Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
gre07
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 31-03-2017, 15:02

Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

#1 Post autor: gre07 » 31-03-2017, 15:37

rodzy forumowicze,

Mieszkam w kamienicy 5 rodzinnej. Mamy wspólnotę mieszkaniową. Dookoła budynku jest działka ok. 600-700m2, która należy do Gminy (wspólnota ma wyłącznie grunt pod kamienicą). Każda z rodzin ma "własny" teren zielony na tej działce i go użytkuje (ogródek, miejsce na grilla, itd.). Ja i jeszcze jedna sąsiadka płacimy dzierżawę do Gminy za użytkowany teren. Natomiast same miejsca użytkowania wykształciły się w drodze swoistego zwyczaju (np. miejsce w którym ja mam ogródek użytkowali wcześniej moi dziadkowie przez okres 40 lat).

Ostatnio jeden z sąsiadów zgłosił chęć wykupu gruntów od Gminy za 1% wartości. Jednak zastrzega, że późniejszy podział gruntu wspólnego między poszczególnych właścicieli lokalu ma nastąpić wg udziału % we wspólnocie. Jako, że posiada on prawie 1/3 udziałów chce w ramach podziału część użytkowanego przeze mnie ogródka (ja użytkuję większą powierzchnię niż wynika z moich udziałów we wspólnocie).

Dodatkowo, istnieje zgoda między sąsiadami aby przed wykupem działki przez Wspólnotę od Gminy spisać poświadczoną notarialnie umowę przedwstępną dt. późniejszego podziału (w celu uniknięcia sytuacji, w której nagle ktoś po wykupie chce własną część w innym miejscu niż zapowiadał).

Nie ukrywam, że jako jedyny ze wszystkich właścicieli stracę w porównaniu do obecnej sytuacji - każdy zachowa co najmniej to co ma, a Pan z 1/3 udziałów zyska moim kosztem. Nie chcę także oddawać ziemi, którą od wielu lat użytkowali moi przodkowie. Dodam, że obecnie nikt oprócz tego jednego sąsiada nie kwestionuje mojego "prawa" do użytkowania tego ogródka.

Wiem, że nie muszę zgadzać się na wykup działki przez Wspólnotę. Jednak w przypadku zgody sąsiadów, że zachowam to co mam obecnie, jestem gotów podpisać wniosek.


Moje pytania są więc następujące:

- czy podział gruntów wykupionych przez Wspólnotę musi nastąpić wg udziałów %, czy może to być także rezultat ustaleń między sąsiadami?

- Czy istnieje prawna forma zapewnienia trwałości ustaleń przed wykupem przez Wspólnotę od Gminy dt. późniejszego podziału między poszczególnych właścicieli lokali?

W razie Waszych dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.
Z góry b. dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

#2 Post autor: irenalo » 31-03-2017, 16:27

gre07 pisze:- czy podział gruntów wykupionych przez Wspólnotę musi nastąpić wg udziałów %, czy może to być także rezultat ustaleń między sąsiadami?
Może być umowa miedzy sasiadami. Ale taka umowa nie jest wieczna. Oczywiscie chodzi o umowę do użytkowania na wyłaczność częsci wspólnej gruntu.
Pamiętaj, że z własnością gruntu wiążą się też obowiązki. Np. płacenie podatku od nieruchomości.
Kto wie czy nie zostanie wprowadzony podatek katastralny.
Poza tym koszty wykupu gruntu - płaci się wg udziału. Rzeczoznawca, wartość gruntu, koszt scalenia.
Dlaczego ktoś ma dopłacać do Ciebie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

#3 Post autor: irenalo » 31-03-2017, 16:41

gre07 pisze:Ostatnio jeden z sąsiadów zgłosił chęć wykupu gruntów od Gminy za 1% wartości.
Pytanie czy to jest możliwe. Na jakich zasadach gmina miałaby sprzedawać grunt za ułamek wartości?
Ustawa o gospodarce nieruchomościami:
art.209 a
1. Jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, pod warunkiem że roszczenie to zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali; w razie braku zgody stosuje się przepisy art. 199 obowiązki współwłaścicieli przy przekroczeniu zakresu zwykłego zarządu, Kodeksu cywilnego.
2. Przeniesienie własności nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić po rozpatrzeniu przez właściwe organy wniosków poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców o przywrócenie własności tej nieruchomości.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.
Pytanie czy grunt , gdzie sa ogródki kwalifikuje się do takiej sprzedaży.
Prędzej grunt , między budynkiem a drogą publiczną.
UGN Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
3a) działce budowlanej – należy przez to rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce;
Ogródki nie mieszczą się w wymienionych warunkach.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

#4 Post autor: irenalo » 31-03-2017, 16:51

gre07 pisze:aby przed wykupem działki przez Wspólnotę
Wspólnota rozumiana jako jednostka organizacyjna nie może wykupic działki. Mogą to zrobic tylko właściciele lokali w udziałach jakie mają w NW i potem działkę scalić z tą , która jest pod budynkiem.
Tylko wtedy wchodziłaby w grę bonifikata.
Wasz grunt pod budynkiem jest własnością czy jest oddany w użytkowanie wieczyste?

Moze Twój sąsiad wymyślił sobie, że kupi za ułamek wartości grunt i majac 30% zrobi na tym gruncie biznes życia.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

#5 Post autor: irenalo » 31-03-2017, 17:02

gre07 pisze:Dookoła budynku jest działka ok. 600-700m2
Hm, działka geodezyjna z dziurą w środku. Raczej niemożliwe,
Pewnie jest kilka działek geodezyjnych.
Może na geoportalu są zaznaczone?
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

gre07
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 31-03-2017, 15:02

Odp.: Wykup działki przylegaj przez Wspólnotę i jej podział

#6 Post autor: gre07 » 02-04-2017, 20:27

Przesyłam zdjęcie z geoportalu.

Oczywiście chodzi o wykup działki 254/2, która łączy budynek z drogą publiczną.

Cała działka oprócz działek wykupionych 20 lat temu przez jednego z sąsiadów 254/1, 254/3, 254/4 (nie wiem jak to kiedyś kupił bo teraz podobno to niemożliwe) należy do gminy.

Na tej działce każdy z sąsiadów użytkuje sobie po kawałku - użytkowane tereny to swoista umowa międzysąsiedzka, która wykształciła się przez lata - np. mój kawałek uprawiali moi dziadkowie od lat '50 ubiegłego wieku.

Gmina jest chętna udzielić bonifikaty, jeśli właściciele wykupią jako WM teren dookoła budynku.

Dokładnie chodzi mi to, w jaki sposób zabezpieczyć teren, który użytkuje, aby po wykupie nikt go nie zajął
. Uważam, że przy takiej akcji wykupu każdy powinien być zadowolony, a nie tracić. Inaczej mogę dalej sobie dzierżawić ten kawałek od gminy i płacić parę groszy za cały rok.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”