Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Mychał
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 21-03-2015, 23:33

Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

#1 Post autor: Mychał » 21-03-2015, 23:50

Witam, nie znalazłem na forum zbyt wielu informacji o adaptacji pustki pomiędzy dachem a (np.) mieszkaniem.
W moim przypadku jest to niska przestrzeń (w najwyższym miejscu lekko powyżej 2m) i skosy, więc może być problem ze zmianą przeznaczenia na lokal mieszkalny. Nie zależy mi na tym, ale chciałbym podopinać kwestie własności.
1. Słyszałem, że taka pustka nad moim mieszkaniem należy do mnie i wystarczy, że podniosę swój strop pod sam dach czy zrobię z tego antresolę - czy to prawda? (w dokumentacji budynku i księgach wieczystych ta przestrzeń nie jest w ogóle opisana).
2. Jeśli przestrzeń nie należy do mnie, jak mogę ją zaadaptować skoro "nie istnieje"?

3. Temat pustki nad mieszkaniem był poruszany (niezbyt wyczerpująco) tutaj:
post38680.html?hilit=adaptacja%20pustki#p38680
Załóżmy, że jeśli jest nad moim mieszkaniem, należy do mnie, ale co w przypadku takiej przestrzeni, znajdującej się nad klatką schodową (nad stropem klatki schodowej)?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

#2 Post autor: piotrusb » 22-03-2015, 00:54

Mychał pisze: Słyszałem, że taka pustka nad moim mieszkaniem należy do mnie
A gdzie tak słyszałeś?
Mychał pisze:Załóżmy, że jeśli jest nad moim mieszkaniem, należy do mnie
Nie możesz robić takiego założenia. Jeśli nie masz tej przestrzeni wpisanej do aktu notarialnego zakupu mieszkania, to nie należy ona do Ciebie, ale najpewniej jest częścią nieruchomości wspólnej. W takiej sytuacji możesz albo wynająć tę przestrzeń od wspólnoty, albo zawrzeć z pozostałymi właścicielami umowę o podział nieruchomości do korzystania (t. zw. quoad usum), albo wreszcie wykupić tę część nieruchomości wspólnej, na co zgodę muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

#3 Post autor: irenalo » 22-03-2015, 11:50

Twój lokal nim dostał zaświadczenie o samodzielności musiał być dokladnie opisany. Metraż, wysokość, jeśli są skosy , to wysokość skosów. To powinno być w dokumentacji budynku.
Jeśli nie ma tej pustki uwzględnionej w dokumentacji Twojego lokalu to albo jest ona cześcią składową innego lokalu albo , co bardziej prawdopodobne , cześcią nieruchomości wspólnej (NW).
Masz ochotę zaadaptować te przestrzenie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Mychał
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 21-03-2015, 23:33

Odp.: Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

#4 Post autor: Mychał » 22-03-2015, 12:10

Słyszałem, nie widziałem na papierze :)

Chcę zaadaptować przestrzeń nad moim mieszkaniem oraz kawałek, który wychodzi nad klatkę schodową.

Jeśli jest to część wspólna (jakaś powierzchnia nieużytkowa), to rozumiem, że może być przedmiotem sprzedaży.

Pytanie, czy musi być ona przekształcona w odrębny lokal? (w tej chwili nie jest odgrodzony od pozostałej części poddasza, ale można to zrobić)
I czy musi to być lokal mieszkalny (nie wiem, czy to możliwe z uwagi na wysokość)? Czy mogę odkupić od wspólnoty powierzchnię nieużytkową (nieprzeznaczoną do przebywania tam ludzi)?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

#5 Post autor: irenalo » 22-03-2015, 12:59

Mychał pisze:eśli jest to część wspólna (jakaś powierzchnia nieużytkowa), to rozumiem, że może być przedmiotem sprzedaży.
Owszem - jeśli zgodzą sie na to wszyscy właściciele lokali albo przy braku zgody wszystkich - większość licząc udziałami - wystąpi do sądu o zniesienie współwłasności.
Mychał pisze:Chcę zaadaptować przestrzeń nad moim mieszkaniem oraz kawałek, który wychodzi nad klatkę schodową.
Na co? Na prywatny stryszek do suszenia bielizny? Na drugie mieszkanie? Chcesz dołaczyć do swojego mieszkania?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Adaptacja przestrzeni (pustki) nad klatką schodową

#6 Post autor: piotrusb » 22-03-2015, 13:07

Mychał pisze:Czy mogę odkupić od wspólnoty powierzchnię nieużytkową
Przeczytaj wątek: orzecznictwo-sadowe/wydzielenie-lokalu-t9168.html
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”