Właściciel nieznany

Pomagamy i wspieramy w potrzebie użytkowników forum i wspólnoty mieszkaniowe
Wiadomość
Autor
lkomuda
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 28-12-2015, 13:23

Właściciel nieznany

#1 Post autor: lkomuda » 28-12-2015, 13:48

Dzień dobry,

Jestem w zarządzie wspólnoty, która liczy 14 mieszkań (1 budynek).
Właścicielka jednego z nich ma poważne problemy finansowe i na hipotece mieszkania od trzech lat pojawiają się kolejne wpisy o egzekucji zadłużenia (aktualnie już 6 takich wpisów). Z czasem pojawiły się zaległości wobec wspólnoty, ale zanim zarząd zdecydował się interweniować pojawiła się pewna pani, która machając przed nosem umową przedwstępną zakomunikowała, że kupiła to mieszkanie. Do wspólnoty nie wpłynęły jednak żadne dokumenty, które by to poświadczyły, ani w księgach wieczystych nie pojawiło się nowe nazwisko właścicielki. Mieszkanie zostało za to wynajęte.

Nowa "właścicielka" niemal od początku przestała płacić jakiekolwiek środki wspólnocie. Pretekst (bez znaczenia) był taki, że uznała, że źle naliczony jest jeden z funduszy. Sytuacja ta trwa już ponad rok, podczas którego zarząd liczył na to, że pani dostarczy dokumenty nabycia mieszkania lub przynajmniej pojawi się wpis w księgach wieczystych. Nie pojawił się. Słowem: nie ma sposobu, by ustalić jej adres czy dane, które pozwoliłyby na windykację czy kroki prawne. Tymczasem do dawnej właścicielki nie sposób się dodzwonić ani w jakikolwiek inny sposób skontaktować.

1. Czy powinniśmy (zarząd wspólnoty) uznać, że mieszkanie pozostaje w rękach poprzedniej właścicielki?
2. Jak ustalić, czy mieszkanie nie zostało sprzedane np. na aukcji komorniczej? (taka sugestia padła ze strony domniemanej nabywczyni)
3. Czy nabywca mieszkania może zwlekać lub wręcz nie dokonać zmiany w księgach wieczystych, a jednocześnie odnosić korzyści z posiadania lokalu? (wynajem)

Z góry dziękuję za wsparcie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Właściciel nieznany

#2 Post autor: ondrasz » 28-12-2015, 22:22

1. Właściciela ustala się poprzez zbadanie treści księgi wieczystej. Ani akt notarialny ani tym bardziej umowa przedwstępna nie może być jakąkolwiek podstawą do uznawania za włąściciela takiej osoby. Co więcej, ona nigdy nie była dla was stroną, nie powinniście jej udzielać jakichkolwiek informacji, nie ma żadnych praw we wspólnocie.
2. sprawdzić księgę wieczystą
3. nie może bo to nie on skład wniosek a notariusz. Wniosek składa w ciągu kilku dni od sporządzenia umowy. Nawet jeśli sąd nie zmieni właściciela to po złożeniu wniosku przez notariusza w księdze wieczystej pojawia się wzmianka o złożeniu takiego wniosku.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4724
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Właściciel nieznany

#3 Post autor: piotrusb » 28-12-2015, 23:58

ondrasz pisze:Wniosek składa w ciągu kilku dni od sporządzenia umowy.
Od 18.11.2015 wprowadzony został obowiązek inicjowania postępowania wieczystoksięgowego drogą elektroniczną - ustawa z dnia 15 stycznia 2015 o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 218). Na mocy powyższej nowelizacji - zgodnie z art. 92 par. 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o Notariacie, notariusz sporządzając akt notarialny wymagający złożenia wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej jest zobowiązany do tego, aby niezwłocznie po dokonaniu czynności notarialnej, nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego, złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu informatycznego.
Natomiast zgodnie z art. 626(7) kpc:
§ 1. Wniosek o wpis powinien być w dniu wpływu do sądu zarejestrowany niezwłocznie w dzienniku ksiąg wieczystych i opatrzony kolejnym numerem.

§ 2. Niezwłocznie po zarejestrowaniu wniosku w dzienniku ksiąg wieczystych zaznacza się w odpowiednim dziale księgi wieczystej numer wniosku (wzmianka o wniosku).
W związku z powyższym, standardem jest obecnie, że wzmianka o wniosku pojawia się w KW następnego dnia roboczego (często nawet tego samego) od zawarcia aktu notarialnego. Jeśli więc takiej wzmianki nie ma, to rzekoma nabywczyni lokalu po prostu robi Was w konia.
lkomuda pisze:Sytuacja ta trwa już ponad rok, podczas którego zarząd liczył na to, że pani dostarczy dokumenty
Zdecydowanie za długo zwlekacie, co naraża na szkodę właścicieli lokali terminowo regulujących swoje zobowiązania wobec wspólnoty, bo pokrywają oni koszty, które winien opłacić właściciel lokalu. Powinniście dawno oddać sprawę do sądu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: Właściciel nieznany

#4 Post autor: cdn » 29-12-2015, 00:55

piotrusb pisze:Od 18.11.2015 wprowadzony został obowiązek inicjowania postępowania wieczystoksięgowego drogą elektroniczną
Ale omawiana sytuacja trwa już ponad rok, kiedy tej nowelizacji jeszcze nie było.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4724
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Właściciel nieznany

#5 Post autor: piotrusb » 29-12-2015, 10:45

To prawda, ale taki wpis, nawet w obowiązującym przed 18.11 stanie prawnym, powinien się dawno pojawić w KW. W Warszawie przynajmniej była to już od dłuższego czasu kwestia kilku dni. Nie ma więc na co czekać, tylko trzeba windykować należność.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomagamy i wspieramy”