Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Bifador
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 04-09-2015, 13:20

Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

#1 Post autor: Bifador » 04-09-2015, 14:51

Witam
Od niedawna jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej ( 50 lokali w tym 13 jeszcze miasta) i mieszkańcem tegoż też bloku.
(Mamy połowę wspólnoty samozwańczych specjalistów od wszystkiego, a drugą laików którzy patrzą na ciebie i oczekują że za nich zdecydujesz - ale jednym i drugim chodzi tylko o to aby grosza na nic nie wydać a mieć wszystko, jeśli mnie rozumiecie, łatwo nie mamy.)

Pytanie i problem mam następujący:

Mamy grunt wydzierżawiony pod budynek po obrysie. Teraz miasto żąda od nas wydzierżawienia gruntu pod altanę śmieciową, która jest koło bloku, grożąc nam że albo ją rozbiorą, albo naliczą nam opłatę karną za korzystanie z niej ( od któregoś tam roku, nie pamiętam którego ), poza tym straszą mandatami ze straży miejskiej do póki nie damy im odpowiedzi.

Czy jest to żądanie władz miasta uzasadnione czy nie do końca.

Nasza administracja twierdzi że musimy wydzierżawić grunt, ale z tego co widzę zawsze chcą iść po najmniejszej lini oporu, żeby przypadkiem z kimś się bardzo nie wykłócać.

Jest to altana blisko drogi wjazdowej do miasta z kilkoma miejscami na auta obok, przez co często są tam wyrzucane śmieci różnego rodzaju i gabarytu przez obcych.

Prosiłbym o jakieś konkretne namiary jeżeli takie są, na ustawy czy orzeczenia sądowe itp w tej sprawie czy faktycznie mamy przymus dzierżawienia, lub jakie będą konsekwencje jeśli tego nie zrobimy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

#2 Post autor: piotrusb » 04-09-2015, 15:42

Zgodnie a art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, o której mowa w art. 6r ust. 3, obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z art. 10 ust. 1 w/w ustawy nie wykonanie powyższego obowiązku skutkuje karą grzywny.
Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy przez właścicieli nieruchomości rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

Tak więc w świetle powyższego wspólnota ma obowiązek ustawowy wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów. Jeśli, tak jak w Waszym przypadku, wspólnota ma grunt po obrysie budynku, to musicie bądź wydzierżawić, bądź kupić (patrz wątek: http://wspolnota.net.pl/remonty/altana- ... t7917.html) grunt pod altankę.

SN w wyroku z dnia 8 października 2008 r., sygn. akt V CSK 143/08 stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa może posiadać majątek odrębny od majątków właścicieli lokali (majątek własny), w skład którego mogą jednak wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną.
Tak wyznaczony zakres zdolności prawnej wspólnoty precyzuje także zobowiązania, za które wspólnota odpowiada. Zobowiązaniami dotyczącymi nieruchomości wspólnej są zobowiązania związane z gospodarowaniem taką nieruchomością. Gospodarowanie nieruchomością wspólną nie może być przy tym interpretowane w sposób rozszerzający. Zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej to zobowiązania wynikające z normalnego jej funkcjonowania, mieszczące się w granicach zwykłego zarządu (zapłata za dostawę prądu, gazu, wody, odbiór ścieków, wywóz nieczystości, wynagrodzenia zarządu lub zarządcy)...

Dlatego też uważam, że w przypadku takim jak Wasz, interpretacja, iż wspólnota nie może zawrzeć umowy dzierżawy terenu, gdyż muszą ją zawrzeć wszyscy właściciele lokali nie jest zasadna, bo grunt ten jest niezbędny do prawidłowego zarządu NW i konieczność jego posiadania wynika z ustawy.

W innych natomiast przypadkach (np. dzierżawa placu zabaw dla dzieci, miejsc parkingowych itp.) tereny te nie są niezbędne do gospodarowania NW, a więc wydzierżawić je powinni zainteresowani (nawet wszyscy) współwłaściciele, a nie wspólnota.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Bifador
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 04-09-2015, 13:20

Odp.: Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

#3 Post autor: Bifador » 04-09-2015, 23:19

Chciałbym doprecyzować jedną sprawę.

Spotkałem się tekstem, (przepraszam nie mogłem go odnaleźć ponownie, a na ten tekst tez powoływały się osoby niezgadzające się na wydzierżawienie gruntu pod altanę) że miasto jest zobowiązane zapewnić wspólnotom, nieposiadającym własnego terenu (czyli z gruntem po obrysie), miejsce na składowanie odpadów, czy ustawienie śmietników.
Na podstawie tego tekstu, chyba to była jakaś ustawa czy coś w tym rodzaju, niektóre osoby wprowadziły sporo zamieszania twierdząc że wcale nie musimy dzierżawić gruntu. Mamy altanę śmieciową ( dawno temu postawioną przez miasto oczywiście), na gruncie miasta, a że skoro miasto musi zapewnić nam teren to oni mniemają że ten grunt ma być za darmo.

Chodzi mi o to ze kwestia dzierżawy ma być kwestią uchwały która ma przejść większością głosów, chce się upewnić że będę stał po dobrej stronie, niestety nie posiadam zbyt obszernej wiedzy w tym temacie, a nikt nie chce podjąć obowiązku członka zarządu. Więc jeśli nie dojdzie do dzierżawy a nas spotkają za to kary finansowe, to wolałbym być jedną z nielicznych osób które podpisały się pod tym żeby jednak dzierżawić ten teren. I odwrotnie, jeśli wydzierżawimy ten teren, a kiedyś się okaże że wcale nie mieliśmy takiego obowiązku będą mi mieli za złe marnowanie pieniędzy (Dzierżawiąc teren musimy go raczej ogrodzić, koszty, dodatkowo usługa sprzątania tego terenu, koszty, a u nas o koszty wszystko się rozbija ).

Nie jestem specem w tych sprawach i nie chce zaliczyć przypału jak ktoś zapyta czy powinniśmy wynajmować czy nie i jakie to wszystko będzie miało konsekwencje. Czy miasto może od nas prawnie żądać wydzierżawienia tego terenu czy jest to podpucha urzędników szukających oszczędności i pieniędzy jak uważają niektórzy w mojej wspólnocie. Bardziej mnie interesuje ta kwestia.

Dzięki za dotychczasową odpowiedź, i prośba o kilka słów czy koniecznie musimy brać dzierżawę i na jakiej podstawie, czy tez możemy utrzymać obecny stan korzystania z obecnej altany na terenie miasta bez konsekwencji z ich strony.

(logika mi podpowiada swoje, ale już spotkałem się z tym że nasze prawo rzadko bywa logiczne)

Dzięki i Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

#4 Post autor: piotrusb » 05-09-2015, 14:03

Bifador pisze:Spotkałem się tekstem, (przepraszam nie mogłem go odnaleźć ponownie, a na ten tekst tez powoływały się osoby niezgadzające się na wydzierżawienie gruntu pod altanę) że miasto jest zobowiązane zapewnić wspólnotom, nieposiadającym własnego terenu (czyli z gruntem po obrysie), miejsce na składowanie odpadów, czy ustawienie śmietników.
Gmina nie ma takiego obowiązku. Z ustawy jasno wynika, że obowiązek utrzymywania pojemników na śmieci obciążą właściciela/zarządcę nieruchomości. Chyba, że jak napisałem wcześniej, rada Waszej gminy podjęła uchwałę, że zgodnie z art. 6r ust. 3 w/w ustawy, obowiązki te przejmuje gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Być może też rada gminy podjęła u Was uchwałę, że w przypadku wspólnot mających działkę po obrysie budynku nie będzie pobierać opłat za dzierżawę gruntu pod altankę śmietnikową. Czy takie uchwały miały miejsce, to już musicie sprawdzić sami w urzędzie swojej gminy. Z Twojego pierwszego postu wynika jednak, że gmina takich decyzji nie podejmowała, skoro żąda (mając po temu pełne prawo) opłaty za dzierżawę.
Bifador pisze:niektóre osoby wprowadziły sporo zamieszania twierdząc że wcale nie musimy dzierżawić gruntu.
A gdzie będziecie trzymać pojemniki na śmieci (macie taki obowiązek). Gmina, jak każdy właściciel, za dzierżawę swojej własności ma prawo domagać się opłat. Osoby, która twierdzą, że jest inaczej powinny podać konkretną podstawę swojej opinii, bo tylko wtedy można to sprawdzić. Stwierdzenia typu: "ktoś mi powiedział", "gdzieś słyszałem" itp. nic nie wnoszą.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

#5 Post autor: irenalo » 06-09-2015, 16:45

Obowiązujące prawo nakłada na właściciela nieruchomości różne obowiązki.
Jednym z takich obowiązków jest sprzątanie chodnika przyległego do działki, na której posadowiona jest nieruchomość. I mimo że chodnik jest gminny/państwowy to WM tym się zajmują a nie poszczególni właściciele poza rozrachunkami wspolnoty. Więc nie zawsze jest tak, że nie można wychodzić poza NW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Bifador
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 04-09-2015, 13:20

Odp.: Dzierżawa gruntu pod altanę śmietnikową

#6 Post autor: Bifador » 07-09-2015, 09:52

Piotrusb i irenalo dziękuje za pomoc. Co do obowiązku posiadania koszy to wiem, natomiast o kwestii tej dzierżawy na logikę wydawało mi się że normalne że ktoś żąda kasę za korzystanie ze swojego terenu. Ale wolałem poszukać i popytać.
Czytając różne artykuły spotkałem się z wieloma wypowiedziami urzędników naciągających interpretacje przepisów, które dopiero wychodziły po jakimś czasie, a oni bezkarnie się zapierali. Stąd moje pytania.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”