wykup mieszkania - działka budowlana

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
michal_dudzik
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 16-07-2012, 16:29

wykup mieszkania - działka budowlana

#1 Post autor: michal_dudzik » 09-09-2012, 21:22

Witam wszystkich. Mam z rodzicami taki problem.
Przy wypełnianiu wniosku o wykup mieszkania komunalnego musimy wypełnić rubrykę dotyczącą posiadania działki budowlanej. Otóż posiadamy taką działkę. Działka jest zapisana na mojego ojca, mieszkanie komunalne niestety także dla niego. Mamy kilka możliwości, lecz przy każdej z nich powstają pewne pytania, otóż:

1. Możemy zaznaczyć że działki nie mamy, co jednak będzie kłamstwem i liczyć że gmina tego nie sprawdzi. I teraz: czy mogą to sprawdzić (działka jest w innej gminie niż mieszkanie)? I jesli to sprawdzą jaka może być kara?

2.Możemy zaznaczyć że działkę mamy. Ale czy wtedy jest jakakolwiek szansa że mimo to mieszkanie zakupimy?

3.Można by przepisac mieszkanie na mnie. Ale ile to trwa? I czy w ogóle na to pójdą?

4.Moglibyśmy też przepisać działkę na mnie. Ale ile to kosztuje? Ile to trwa? Wtedy tato mógłby kupić mieszkanie komunalne?

Co najlepiej zrobić? Bardzo prosimy o pomoc

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: wykup mieszkania - działka budowlana

#2 Post autor: elmaz » 09-09-2012, 23:27

Sorry, ale nie wydaje mi się, żeby to forum było właściwym miejscem do zadawania pytań "jak najlepiej zakombinować"...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Daito
.
.
Posty: 586
Rejestracja: 30-05-2009, 13:46
Lokalizacja: Opole

Odp.: wykup mieszkania - działka budowlana

#3 Post autor: Daito » 10-09-2012, 07:06

elmaz pisze:Sorry, ale nie wydaje mi się, żeby to forum było właściwym miejscem do zadawania pytań "jak najlepiej zakombinować"...

Zgadzam się z przedmówcą - z mieszkaniami komunalnymi jest jeden zasadniczy problem, często dostają je tacy ludzie, którzy ich dostać nie powinni... a ci którzy naprawdę ich potrzebują mają małe szanse bo...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

michal_dudzik
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 16-07-2012, 16:29

Odp.: wykup mieszkania - działka budowlana

#4 Post autor: michal_dudzik » 10-09-2012, 12:50

To nie chodzi o to że chcemy kombinować czy coś. Mieszkamy w mieszkaniu od 20 lat, działka była kiedyś tam kupiona i stoi bez zabudowy. Rodzice od zawsze ciułali za najniższą krajową i po prostu ledwo wyrabiamy wiec nie róbcie z nas bogaczy którzy chcą zakombinować, bo to troche obraźliwe jednak. Chcemy kupić to mieszkanie skoro jest taka wysoka bonifikata bo płacenie ponad 300 zł czynszu to lekkie przegięcie. Mamy tylko taki problem prawny dlatego prosze tu o pomoc bo nie znam sie na prawie skarbowym, studiuje automatyke a za poradę prawnika też trzeba słono płacić. Ponownie proszę o pomoc osobę z rzetelną wiedzą, bo wydaje mi się żę do tego własnie służą fora internetowe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: wykup mieszkania - działka budowlana

#5 Post autor: irenalo » 10-09-2012, 15:01

Rodzice mogą podarować Ci działkę. Darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku. Znajdź na sieci jakiś portal z nieruchomościami (jest kilka) sprawdź ile mniej więcej chcą za m 2 podobnej działki w tej miejscowości, gdzie ona jest położona. Przelicz ile mniej więcej warta jest działka. Czy działka ma KW?
Wstąp do pierwszego lepszego notariusza i zapytaj ile będzie kosztowało sporządzenie aktu notarialnego. Stawiam, że w granicach 1000 zł.
Nie trwa to długo. Jeżeli działka ma KW i można tę KW sprawdzić w internecie, to notariusz może to zrobić prawie od ręki.
W mojej opinii to jest najlepsze i najuczciwsze wyjście z sytuacji.
michal_dudzik pisze: Chcemy kupić to mieszkanie skoro jest taka wysoka bonifikata bo płacenie ponad 300 zł czynszu to lekkie przegięcie.
Nie Wy pierwsi skorzystacie z bonifikaty. Uważam, że wykup to dobry pomysł. Nie licz natomiast na to, że po wykupie zmniejszą się znacznie opłaty. Rodzice kupią nie tylko mieszkanie. Wraz z mieszkaniem kupią udział w nieruchomości wspólnej (dach, mury, schody, grunt itd) i będą ponosić koszty utrzymania i remontów cześci wspólnych proporcjonalnie do udziałów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: wykup mieszkania - działka budowlana

#6 Post autor: elmaz » 10-09-2012, 15:31

irenalo pisze:Nie licz natomiast na to, że po wykupie zmniejszą się znacznie opłaty.
Niestety - zwykle jest wręcz przeciwnie. Gminy pozbywają się ruder, a potem okazuje się, że co prawda kupiło się za parę procent wartości, ale trzeba wyłożyć olbrzymie pieniądze za remont.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”