Zmiana właściciela strychu (przeniesienie udziałów)bez aktu

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
AJ
.
.
Posty: 57
Rejestracja: 23-11-2010, 00:18
Lokalizacja: Łódź

Zmiana właściciela strychu (przeniesienie udziałów)bez aktu

#1 Post autor: AJ » 15-12-2015, 12:42

Witajcie,
w mojej WM mamy w tej chwili następującą sytuację:
Właściciel odkupił strych (pomieszczenie przynależne) od drugiego właściciela. Niestety okazało się że notariusz nie chce/nie może przenieść udziałów pomiędzy właścicielami w przypadku pomieszczenia przynależnego pomimo uchwały-zgody podpisanej przez wszystkich właścicieli. Prawdopodobnie finalnie strych zostanie wyodrębniony i wtedy oficjalnie sprzedany z nową KW.

Ze względu na zmianę udziałów od kiedy powinienem zmienić naliczanie zaliczek? Od momentu podpisania umowy cywilno-prawnej pomiędzy właścicielami (podpisana w czerwcu tego roku) czy od momentu faktycznego przypieczętowania transakcji aktem notarialnym?
Innymi słowy od kiedy w tej sytuacji następuje faktyczna zmiana udziałów z punktu widzenia WM?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zmiana właściciela strychu (przeniesienie udziałów)bez

#2 Post autor: piotrusb » 15-12-2015, 16:09

AJ pisze:Niestety okazało się że notariusz nie chce/nie może przenieść udziałów pomiędzy właścicielami w przypadku pomieszczenia przynależnego
I ma rację. Pomieszczenie przynależne do lokalu nie stanowi odrębnego przedmiotu własności. Jak wynika z art. 2 ust. 4 uwl (link do ustawy masz w prawym górnym rogu strony), pomieszczenie przynależne jest częścią składową lokalu. Tak więc jak nie można sprzedać jednego z pokoi w lokalu, tak samo nie można sprzedać pomieszczenia przynależnego do lokalu. Warunkiem zbycia pomieszczenia przynależnego jest stworzenie z niego samodzielnego lokalu poprzez podział dotychczasowego lokalu.
AJ pisze:Prawdopodobnie finalnie strych zostanie wyodrębniony i wtedy oficjalnie sprzedany z nową KW.
Tak się to musi odbyć.
AJ pisze:Innymi słowy od kiedy w tej sytuacji następuje faktyczna zmiana udziałów z punktu widzenia WM?
Od momentu dokonaniu odpowiedniego wpisu do KW.

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 2 października 2007 roku (sygn. akt I ACa 756/07) uznał, że z uprawnień członka wspólnoty mieszkaniowej nabywca wyodrębnianego lokalu może korzystać jeszcze przed wpisem do księgi wieczystej prawa odrębnej własności tego lokalu, czyli np. może głosować na uchwały wspólnoty. Skuteczność czynności takiego członka jest jednak zawieszona do czasu wpisu do księgi wieczystej. Po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej, dokonane czynności uzyskują moc prawną wstecz. Kiedyś od podpisania aktu notarialnego do wpisu do KW mogły mijać miesiące. Teraz w ogromnej większości przypadków dokonuje się to w ciągu godzin, więc ta różnica nie ma już takiego znaczenia.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zmiana właściciela strychu (przeniesienie udziałów)bez

#3 Post autor: irenalo » 16-12-2015, 08:09

AJ pisze:Właściciel odkupił strych (pomieszczenie przynależne) od drugiego właściciela. Niestety okazało się że notariusz nie chce/nie może przenieść udziałów pomiędzy właścicielami w przypadku pomieszczenia przynależnego pomimo uchwały-zgody podpisanej przez wszystkich właścicieli.
Skoro notariusz nie chce , to nie było zawarcia umowy sprzedaży. Nie chce , bo nie zostały spełnione wymagane warunki. Jednym z tych warunków, jest podzial prawny pierwszego lokalu i uzyskanie nowego zaświadczenia o samodzielności lokalu. Drugi warunek, dołączenie prawne strychu do drugiego lokalu i uzyskanie nowego zaświadczenia o samodzielności.
Jeśli nie ma umowy notarialnej i nowych wyliczeń udziałów, to umowa między właścicielami nie wiąże wspólnoty.
I jeszcze jedno: takie zamiany mogą spowodować , że trzeba od nowa wyliczyć udziały nie tylko w tych lokalch ale też w NW. Kto za to zapłaci?
Nim udzieliliście zgody na podział; lokalu , to powinniście ustalić , kto poniesie koszty potencjalnej zmiany udziałów w innych lokalach. A jest koszt nowej inwentaryzacji, wynagrodzenia notariusza, i zmiany wpisów każdej KW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: Zmiana właściciela strychu (przeniesienie udziałów)bez

#4 Post autor: cdn » 16-12-2015, 18:22

irenalo pisze:Drugi warunek, dołączenie prawne strychu do drugiego lokalu i uzyskanie nowego zaświadczenia o samodzielności.
Uzyskanie zaświadczenia o samodzielności pomieszczenia na strychu - tak, ale dołączenie go do lokalu nabywcy nie jest konieczne. Może to być odrębny lokal, z własnym udziałem w NW.
irenalo pisze:I jeszcze jedno: takie zamiany mogą spowodować , że trzeba od nowa wyliczyć udziały nie tylko w tych lokalch ale też w NW.
Dlaczego od nowa? Zmiana udziałów w NW dotyczy tylko lokalu, od którego będzie oddzielone pomieszczenie na strychu. Nowy lokal, powstały z tego pomieszczenia, zostanie uwidoczniony w macierzystej KW ze swoim udziałem. Powierzchnie innych lokali nie ulegają zmianie, więc ich udziały w NW się nie zmieniają. Nie zmienia się też łączna powierzchnia użytkowa, bo powierzchnia pomieszczenia przynależnego na strychu była uwzględniona w powierzchni użytkowej budynku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zmiana właściciela strychu (przeniesienie udziałów)bez

#5 Post autor: irenalo » 16-12-2015, 18:36

cdn pisze:Uzyskanie zaświadczenia o samodzielności pomieszczenia na strychu - tak, ale dołączenie go do lokalu nabywcy nie jest konieczne. Może to być odrębny lokal, z własnym udziałem w NW
Może też tak być ale wtedy trzeba założyć nową KW. I może się zdarzyć, że z małej wspólnoty zrobi się duża.
cdn pisze:Dlaczego od nowa? Zmiana udziałów w NW dotyczy tylko lokalu,
Wyliczajac udziały w ułamku dziesiętnym zawsze dochodzi do zaokrąglenia.
Przy zmianach typu dołączanie/odłączanie powierzchni owe zaokrąglenia mogą dać zmiany w wyliczeniach udziałów.
Poza tym jeśli strych będzie adaptowany, to może zmienić się jego powierzchnia . Ocieplenie, ściany, jakieś szachty - zmniejszają powierzchnię.
Po trzecie - norma użyta do wyliczenia nowych powierzchni może być inna niż norma według , której liczono pow. na początku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”