Zabudowa korytarza z 1994

Czyli o adaptacji, wyodrębnianiu, sprzedaży, podziałach, sposobach korzystania na wyłączność itp.
Wiadomość
Autor
Dnorus
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 02-05-2021, 13:59

Zabudowa korytarza z 1994

#1 Post autor: Dnorus » 02-05-2021, 14:12

Czesc
Mam madzieje ze pomozecie bo już przeczytałem wszystko co się dało. Ostatnie co to pozostaje porada prawnika.
Sytuacja jest taka: 2 mieszkania w 1994 zabudowaly korytarz na ostatnim piętrze. Mają pozwolenie z 1994 na zabudowe.
Mija 30 lat zmienił się zarządca oraz ludzie. Podczas renowacji korytarza dostaliśmy pismo z administracji ze należy rozebrać scianke bo jest nielegalna czyli i nie spełnia ppoż i że niby niby pozwolenie z 1994 się nie nadaje (co jest chyba naciągane). W każdym razie nie spełnia ppoż na pewno. Stara dykta, stare drzwi, w środku tapety, meble, wykładzina, firanki. Pisaliśmy pismo, że co można zrobić że pozwolenie jest itd ale na to przyszła uchwała.na szybko podjęta przez większość mieszkańców z całego bloku że mamy niepewna konstrukcje rozebrać.
I teraz co ? Wg mnie możemy postawić na swoim że jest legalnie i przerzucać się pismami itd ale jest ryzyko że się skończy tym ze po dostarczeniu ocen ppoż i innych dokumentów i tak bedziemy musieli rozebrać, a i jeszcze mandat za mebelki i regularna kontrola złośliwych sasiado (tak, wszystko nakręcił sąsiad z innej klatki który jest w zarządzie). Albo sądy i inspektor nadzoru budowlanego itd. Oprócz papieru że sxianke mozna postawić nie ma nic o przeznaczeniu i korzystaniu z tej części wspólnej korytarza. Plus widać są przeciwko nam bo brak rozmowy z Administrator i zarządem a tylko pismami oraz podjecie na szybko uchwały . Najpierw myslalem ze mozna cisnac ich że pozwolenie jest bo w 1994 nie trzabylo prawdopodobnie żadnych dodatkowych papierów ani projektów. A jedynie odnowić scianke zeby spełniała ppoż. Ale teraz nie wiem czy nie lepiej ja zlikwidować, poczekać i ubiegać się o nowe pozwolenie i zrobić wszystko na tip.top.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5347
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zabudowa korytarza z 1994

#2 Post autor: piotrusb » 05-05-2021, 15:07

Pozwolenie z 1994 r. zostało wydane w innym stanie prawnym dotyczącym przepisów ppoż. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
§ 330. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się, z zastrzeżeniem § 2 ust. 1 i § 207 ust. 2, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1) został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego
i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów;
2) zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
§ 207
1. Budynek i urządzenia z nim związane powinny być projektowane i wykonane w sposób ograniczający możliwość powstania pożaru, a w razie jego wystąpienia zapewniający:
1) zachowanie nośności konstrukcji przez określony czas;
2) ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu wewnątrz budynku;
3) ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie obiekty budowlane lub tereny przyległe;
4) możliwość ewakuacji ludzi lub ich uratowania w inny sposób;
5) uwzględnienie bezpieczeństwa ekip ratowniczych.
2. Przepisy rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, wymiarów schodów, o których mowa w § 68 ust. 1 i 2, a także oświetlenia awaryjnego, o którym mowa w § 181, stosuje się, z uwzględnieniem § 2 ust. 2, również do użytkowanych budynków istniejących, które na podstawie przepisów odrębnych uznaje się za zagrażające życiu ludzi.
A zatem obowiązujące na podstawie powyższego aktu przepisy nie działają wstecz, za wyjątkiem przepisów ppoż. Analogiczna sytuacja występuje w odniesieniu do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Każdy obiekt budowlany musi więc spełniać przepisy ppoż. w obecnym brzmieniu (stanie prawnym), a nie w stanie z dnia wydania pozwolenia. Jeśli spełnienie takich wymogów nie jest technicznie możliwe należy wystąpić o zgodę na odstępstwo do Wojewódzkiego Komendanta PSP, który w takiej sytuacji wydaje indywidalne zalecenia.

A odrębną sprawą jest czy macie zgodę wspólnoty (uchwałę) na zajęcie do wyłącznego użytkowania części korytarza, czyli nieruchomości wspólnej. Jeśli nie i do tej pory nikt nie protestował, to należy przyjąć, że mamy do czynienia z dorozumianą umową quad usum (o czasowym podziale nieruchomości do korzystania). Taka umowa przestaje jednak obowiązywać, jeśli została zakwestionowana przez wspólnotę lub chociażby innych właścicieli.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dnorus
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 02-05-2021, 13:59

Re: Zabudowa korytarza z 1994

#3 Post autor: Dnorus » 06-05-2021, 07:43

tak ppoż to ja jestem świadomy że trzeba spełnić - choćby jako "zabezpieczenie" jakby się coś stało albo unikanie mandatów. Bardziej się zastanawiam czy trzeba całą organizacje ścianki robić od 0 (pozwolenia wspólnoty, uchwały, umowy, projekty budowlane itd.) czy można sie powołać na pozwolenie na budowe ścianki z 1994 i tylko ją dostosować do ppoż (czyli pewnie ją zdemontować i zrobić z nowych materiałów).
Inna sprawa jest że sama ścianka powstała za zgodą właściciela budynku a nie mieszkańców (wtedy budynek był we własności kopalni), po czym jak powstała wspólnota 13 lat później to nikt nie zadbał o odnowienie tego i powiadomienie wszystkich w bloku.
Kolejną sprawą, nawet jeśli to quoad usum obowiązywało (bo nikt nie protestował, ale nie protestowali bo nikt nie wiedział oprócz najbliższych sąsiadów i jednego członka zarządu z tej samej klatki) to jak tylko zaczeliśmy w tym kierunku działac to wspólnota podjeła uchwałę o demontaz - co jak rozumiem anuluje tamtą umowę. Zatem chyba pozostaje tylko (i tak może będzie najtajniej i najbezpieczniej) rozebrać ściankę i podziałać od 0 o nową.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5347
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zabudowa korytarza z 1994

#4 Post autor: piotrusb » 06-05-2021, 09:56

Nie wystarczy. To są różne rzeczy z zakresu różnych gałęzi prawa. Zgodnie z prawem administracyjnym obiekt musi być zgodny (doprowadzony do zgodności) z aktualnymi przepisami ppoż. Natomiast zgodnie z prawem cywilnym do quad usum niezbędna jest umowa (choćby dorozumiana) współwłaścicieli nieruchomości wspólnej. Jednak zgodnie z orzecznictwem wspólnota może w uchwale zmienić, bądź anulować taką umowę. Tak więc wspólnota może cofnąć zgodę dawnego właściciela. W przypadku zaś umowy dorozumianej wyrażenie sprzeciwu przez choćby jednego właściciela powoduje, że od tego momentu taka umowa przestaje obowiązywać.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Wszystko o strychach i zmianach przeznaczenia innych części wspólnych nieruchomości”