Prawo wyłącznego korzystania z tarasu (współwłasność)

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
rena
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 11-12-2012, 01:10

Prawo wyłącznego korzystania z tarasu (współwłasność)

#1 Post autor: rena » 11-12-2012, 02:57

W 2004 roku kupiliśmy z mężem (aktem notarialnym) spółdzielcze mieszkanie na parterze z wydzielonym tarasem. Wszystkie tarasy zostały wydzielone przez dewelopera jeszcze przed sprzedażą mieszkań przez Spółdzielnię pierwszym właścicielom (my kupiliśmy mieszkanie od pierwszego właściciela).

W 2008 Spółdzielnia, która jest użytkownikiem wieczystym terenu oraz właścicielem naszego budynku, podpisała z nami umowę notarialną ustanowienia odrębnej własności LOKALU i przeniesienia jego własności. W umowie tej wprowadzono również zapis o podziale korzystania z nieruchomości wspólnej (tarasów), na podstawie której "każdoczesny właściciel lokalu, będzie korzystał z prawem wyłączności z przyległego do lokalu i wydzielonego ogródka i będzie ponosił koszty utrzymania tej części nieruchomości."

Zapis ten wydawał się stanowić jedynie uporządkowanie statusu prawnego powierzchni ogródków przyległych do mieszkań parterowych, tym bardziej, że podpisując umowę notarialną, zostaliśmy poinformowani przez pełnomocnika Spółdzielni, że zapis dotyczący "ponoszenia kosztów utrzymania tej części nieruchomości" oznacza dla nas ponoszenie tych kosztów na dotychczasowych niezmienionych zasadach (tj. kosztu sadzenia roślin, utrzymania trawników, itp.).

Dwa lata później (2010) okazało się jednak, że Spółdzielnia na podstawie podpisanych aktów notarialnych (i zapisów o prawie do wyłącznego korzystania z przyległych do lokali ogródków), podjęła uchwałę o obciążeniu nas dodatkowymi kosztami utrzymania tarasów w wysokości równej opłatom za eksploatację lokalu mieszkalnego, w którym mieszkamy!

Oburzenie mieszkańców wynika z tego, że Spółdzielnia dotychczas nie ponosiła (i nie ponosi nadal) żadnych kosztów związanych z utrzymaniem tarasów przyległych do naszych lokali, i którymi mogłaby nas nagle obciążyć (nawet sypiące się po 10 latach ogrodzenia tarasów wymienialiśmy na własny koszt). Pomimo wielu prób uzyskania od Zarządu Spółdzielni szczegółowych informacji na temat rozliczenia ponoszonych przez Spółdzielnię kosztów utrzymania tarasów, którymi chce nas obciążać - nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej informacji zwrotnej.

Dodatkowo kosztami utrzymania tarasów, zostały obciążone WYŁĄCZNIE osoby, które podpisały umowę notarialną ustanowienia odrębnej własności lokali, choć wydzielone ogródki posiadają wszyscy właściciele lokali parterowych, w tym również właściciele spółdzielczego własnościowego prawa do swoich lokali. Właściciele lokali spółdzielczych, dzięki temu że nie podpisali umowy notarialnej ze Spółdzielnią na wyodrębnienie własności swoich lokali, takich opłat za utrzymanie tarasów (choć w praktyce korzystają z nich na tych samych zasadach co wszyscy pozostali mieszkańcy lokali parterowych), kosztów utrzymania tarasów nie ponoszą.

W związku z tym mamy pytanie:

1) Czy możliwe jest odmienne traktowanie członków spółdzielni posiadających odrębną własność lokalu oraz tych którzy posiadają spółdzielcze prawo do lokalu - choć z wydzielonych tarasów wszyscy właściciele mieszkań parterowych korzystają w praktyce tak samo (wszystkie tarasy są wydzielone i ogrodzone, a wstęp na nie możliwy jest jedynie poprzez prywatne mieszkania - podkreślam, że tarasy zostały ogrodzone już na etapie budowy budynku, nie samowolnie przez mieszkańców).

2) Jako właściciele mieszkań płacimy już podatek gruntowy, podatek od nieruchomości (w tym od części wspólnej tej nieruchomości). Czy obciążanie nas kosztami utrzymania tarasów, wprawdzie wydzielonych ale stanowiących część wspólną nieruchomości, nie jest podwójnym pobieraniem opłaty za tę samą część wspólną nieruchomości?

2) Czy, jeśli nie dojdziemy do porozumienia ze Spółdzielnią w sprawie zwolnienia z nałożonych na nas opłat "za utrzymanie" tarasów, możliwe jest zrzeczenie się z prawa do "wyłącznego korzystania" z przylegających do naszych lokali wydzielonych tarasów? Jeśli tak, to w jakiej formie powinniśmy zrzec się takiego prawa i jakie konsekwencje może dla nas rodzić takie działanie?

Bardzo dziękuję za pomoc :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Prawo wyłącznego korzystania z tarasu (współwłasność)

#2 Post autor: bykira » 23-01-2013, 00:27

Każda spółdzielnia ma swoje regulaminy i statuty, dlatego tez trudno jest doradzać nie mając dostatecznych danych na ten temat.
Warto jednak przeczytać te dokumenty. na piśmie też powinniście zażądać sprawozdania finansowego z wyszczególnieniem wszystkich lokali w nieruchomości,ich powierzchni bez i z tarasami, udziału jaki jest im przypisany, kosztów utrzymania nieruchomości w tym z uwzględnieniem kosztów utrzymania lokali i tarasów. W związku z tym że spółdzielnia żąda od was zaliczek na utrzymanie tarasów winniście żądać zwrotu poniesionych kosztów na nakłady.
Lokatorzy spółdzielczych lokali będący członkami spółdzielni mogą płacić mniej ale różnicę powinna za nich dopłacać spółdzielnia która być może zarabia np. na wynajmie lokali użytkowych i te pieniądze przeznacza na utrzymanie swoich lokali, ale utrzymanie lokalu własnościowego właściciela nie będącego członkiem spółdzielni powinno w efekcie końcowym kosztować tyle ile utrzymanie lokalu spółdzielczego zamieszkałego przez członka spółdzielni.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”