proste pytanie: czy zajęli część wspólnego korytarza?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Lidia K
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 03-02-2016, 20:26

Odp.: Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

#5 Post autor: Lidia K » 10-02-2016, 17:49

Nie zajęli części wspólnej, tylko zdemontowali drzwi z ze wspólnego korytarza, tym samym otwierając widoki na swoje mieszkanie. Ja przechodząc przez ten korytarz widzę ich mieszkanie. Stworzyli taką sytuację jakby przechodziło się do mojego mieszkania przez ich mieszkanie. Pisałam,że korytarz jest częścią wspólną, jest również częścią klatki schodowej od której dzielą go drzwi. W tej klatce identyczny jest rozkład z takim korytarzem na dwóch piętrach, sąsiedzi wyżej musieli założyć sprawę w sądzie, gdzie wyrokiem było całkowite zdjęcie drzwi tych oddzielających w/w korytarz od klatki schodowej, żeby najemcy tego podzielonego przez miasto mieszkania zaczęli traktować ten korytarz jako przejściowy a nie jak swój przedpokój.
Moje pytanie było czy jest podstawa prawna,bądź przepis nakazujący tym lokatorom zamontowanie z powrotem tych drzwi?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Demontarz drzwi w części wspólnej korytarza.

#6 Post autor: irenalo » 11-02-2016, 14:35

Jeżeli nie zajęli części nieruchomości wspólnej, to wspólnota nie tu jest stroną w sprawie.
To Ty co najwyżej możesz wystapić do sądu o nakaz wstawienia drzwi, bo to Twój interes został naruszony.
Tyle, że musisz przed sądem udowodnić , że ten interes jest naruszony.
Drugim rozwiązaniem jest usunięcie drzwi do mieszkania, tak by korytarzyk stał się dostępny dla wszystkich. Wtedy sami wstawią drzwi do swojego mieszkania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”