Proszę o opinie i pomoc !

Pomagamy i wspieramy w potrzebie użytkowników forum i wspólnoty mieszkaniowe
Wiadomość
Autor
bialy1224
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 02-02-2020, 00:37

Proszę o opinie i pomoc !

#1 Post autor: bialy1224 » 02-02-2020, 01:09

Witam Państwa !Całkiem niedawno udało mi się dostać kredy i zakupić własne m od dewelopera oddane do użytku w sierpniu tego roku. Wszystko ładnie pięknie mieszkanie odebrane. Jako mieszkańcy wszyscy ostatnio dostaliśmy zawiadomienie od dewelopera iż : W imieniu zarządu wspólnoty Mieszakniowej tutaj nazwa ,serdecznie zaprasza na pierwsze zebranie itp .Dostaliśmy od dewelopera taka ofertę jak na załączonym obrazku ,dodam że w skład zarządu który został wybrany na miesiąc bo coś nam nie pasowało w tej ofercie zostały wybrane tylko osoby ze strony dewelopera. Prosiłbym państwa o rzetelną ocenę ! Z góry dziękuje bardzo.
Ps: Miasto KIELCE nie wiem czy ma to znaczenie ale wydaje mi się ze tak.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Proszę o opinie i pomoc !

#2 Post autor: piotrusb » 02-02-2020, 13:53

Po pierwsze, zgodnie z ustawą o własności lokali, wszelkie koszty związane z nieruchomością wspólną powinny być rozliczane na udziały właścicieli w tej nieruchomości, a nie na m2. Niekiedy nie stanowi to różnicy, ale to przypadki szczególne, a zapis ustawowy jest jednoznaczny i deweloper powinien to wiedzieć.

Po drugie, zarząd złożony wyłącznie z przedstawicieli dewelopera to sytuacja zła, bo najczęściej interesy dewelopera i właścicieli są rozbieżne np. w kwestii wysokości kosztów, a zwłaszcza terminowego i skutecznego usuwania wad i usterek budowlanych. Zarząd wspólnoty powinien reprezentować interesy wszystkich właścicieli, a nie interesy dewelopera. Powinniście jak najszybciej to zmienić.

Po trzecie 40.000 rocznie na przeglądy gwarancyjne to jakieś horrendum. Takie przeglądy nie są wymagalne prawnie, więc mogą (ale nie muszą) być przeprowadzane. Mogą one wynikać z inicjatywy wspólnoty lub umowy z deweloperem, ale nie za takie pieniądze. Powinniście zażądać informacji co to za przeglądy, z czego wynikają, jak często mają być przeprowadzane, co obejmują, skąd ich tak niebotyczny koszt? Koszt może być związany np. z udziałem w przeglądzie niezależnego inspektora budowlanego, ale to nie ten rząd kosztów.

Należy też pamiętać, że wspólnota nie może płacić za przeglądy w lokalach, a jedynie (ewentualnie) na nieruchomości wspólnej. Deweloper nie może też uzależniać warunków rękojmi i gwarancji, które wynikają z kodeksu cywilnego, od przeprowadzenia płatnych przeglądów.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Proszę o opinie i pomoc !

#3 Post autor: piotrusb » 02-02-2020, 13:56

Pozostałe koszty bardzo zależą od czynników lokalnych, wielkości nieruchomości, systemów technicznych i wielu różnych rzeczy, bez znajomości których trudno wyrazić opinię.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

idiaan
.
.
Posty: 12
Rejestracja: 17-03-2020, 16:00

Re: Proszę o opinie i pomoc !

#4 Post autor: idiaan » 17-03-2020, 16:11

nie dziwie się, że masz wątpliwości, ja bym się nie godził na takie warunków

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomagamy i wspieramy”