Jak usunąć współwłaściciela?

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Jak usunąć współwłaściciela?

#19 Post autor: kindziu » 01-07-2015, 11:30

Generalnie mam dosyć tej sytuacji, bo gdy sprawę ruszyłem zostałem pomówiony i zaczęły chodzić mi po głowie niekonwencjonalne pomysły jak np. założenie dodatkowej kłódki czy zablokowanie drzwi, sam już nie wiem co mam zrobić ;(

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Jak usunąć współwłaściciela?

#20 Post autor: irenalo » 01-07-2015, 12:04

Część współwłaścicieli piwnic może żywić przekonanie że są właścicielami danej piwnicy.
I tylko sąd to przekonanie może podważyć.
Ty sam jeszcze nie tak dawno twierdziłeś , że lokale piwniczne są wyodrębnionym lokalem.
Nie są.
Macie dość specyficzną sytuację . I trzeba ją na drodze prawnej uporzadkować, bo jak widać "po dobrowolności" się nie da.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Jak usunąć współwłaściciela?

#21 Post autor: kindziu » 01-07-2015, 12:23

irenalo pisze:Ty sam jeszcze nie tak dawno twierdziłeś , że lokale piwniczne są wyodrębnionym lokalem.
Nie są.
Co nie zmienia faktu iż jest to współwłasność, a wielu współwłaścicieli jest poszkodowanych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Jak usunąć współwłaściciela?

#22 Post autor: piotrusb » 01-07-2015, 13:43

kindziu pisze:zaczęły chodzić mi po głowie niekonwencjonalne pomysły jak np. założenie dodatkowej kłódki czy zablokowanie drzwi
Tego lepiej nie rób, bo wtedy, to Ty może możesz mieć kłopoty z prawem. Posiadanie korzysta w systemie polskiego prawa cywilnego ze specjalnej ochrony, t. zw. ochrony posesoryjnej. Jest to ochrona prawna stanu faktycznego, a nie prawnego. W trakcie postępowania sądowego w sprawie o ochronę posiadania sąd bada tylko dwie rzeczy: czy doszło do naruszenia posiadania i kiedy to nastąpiło, a nie jaki jest stan prawny (właścicielski) rzeczy. Zgodnie z art. 344 § 1 kc:
Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Jak usunąć współwłaściciela?

#23 Post autor: kindziu » 01-07-2015, 14:35

Lekka paranoja, dzierżawca w złej wierze jest chronionym posiadaczem czegoś na co nie ma wyłącznego tytułu prawnego.
A co w sytuacji gdy; 1.drzwi są otwarte. 2.Ja wchodzę i się "instaluję".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Jak usunąć współwłaściciela?

#24 Post autor: piotrusb » 01-07-2015, 15:19

kindziu pisze:dzierżawca w złej wierze jest chronionym posiadaczem czegoś
Dzierżawca, najemca itp. użytkownik rzeczy to trochę inna para kaloszy. Jest to posiadacz zależny - podporządkowany właścicielowi (lub posiadaczowi samoistnemu) na podstawie określonej umowy (dzierżawy, najmu, zastawu). Czy u Was taka sytuacja występuje?
Jeśli nie, to chodzi wtedy o posiadacza samoistnego, czyli osobę, które faktycznie włada rzeczą jak właściciel, choć nie musi mieć do niej tytułu prawnego.
kindziu pisze:co w sytuacji gdy; 1.drzwi są otwarte. 2.Ja wchodzę i się "instaluję".
Jeśli do tej pory pomieszczenie to użytkował faktycznie Xsiński, to naruszasz jego posiadanie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”