Brama nie dla wszystkich

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#7 Post autor: irenalo » 22-12-2014, 13:23

Na górze po prawej jest link do Ustawy o własności lokali. Każdy właściciel lokalu powinien ją dobrze znać.
Jeżeli masz 2% udziałow, to koszty powinnaś ponosić proporcjonalnie a nie tak, jak napisalaś.
alisesa pisze:Cena za lampę jedną 1300zł... Po 200 zł na osobę.
Rozumiem , że u Was jest 12 lokali?
alisesa pisze:I nie zmienia faktu, że teraz musiałabym zapłacić koło 700zł nie widząc nawet planów, ani nie mając wpływu na wybór materiałów?
Nie musisz. We wspólnocie 12 lokalowej decyduje większość liczona wg udziału.
A mniejszość musi się podporzadkować albo zaskarżać uchwały do sądu. Z tym, że zaskarżenie nie daje pewności , że się wygra.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alisesa
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-12-2014, 18:17

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#8 Post autor: alisesa » 22-12-2014, 19:26

To znaczy dostałam maila, że będzie zebranie, ale już na samym zebraniu wszyscy wszystko wiedzieli i dogadali się między sobą, spotkali się tylko po to, żeby podpisać gotowy papier. Ale brama i oświetlenie były gotowe już wcześniej i o tym nie wiedziałam. Uchwała, która została podjęta ma większość dosłownie o jakieś 2-3 %.

Joanno, czyli jeżeli dobrze rozumiem, nawet przy tej inicjatywie prywatnej ponieważ dotyczy ona NW powinny koszty niezależnie czy ktoś ma auto czy nie podzielone być według udziałów? W styczniu na pewno będzie spotkanie wspólnoty, słuchajcie a jak coś takiego zawetować, zacząć dyskusję, bo ja mam bardzo mało doświadczenia i trochę jeszcze tych spraw nie ogarniam. W tym momencie ja tego nie rozumiem, że 6 osób postanowiło sobie zrobić bramę elektryczną i ta druga połowa nie ma teraz wjazdu na teren NW. A przecież koszty rozrzucając się na 12 mieszkań zmniejszyłyby się o połowę. Z góry dziękuję Wam bardzo za pomoc!!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#9 Post autor: irenalo » 22-12-2014, 19:43

alisesa pisze:To znaczy dostałam maila, że będzie zebranie, ale już na samym zebraniu wszyscy wszystko wiedzieli i dogadali się między sobą, spotkali się tylko po to, żeby podpisać gotowy papier.
Masz 6 tygodni na zaskarżenie uchwały licząc od dnia zebrania. Dostałaś maila, więc o zebraniu wiedziałaś. Nie ma podstaw do przywrócenia terminu zaskarżenia .
alisesa pisze:Uchwała, która została podjęta ma większość dosłownie o jakieś 2-3 %.
Ustawa o własności lokali:
art.23.2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Mogła zapaść uzyskawszy 50,001 %

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alisesa
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-12-2014, 18:17

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#10 Post autor: alisesa » 22-12-2014, 19:50

Irenalo, u nas udział liczone są wg. wielkości lokalu. A, że moje mieszkanko jest najmniejsze (24m2) to mam najmniejsze udziały. Ustaliliśmy natomiast, że liczymy głosy wg zasady jedno mieszkanie=jeden głos. I na to nawet chyba jest uchwała jeszcze zza poprzedniego administratora. Natomiast o bramie nagle zadecydowała liczba udziałów. No bo wiadomo, że 6 mieszkań to za mało na 12. Ale w udziałach wychodzi ok. 2% przewagi.

Jeszcze raz dla upewnienia zapytam. Czyli w tym momencie jeżeli podjęli taką uchwałę o bramie to ok, ja się podporządkuję, ale płacą wszyscy, nawet Ci bez aut? A propos punktu 12 ustawy o lokalach? Czyli nie może być tak, że tylko Ci co podpisali ustawę płacą za bramę i z niej korzystają? Wkurza mnie to, bo zablokowali wjazd. Była brama normalna, każdy mieszkaniec mógł sobie meble dowieźć czy jak raz karetka do sąsiadki przyjechała w nocy to wjechała bez problemu. A teraz masakra jakaś. Ja skuterem przez furtkę dla ludzi wąziutką się przeciskam! Jeszcze mnie oskarżyli, że kołem po trawniku przejechałam. A jak mam wjechać w inny sposób :(

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#11 Post autor: irenalo » 22-12-2014, 20:09

alisesa pisze:Irenalo, u nas udział liczone są wg. wielkości lokalu
Udział masz wpisany w akcie notarialnym i KW.
A jak powinien być wyliczony masz napisane w Ustawie o własności lokali.
alisesa pisze:Ustaliliśmy natomiast, że liczymy głosy wg zasady jedno mieszkanie=jeden głos.
Czy to była umowa notarialna pod którą podpisali się wszyscy właściciele lokali?
alisesa pisze:I na to nawet chyba jest uchwała jeszcze zza poprzedniego administratora.
Taka uchwała może dotyczyć tylko wskazanych uchwał a nie wszystkich następnych.
alisesa pisze:Czyli w tym momencie jeżeli podjęli taką uchwałę o bramie to ok, ja się podporządkuję, ale płacą wszyscy, nawet Ci bez aut?
A co auta mają z tym wspólnego?
Jeżeli wspólnota poniosła koszty, to płacą wszyscy wg udziału a nie po równo!
No może z wyjątkiem pilota. Jak ktoś potrzebuje , to może mieć 3 a jak ktoś nie potrzebuje , to może nie mieć żadnego. WM nie powinna za piloty płacić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#12 Post autor: irenalo » 22-12-2014, 20:17

alisesa pisze:Ta sama sąsiadka kupiła drzewka do ogródka, grzebała w nim potem, a po tygodniu zebrała wszystkich i kazała od mieszkania zapłacić sobie po 100zł (12 mieszkań!) i jeszcze z gębą wyskoczyła, że nikt jej nie pomagał, zwłaszcza rugając mnie i sąsiada bo jesteśmy najmłodsi.
Jezlei nie miała na to uchwały , to nie musicie jej płacić . Niech idzie do sądu.
No chyba, że uważacie, że drzewka są potrzebne . Wtedy też nie po równo a wg udziałów. I niech przedstawi rachunek na drzewka.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”