Dziwna sprawa z zapisem w uchwale - proszę o pomoc

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
franek7
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 14-02-2013, 23:41

Dziwna sprawa z zapisem w uchwale - proszę o pomoc

#1 Post autor: franek7 » 14-02-2013, 23:54

Witam!
Mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce - szukam porady i właściwie wytłumaczenia w mojej sprawie.

Swego czasu pan x na drodze uchwały dostał od wspólnoty zgodę na adaptacje strychu ( oczywiście zgoda na ustawnowienie odrębnej własności, zrobienie 2 mieszkań ich sprzedaż, zmiana udziałów w częściach wspólnych) Słowem wszystko idealnie.
Wspólnota zapisała, że sprzedaję strych w cenie 500zł za metr kw powierzchni użytkowej. Strych ma 100m. Pan x zapłacił więc 50000 zł.
Zrobiono pełny projekt architektoniczny i wyszło, że w obydwu mieszkaniach powstaną antresole po 10m2 powierzchni użytkowej każda.
Ze względów osobistych pan x zrezygnował z adaptacji strychu. I tutaj wchodzę ja. Odkupiłem od Pana X możliwość adaptacji strychu i oczywiście zebrała się wspólnota. Odwołała wcześniejszą uchwałę, i ustanowiła nową.

W nowej uchwale powierzają adaptację mi ale dodali tam dziwny zapis, że pomimo rozliczenia pana x i zapłaty za 100m2 cyt: Pozostała kwota zostanie zapłacona po rozliczeniu powierzchni przed wykupem
dowiedziałem się, że chodzi o owe antresole i że wspólnota będzie żądać dopłaty 500 zł x powierzchnia antresol.
Stąd moje pytanie - czy w ogóle wspólnota ma prawa żądać takiej dopłaty? przecież projekt jest moją prywatną sprawą. Za strych zapłaconą pełną kwotę według rzeczywistej powierzchni użytkowej.
Co Państwo o tym myślicie?
dziękuję z góry
Pozdrawiam
Franek7

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Dziwna sprawa z zapisem w uchwale - proszę o pomoc

#2 Post autor: irenalo » 15-02-2013, 17:53

franek7 pisze:Swego czasu pan x na drodze uchwały dostał od wspólnoty zgodę na adaptacje strychu ( oczywiście zgoda na ustawnowienie odrębnej własności,
Czy była podpisana umowa między panem X a wspólnotą? Uchwała wiąże właścicieli lokali a nie osoby z zewnątrz.
Po drugie: czy była zgoda wszystkich właścicieli lokali na sprzedaż nowo powstałego lokalu?
franek7 pisze:Za strych zapłaconą pełną kwotę według rzeczywistej powierzchni użytkowej.
Ale sam twierdzisz, że powierzchnia użytkowa będzie większa.
Generalnie wygląda to tak:
Po adaptacji musisz uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu/lokali. Należy wyodrębnić lokale. Przeprowadzić zmianę udziałów m.in. po to, by wyliczyć udział w nieruchomości wspólnej i gruncie (lub prawie użytkowania wieczystego). Założyć KW na lokale. I tu pojawiają się problemy. Właścicielem nowych lokali nie jest wspólnota, jako jednostka organizacyjna. Lokale są współwłasnością właścicieli lokali.
I albo wszyscy się zgodzą na sprzedaż swoich udziałów albo należy skorzystać z zapisów Kodeksu cywilnego i uzyskać wyrok sądu w tej sprawie.
Po prawej na górze masz link do Ustawy o własności lokali.
W art. 3.3 nasz opisane, jak się wylicza udział właściciela lokalu. Generalnie - im większa powierzchnia użytkowa tym większy udział w NW i gruncie. Im większy będzie Twój udział , tym więcej udziału w gruncie pozostali będą musieli Ci sprzedać.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kama
.
.
Posty: 72
Rejestracja: 07-01-2012, 01:24

Odp.: Dziwna sprawa z zapisem w uchwale - proszę o pomoc

#3 Post autor: kama » 16-02-2013, 03:31

irenalo pisze:franek7 pisze:Za strych zapłaconą pełną kwotę według rzeczywistej powierzchni użytkowej. Ale sam twierdzisz, że powierzchnia użytkowa będzie większa.
Należało by się jeszcze zastanowić w/g której normy obliczono powierzchnię.
Brak jednoznacznych przepisów prawnych w zakresie stosowanych norm, może mieć w tej sytuacji spore znaczenie.
http://rynekpierwotny.com/wiadomosci/po ... dzic-w,88/

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”