Mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
agnes_2002
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 22-09-2012, 00:37

Odp.: mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

#13 Post autor: agnes_2002 » 24-09-2012, 19:36

data jest z pierwszej połowy września. Kw budynków jest, sprawdzałam i tam nic się jeszcze nie zmieniło...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

#14 Post autor: irenalo » 24-09-2012, 20:11

agnes_2002 pisze:Kw budynków jest, sprawdzałam i tam nic się jeszcze nie zmieniło...
Powinny być wzmianki. Jeżeli ich nie ma , to wniosek nie został złożony.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

agnes_2002
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 22-09-2012, 00:37

Odp.: mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

#15 Post autor: agnes_2002 » 24-09-2012, 21:16

hmm to albo ja nie dopatrzyłam albo nie wiem... minęły już prawie 3 tygodnie od podisania aktu.
Ile czasu jest na wniesienie wniosku ? na umowie notarialnej z tego dnia jest napisane że wniosek będzie złożony, że opłata została uiszczona... notariusz zakładając że ma 3 dni robocze na złożenie wniosku to już mijają prawie 2 tygodnie od złożenia

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

agnes_2002
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 22-09-2012, 00:37

Odp.: mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

#16 Post autor: agnes_2002 » 16-11-2012, 22:28

Witam ponownie :-) księgi sprawdzone, wszystko się zgadza, jednak mam pytanie dotyczącego tego co poniżej:
irenalo pisze: Po adaptacji powstanie nowy lokal (większy), potrzebny będzie rzeczoznawca do obmierzenia i opisu lokalu i będziesz musiała uzyskać od starosty zaświadczenie o samodzielności lokalu, by zmienić stan prawny nieruchomości m.in. w księgach wieczystych.
Rzeczoznawca nic nie mierzył, strych nie jest jeszcze zaadoptowany, nie zostały złożone jeszcze żadne wnioski o pozwolenie na budowe, nic w tym temacie się nie ruszyło.
W księdze jest zapisane "7. Opis pomieszczeń przynależnych 1. A: rodzaj pomieszczenia STRYCH O POW. 44,90 M2"

A jednak chcą już zwiększyć czynsz naliczając dodatkowe pieniążki za te 44,9m, narzucając stawkę za 1m jak za metry mieszkalne, i teraz nie wiem czy mam się na to zgodzić? pani stwierdziła, że jest to już nowy samodzielny lokal mieszkalny już powiększony o ten strych (tak jakby oni nie traktowali już tego jako pomieszczenie strychowe, a już jako mieszkalne, pomimo, że wciąż jest strychem).

Strych jest ze skosami, przy oknach jest wysokość 1,8m, ale po remoncie na pewno będzie niżej, dojdzie ocieplenie dachu + podłoga więc ilość metrów użytkowych się zmniejszy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

#17 Post autor: irenalo » 17-11-2012, 09:02

Zajrzyj jeszcze raz do KW i przeczytaj , jaki masz udział w nieruchomości wspólnej.
Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej ponosi się wg udziału. To co wpłacasz miesięcznie to są tylko zaliczki, które podlegają rozliczeniu na koniec roku. Jeżeli np. zaliczki są niewystarczające, to na koniec roku będziesz miała dopłatę.
Na górze po prawej masz link do Ustawy o własności lokali. Warto zapoznać się z tą ustawą.
UoWL:
Art.2.4.Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".
Art.3.3.Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
agnes_2002 pisze: i teraz nie wiem czy mam się na to zgodzić?
Nie możesz się nie zgodzić. :-)
Jeżeli nie będziesz wnosić uchwalonych zaliczek, to skończy się komornikiem.
agnes_2002 pisze:trych jest ze skosami, przy oknach jest wysokość 1,8m
To powinno być uwzględnione w wyliczaniu powierzchni strychu.
Wymierz powierzchnię przy podłodze. Powinna być większa niż ta zapisana w KW.
agnes_2002 pisze:ale po remoncie na pewno będzie niżej, dojdzie ocieplenie dachu + podłoga więc ilość metrów użytkowych się zmniejszy.
To już Twoja strata. Pozostali właściciele nie mają interesu w tym, zmieniać udziały i płacić za tę zmianę. No chyba, że wcześniej były poczynione jakieś ustalanie i była zgoda na zmianę udziałów po adaptacji.
I jeszcze ważne pytanie: jaki rodzaj ogrzewania jest w budynku? I czy Twój stryszek jest ogrzewany?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

agnes_2002
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 22-09-2012, 00:37

Odp.: Mieszkanie z przynależnym strychem a adaptacja

#18 Post autor: agnes_2002 » 17-11-2012, 18:24

Aha teraz rozumiem, dziękuję :-)

Strych jest nieogrzewany, w momencie zakupu w mieszkaniu stał jeden piec kaflowy który ogrzewał tylko jeden pokój, aktualnie trwają czynności związane z założeniem w przyszłości ogrzewania gazowego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”