Sprzedaż pomieszczenia przez Gminę

Pomagamy i wspieramy w potrzebie użytkowników forum i wspólnoty mieszkaniowe
Wiadomość
Autor
ekmir
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 17-10-2014, 20:43

Sprzedaż pomieszczenia przez Gminę

#1 Post autor: ekmir » 17-10-2014, 20:55

Sytuacja jest taka, że w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania z 1995 r. nie wpisano pomieszczenia gospodarczego. Przez wiele lat (od 1995 r.) byliśmy w przeświadczeniu, że pomieszczenie to jest częścią wspólną budynku (pomieszczeniem przynależnym). Z aktu notarialnego: "Gmina sprzedaje lokal mieszkalny [...] stanowiący odrębną nieruchomość wraz z udziałem w działce [...] i taki sam udział w częściach wspólnych budynku nie służących do wyłącznego użytku poszczególnych właścicieli".

Teraz Gmina wystąpiła z pismem, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, o zajęcie stanowiska w sprawie nabycia przedmiotowego pomieszczenia gospodarczego. Gmina chce je przeznaczyć na sprzedaż po aktualnych cenach rynkowych.

Co można zrobić w tej sytuacji ? Z pomieszczenia przez te wszystkie lata korzystaliśmy jak ze swojego, dbaliśmy o nie, płaciliśmy nawet podatek od nieruchomości sądząc, że jest one częścią wspólną. Gmina przez te wszystkie lata także uważała, że to pomieszczenie jest nasze (wystawiała np. dokument dot. podatku).

W czasie kiedy były sprzedawane lokale pomieszczenia gospodarcze były przeznaczone na przechowywanie opału. Gmina była właścicielem jednego lokalu. Później go sprzedała i jak się okazuje wraz z jednym pomieszczeniem gospodarczym, co znalazło potwierdzenie w akcie notarialnym (które wcześniej uzyskano przez podział jednego większego).

Bardzo proszę o pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Sprzedaż pomieszczenia przez Gminę

#2 Post autor: irenalo » 19-10-2014, 04:51

ekmir pisze:Przez wiele lat (od 1995 r.) byliśmy w przeświadczeniu, że pomieszczenie to jest częścią wspólną budynku (pomieszczeniem przynależnym).
Przede wszystkim: część wspólna budynku nie może być pomieszczeniem przynależnym.
Po prawej na górze masz link do Ustawy o własności lokali, gdzie zdefiniowano nieruchomość wspólną i pomieszczenie przynależne. To ostatnie są własnością właściciela lokalu.
Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi
ekmir pisze: Z aktu notarialnego: "Gmina sprzedaje lokal mieszkalny [...] stanowiący odrębną nieruchomość wraz z udziałem w działce [...] i taki sam udział w częściach wspólnych budynku nie służących do wyłącznego użytku poszczególnych właścicieli".
I tak powinno być. I powinien być opisany Twój lokal - jeśli są pomieszczenia przynależne, to również powinny być opisane (np, piwnica, garaż, komórka).
ekmir pisze:Sytuacja jest taka, że w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania z 1995 r. nie wpisano pomieszczenia gospodarczego.
To albo jest to nieruchomość wspólna (NW) albo należy do Gminy i wchodzi w skład lokali niewyodrębnionych albo jest samodzielnym lokalem należącym do Gminy.
UoWL:
Art.2.5. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.
Trzeba w gminie sprawdzić jak to wyglądało w momencie sprzedaży pierwszego lokalu . Czy zostało potraktowane jako NW czy jako osobny (ale jeszcze niewyodrębniony lokal) czy też zostało przypisane do jakiegoś lokalu (np, komunalnego) jako pomieszczenie przynależne.
ekmir pisze:Teraz Gmina wystąpiła z pismem, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, o zajęcie stanowiska w sprawie nabycia przedmiotowego pomieszczenia gospodarczego. Gmina chce je przeznaczyć na sprzedaż po aktualnych cenach rynkowych.
Do kogo wystąpiła z pismem? Jeśli do wlascicieli lokali, to by mogło oznaczać, że jest to NW. Jeśli ten lokal jest NW, to jest współwłasnością Gminy i innych właścicieli lokali.
ekmir pisze:Co można zrobić w tej sytuacji ? Z pomieszczenia przez te wszystkie lata korzystaliśmy jak ze swojego, dbaliśmy o nie, płaciliśmy nawet podatek od nieruchomości sądząc, że jest one częścią wspólną
Kto dbał i kto korzystał i kto płacił podatek? Ty z rodziną czy wszyscy właściciele lokali? Na kogo była wystawiana decyzja podatkowa (od tego lokalu oczywiście)?
Ile jest wszystkich lokali w Waszej wspólnocie? Ile jeszcze należy do gminy? Ile gmina ma udziałow?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ekmir
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 17-10-2014, 20:43

Odp.: Sprzedaż pomieszczenia przez Gminę

#3 Post autor: ekmir » 19-10-2014, 08:10

irenalo pisze:Przede wszystkim: część wspólna budynku nie może być pomieszczeniem przynależnym.
Może źle się wyraziłem. Ten budynek "gospodarczy" służył jako skład opału dla całego budynku, w którym była jedna wspólna kotłownia. Później mieszkańcy sukcesywnie wykupowali swoje mieszkania i zmieniali też sposób ogrzewania - na indywidualne gazowe.
Niemniej jednak pierwotną funkcją tego budynku było przechowywanie opału. W budynku tym znajdowały się 3 komórki (jedna większa i dwie mniejsze).
irenalo pisze:I tak powinno być. I powinien być opisany Twój lokal - jeśli są pomieszczenia przynależne, to również powinny być opisane (np, piwnica, garaż, komórka).
Nie było tam wpisanych żadnych pomieszczeń przynależnych. Mowa jest tylko o częściach wspólnych.
irenalo pisze:To albo jest to nieruchomość wspólna (NW) albo należy do Gminy i wchodzi w skład lokali niewyodrębnionych albo jest samodzielnym lokalem należącym do Gminy.
Gmina nie posiada aktu własności, nie jest to też pomieszczenie samodzielne. Gmina posiada tylko dokument - decyzję Wojewody (z mocy prawa otrzymała własność działki [...] zabudowanej: budynkiem mieszkalnym, budynkiem gospodarczym oraz ogrodzeniem)
irenalo pisze:Trzeba w gminie sprawdzić jak to wyglądało w momencie sprzedaży pierwszego lokalu . Czy zostało potraktowane jako NW czy jako osobny (ale jeszcze niewyodrębniony lokal) czy też zostało przypisane do jakiegoś lokalu (np, komunalnego) jako pomieszczenie przynależne.
Gmina zwróciła się do nas o przedstawienie dokumentów potwierdzających nabycie przez nas lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem gospodarczym. Twierdzą również, że akt notarialny opisuje jednoznacznie co wchodzi w skład sprzedawanej nieruchomości i wobec braku innych dokumentów, Gmina przeprowadziła postępowanie wyjaśniające na podstawie dokumentów własnych, które rzekomo potwierdzają stanowisko Gminy.
irenalo pisze:Do kogo wystąpiła z pismem? Jeśli do wlascicieli lokali, to by mogło oznaczać, że jest to NW. Jeśli ten lokal jest NW, to jest współwłasnością Gminy i innych właścicieli lokali.
Tak, do właścicieli lokali (3 bo jednemu później sprzedała swój lokal mieszkalny z "komórką" powstałą z podzielenia większej w tym pomieszczeniu/budynku "gospodarczym")
irenalo pisze:Kto dbał i kto korzystał i kto płacił podatek? Ty z rodziną czy wszyscy właściciele lokali? Na kogo była wystawiana decyzja podatkowa (od tego lokalu oczywiście)?
Ile jest wszystkich lokali w Waszej wspólnocie? Ile jeszcze należy do gminy? Ile gmina ma udziałow?
Wszyscy właściciele lokalu dbali i korzystali. Gmina wystawiła decyzję na każdego właściciela.
We wspólnocie są 4 lokale. Gmina wyliczyła sobie, że ma udziały tylko w zakresie tych trzech komórek pomieszczenia/budynku gospodarczego (jedną komórkę sprzedała swemu najemcy w momencie sprzedaży lokalu).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ekmir
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 17-10-2014, 20:43

Odp.: Sprzedaż pomieszczenia przez Gminę

#4 Post autor: ekmir » 19-10-2014, 20:31

Przedstawiam dodatkowe informacje w tym zakresie:

Pierwszy lokal został sprzedany w 1994 r. (Akt notarialny z 28.12.1994), następne dwa lokale zostały sprzedane już w 1995 r.
W pierwszym przypadku mamy następujący zapis: "... ustanawiają odrębna własność lokalu i sprzedają go wraz z udziałem we własności gruntu oraz wspólnych częściach budynku nie służących do wyłącznego użytku poszczególnych właścicieli oraz taki sam udział we własności działki..."
W drugim przypadku (Akt notarialny I 1995) zapis jest prawie identyczny: "... ustanawiają odrębną własność lokalu i sprzedają go wraz z udziałem w działce gruntu i częściach wspólnych budynku nie służących do wyłącznej własności poszczególnych właścicieli..."
W trzecim akcie notarialnym (XII 1995) zapis jest następujący: "... sprzedają lokal stanowiący odrębną nieruchomość wraz z udziałem w działce i taki sam udział w częściach wspólnych budynku nie służących do wyłącznegoużytku poszczególnych właścicieli"

Pomóżcie mi to wszystko "ogarnąć". Czy to pomieszczenie "gospodarcze" (budynek gospodarczy) jest nieruchomością wspólną ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomagamy i wspieramy”