Brama nie dla wszystkich

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#13 Post autor: Joanna » 22-12-2014, 20:24

1Głosowanie 1 właściciel = 1 glos nie może być ustalone na stałe albo na trochę – takie głosowanie musi być ustalone w określonej sprawie (art.23, ust.2) albo być zapisane w umowie o sposobie zarządu.
alisesa pisze:nawet przy tej inicjatywie prywatnej
2. We wspólnocie każda inicjatywa jest prywatna – podejmują ja właściciele lokali. Ale do jej zrealizowania potrzeba ponad połowę głosów (udziałami).
3. Jeżeli masz 2% udziałów to za bramę płacisz 2% wartości inwestycji. Tak samo oświetlenie. Inny rozkład kosztów jest bezprawny, nawet jak zatwierdzony uchwałą. Możesz nie mieć auta ale np. przyjedzie ktoś do Ciebie to możesz go wpuścić.
4.Mozesz żądać pilota (za odpłatnością) bądź otwarcia bramy na każde żądanie – ona stoi na terenie wspólnoty a jesteś współwłaścicielem tego terenu. Żadna uchwała nie może w tym zakresie ograniczać Twoich praw. Powiedz tym którzy zamontowali bramę, że wezwiesz policję.

Kiedy było to zebranie ? Sprawdź w treści uchwały czy tam był zapis, że pilota i możliwość wjazdu będą mieć tylko określone osoby i co tam pisze o tym, kto ponosi koszty i w jakiej wysokości

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alisesa
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-12-2014, 18:17

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#14 Post autor: alisesa » 22-12-2014, 21:10

Nie miała uchwały na drzewka, ja zapłaciłam dla świętego spokoju, a ona po dziś dzień chodzi i mówi jak to wspaniale upiększyła ogródek i, że nawet jej nie podziękowaliśmy. Nawet jeżeli chciała inicjatywę zrobić, to czemu nie powiadomiła wcześniej mieszkańców... A rachunku nie widziałam, tylko napisana lista w wordzie ile drzewko każde kosztowało. Oczywiście najdroższe wierzby japońskie i inne cuda. Jakby nie można było malinek zasiać, czy Ogórków (budynek jest na terenach mocno podmiejskich). Tyle jest pięknych kwiatów... Z tą bramą spróbuje załatwić na styczniowym spotkaniu wspólnoty. Ale stresuje mnie to nie powiem. Znowu będą kłótnie i rzucą się na mnie. Pilot jasna sprawa, jak ktoś chce to musi dopłacić. Ale bardzo dziękuję za info bo teraz wiem, że nie można tak sobie zrobić bramy kto chce.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alisesa
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-12-2014, 18:17

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#15 Post autor: alisesa » 22-12-2014, 21:28

Joanno, dziękuję Ci za tak obszerną odpowiedź. Jak chodzi o korzystanie z tej bramy to w zapisie było, że jak ktoś będzie chciał to ma się zwrócić się do tych co ponieśli koszta, zapłacić im i wtedy będzie mógł korzystać. Jak chodzi o koszta naprawy mają być ponoszone po równo podzielone pomiędzy tych, którzy z tej bramy korzystają.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#16 Post autor: Joanna » 22-12-2014, 21:54

Przeczytałam jeszcze raz Twoje posty i nie doszukałam się słowa zarząd lub zarządca . To zarząd / zarządca ma kierować sprawami wspólnoty (nie administrator) i do niego powinnaś zgłaszać swoje zastrzeżenia. Zarząd ma obowiązek udostępnić Ci wszystkie rachunki dotyczące wspólnoty, m.in. za bramę. I na podstawie rachunków zarząd powinien rozdzielać wszystkie koszty wspólne według udziałów i masz prawo to sprawdzić. Jeżeli we wspólnocie jest powyżej 7 mieszkań to macie obowiązek wybrać zarząd (chyba, że macie zarządcę ustanowionego umową notarialną). Przeczytaj szczególnie rozdziały III i IV ustawy o własności lokali.

Niestety, stosunków między sąsiadami nie ureguluje żadne prawo – trzeba się dogadywać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#17 Post autor: Daito » 22-12-2014, 23:24

alisesa pisze:Joanno, dziękuję Ci za tak obszerną odpowiedź. Jak chodzi o korzystanie z tej bramy to w zapisie było, że jak ktoś będzie chciał to ma się zwrócić się do tych co ponieśli koszta, zapłacić im i wtedy będzie mógł korzystać. Jak chodzi o koszta naprawy mają być ponoszone po równo podzielone pomiędzy tych, którzy z tej bramy korzystają.
Hmmm... alisesa jeśli chodzi o wszelkie urządzenia które są określane jako "części wspólne nieruchomości" to nie płacisz za ich utrzymanie dlatego że z nich korzystasz, ale dlatego że jesteś ich współwłaścicielem - i nie jest tutaj istotne czy z nich korzystasz czy też nie.
Wszelkie koszta związane z utrzymaniem części wspólnych nieruchomości ponoszą wszyscy właściciele proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości, można co prawda ustalić inny podział kosztów ale do tego potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli.

Moim zdaniem uchwała która pozwala na budowę tej bramy na pilota, oraz oświetlenia podejścia/podjazdu powinna określać procedury z wydawaniem pilotów do bram, a uzależnianie wydania pilota od dokonania wpłaty jest sporym naruszeniem, bo brak pilota powoduje dla Ciebie ograniczenie dostępu do Twojej własności/współwłasności.

Jeśli w uchwale jest zapis że pilota mogą otrzymać tylko niektóre osoby - to, moim zdaniem, jest to podstawa do tego aby taką uchwałę uznać za nieważną bo jest ona sprzeczna z UoWL, a w takim przypadku budowa bramy i oświetlenia - a w szczególności podpięcie ich zasilania do obwodów administracyjnych nieruchomości można traktować jak naruszenie własności.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alisesa
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-12-2014, 18:17

Odp.: Brama nie dla wszystkich

#18 Post autor: alisesa » 22-12-2014, 23:37

A czy jeżeli jeszcze nie zapłaciłam za bramę zarząd ma mi prawo odmówić wglądu w te rachunki?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”