WM - zamiana suszarni na mieszkanie

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
matrax
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 10-11-2008, 18:32

WM - zamiana suszarni na mieszkanie

#1 Post autor: matrax » 10-11-2008, 18:40

witam

Dowiedziałem się ostatnio że kilka lat temu w bloku który jest WM zostało odkupione/wynajete mieszkanie od WM. Poprzednio w tym miejscu była suszarnia, obecnie jest mieszkanie. Wiem tylko tyle że osoba która się o to starała zbierała podpisy od wszystkich lokatorów. Niestety nic więcej nie jest mi wiadomo.
W tym bloku jest jeszcze jedna suszarnia i z tego co wiem nikt nie korzysta z niej czyli stoi bezużytecznie. Tutaj pytanie do Was na jakiej zasadzie dokonuje się przekształcenia pomieszczenia gospodarczego jakim jest suszarnia w mieszkanie. Niestety nie orientuje się w tej tematyce. Nie wiem również czy osoba która w ten sposób dostała mieszkanie ma je własnościowo czy nie.
Z informacji ktore moga sie przydać - w bloku nie ma 100% własnościowców
dodatkowych informacji chetnie udziele

pozdrawiam serdecznie
marek


ps na forum szukalem pod haslami adaptacja, strych itp znalazlem ale nie wszystko stad ten temat
Ostatnio zmieniony 01-01-1970, 02:00 przez matrax, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: WM - zamiana suszarni na mieszkanie

#2 Post autor: wokal79 » 18-11-2008, 14:59

Po pierwsze, generalnie aby sprzedać/wydzierżawić część wspólną (w tym suszarnię) potrzebna jest uchwała właścicieli.

Po drugie, w przypadku przekształcenia w mieszkanie to można rozważyć dwie sytuacje. Po pierwsze sąsiad przyłącza suszarnię do swojego mieszkania. Tutaj jest sprawa prosta - po prostu mamy kolejny pokój i np. z M3 mamy M4 :| Po drugie gdy suszarnia stanowi odrębny lokal. Jeśli się nie mylę w obu przypadkach konieczne jest zaświadczenie o spełnianiu norm dotyczących mieszkania - to załatwia się w Urzędzie Miejskim. Bo bez tego będzie trudno zmienić wpisy w księdze wieczystej.

Myślę, że może być jeszcze taka sytuacja - suszarnia dalej stanowi część wspólną wspólnoty, a dzierżawa odbywa się na gębę lub na umowę najmu. Idź do sądu - sprawdź wpisy w księgach wieczystych - jak było powiększane mieszkanie o tą suszarnię to powinien być odpowiedni wpis w księdze.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
goga5115
.
.
Posty: 450
Rejestracja: 22-10-2007, 15:35

Odp.: WM - zamiana suszarni na mieszkanie

#3 Post autor: goga5115 » 18-11-2008, 19:30

Czy suszarnia,czy piwnica to bez różnicy,jeśli chodzi Ci o powiększenie mieszkania to wskazówki znajdziesz w orzecznictwie w umowie o najem Nieruchomości Wspólnej przez właściciela lokalu .
Post pisał yappa z 14.10.07,orzecznictwo sygn.IIICZP 59/07 i musisz zdobyć ten artykuł Gazety Prawnej z 29 sierpnia 2007 r nr 167 daj znać bo mnie to też interesuje,ale teraz jestem goniony na zakupy itp. przez swą Lwicę (połowicę).
Na początku było Słowo

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

salater
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 02-11-2012, 02:15

Odp.: WM - zamiana suszarni na mieszkanie

#4 Post autor: salater » 02-11-2012, 02:49

Witam serdecznie, chciałbym ponowić wątek, z racji iż mam troszkę odwrotną sytuację.
Stworzyliśmy niedawno Dużą wspólnotę Mieszkaniową.
Od spotkania do spotkania wyszło że sąsiad który mieszka tu od dawna zajął jedną z piwnic i część korytarza w piwnicy, a że mieszka na parterze przyłączył sobie tą część do mieszkania poprzez schody z jednego pokoju.
Na zebraniu sąsiad twierdzi że kupił mieszkanie już w takim stanie tylko że metraż z aktu nie zgadza sie z faktycznym.
Chciałbym się dowiedzieć jakie dokumenty powinien posiadać sąsiad (jeżeli zrobił to legalnie) zanim była wspólnota.

Jeszcze jedno pytanie czy mogę zmusić sąsiada aby zgodził się na ponowną inwentaryzację jego prywatnego mieszkania.

pozdrawiam i liczę na pomoc

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: WM - zamiana suszarni na mieszkanie

#5 Post autor: irenalo » 02-11-2012, 07:37

salater pisze:Stworzyliśmy niedawno Dużą wspólnotę Mieszkaniową.
To znaczy, że niedawno sprzedano pierwszy lokal?
Czy przy sprzedaży była robiona inwentaryzacja budynku?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

salater
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 02-11-2012, 02:15

Odp.: WM - zamiana suszarni na mieszkanie

#6 Post autor: salater » 04-11-2012, 22:50

Nie.
Lokali jest 10 wykupionych jest 7 a 3 jest własnością ZLK.
I do niedawna byliśmy pod zarządem ZLK.
Sąsiad który zajął część wspólną też ma wykupione mieszkanie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”