Kupno mieszkania komunalnego gdzie jest wspolnota

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Bezsilna
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 10-05-2022, 20:43

Kupno mieszkania komunalnego gdzie jest wspolnota

#1 Post autor: Bezsilna » 10-05-2022, 21:20

Witam, proszę o pomoc bo nie wiem już co robić.
Zacznę od początku.
Moja mama od 20 lat mieszka w mieszkaniu komunalnym od miasta. Dane mieszkanie jest na jednym piętrze z drugim mieszkaniem. Na początku był oczywiście wspólny przedpokoj aby sąsiadka mogła wejść do swojego mieszkania. Od dłuższego czasu zalozona jest wspolnota. Sąsiadka bez zgody pisemnej mojej mamy wykupiła mieszkanie i zrobiła osobne wyjście na podwórko. Inni sąsiedzi również zakupili beż problemu mieszkania. Teraz gdy Moja mama chce wykupić stał się problem.
Od roku czeka na decyzję. Słownie dostała informację, że jedna osoba nie wyraża zgody na sprzedaż. Wspólna część wspolnoty w tym mieszkaniu jest przedpokoj, który wydzierżawiamy. W ubiegłym roku był rzeczoznawca i wycenił mieszkanie. Oczywiście na dzień dzisiejszy dokumenty zniknęło i ma przyjść kolejny.

Burmistrz co chwilę odsyła nas do ZGKIM i odwrotnie. Mówią że gdy jest wspolnota to wszyscy mieszkańcy muszą wyrazić zgodę na wykup. Dziwi mnie że wcześniej mnie nikt nie pytał o zdanie. Ale przy sprzedaży wcześniej mieszkań zostałam poinformowana na piśmie że również mam możliwości wykupienia w każdej chwili.

Proszę o pomoc bo nie wiem co robić, gdzie się zgłosić.
Czy faktycznie gdy 1 osoba nie wyraża zgody to mogą nie sprzedać? Wcześniej gdy ta osoba kupowała mieszkanie to na piśmie napisala że nie będzie innym utrudniać. Z tego co widzę, to ona na nic się nie zgadza np naprawa dachu i nie tylko i wspolnota nie może nic z tego powodu zrobić. Chcę poinformować, że w tej wspólnocie jest 5 rodzin.

:(( :(( :(( Pozdrawiam Bezsilna :( 😞 😓 😩

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Kupno mieszkania komunalnego gdzie jest wspolnota

#2 Post autor: irenalo » 10-05-2022, 21:42

Twoja mama nie jest właścicielem lokalu, więc żadnych zgód wyrażać nie może.
Zgodę na wykup lokalu komunalnego wyraża właściciel czyli gmina/miasto.
Trzeba złożyć podanie o wykup lokalu.

Wspólnota nie musi wyrażać żadnej zgody.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Kupno mieszkania komunalnego gdzie jest wspolnota

#3 Post autor: irenalo » 10-05-2022, 21:49

Kupcie bez tego przepokoju. Jako właściciele będziecie mieli więcej praw i potem będzie można spróbować ten przedpokój dołączyć do mieszkania. A narazie pozostaje Wam dzierżawa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Kupno mieszkania komunalnego gdzie jest wspolnota

#4 Post autor: irenalo » 10-05-2022, 21:59

Nie dziwię się, że ktoś nie chce się zgodzić na wykup tego korytarza, bo to się wiąże z kosztami. Trzeba zrobic nową inwentaryzacje, na nowo wyliczyć udziały, zapłacić za notariusza i za zmiany w księgach wieczystych każdego wykupionego lokalu.
Nikt nie ma w tym interesu.
Jeśli wykupicie lokal i a potem zapłacicie za te wyżej opisane zmiany, to może się zgodzą. Jeśli nie, to będzie można wystąpić do sądu o zgodę zastępczą.

Ile jeszcze lokali należy do miasta?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”