Zmiana zamówionej mocy cieplnej

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#7 Post autor: UD3H » 02-10-2016, 23:42

piotrusb pisze:To jest więc kwestia zapisów umowy (najczęściej zmiana jest możliwa raz na 12 miesięcy), a nie negocjacji, czy argumentów. Te raczej nie będą dostawcy interesowały. To Wasza sprawa.
Dostawca ciepła w czerwcu dostał zapytanie od administratora (w imieniu zarządu) odnośnie zmiany mocy. Dostawca ciepła wtedy odmówił, zarząd dostał pismo (nie widziałem tego pisma, nie mam kiedy się spotkać i skopiować, zagoniony jestem) z którego wynika że nam odmawiają. W tamtym tygodniu odkryłem, że moc zamówiona jest niezmieniona po termomodernizacji. Mają wyjaśniać dlaczego. Jak im teraz pokazałem, że coś z mocą mamy nie tak to pracownik admina powiedział, że tym bardziej będą rozmawiać jeszcze raz dostawcą ciepła, umowa na to pozwala bo mamy punkt, który mówi, że w szczególnych przypadkach można jeszcze raz pogadać. Ciekawe czy dla dostawcy ciepła jest to szczególny przypadek? :)
piotrusb pisze:Zaś to, że admin przez 9 lat od termomodernizacji nie zmienił mocy zamówionej fatalnie świadczy o jego kompetencjach i rzetelności, bo Wy wszyscy (właściciele lokali) za to od lat płacicie.
Od ponad roku próbuje to wytłumaczyć zarządowi. Admin-Ułan robi co chce, myli się kiedy chce nie ponosi za to kompletnie żadnej odpowiedzialności a my za to wszystko płacimy. Z tą mocą zamówioną przez te 9 lat nazbierało się naprawdę dużo kasy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5977
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#8 Post autor: piotrusb » 03-10-2016, 09:08

damianos pisze:umowa na to pozwala bo mamy punkt, który mówi, że w szczególnych przypadkach można jeszcze raz pogadać
Musicie sprawdzić jak literalnie brzmią zapisy umowy. Na pewno jest tam punkt określający kiedy można zmienić moc cieplną. Z reguły jest to raz w roku. Na pewno nie jest tak, ze od 9 lat nie można tego zmienić i nie jest tak, ze w umowie zapisano, że " można pogadać". Powinny być konkrety.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#9 Post autor: UD3H » 09-10-2016, 21:13

piotrusb pisze:Musicie sprawdzić jak literalnie brzmią zapisy umowy
Przejrzałem umowę. Dostawcą jest firma ciepłownicza. Odbiorcą są wspólnoty reprezentowane przez administratora (w imieniu admina działa admin-dyrektor który w treści umowy zwany jest odbiorcą - trochę pokręcone ale pewnie tak można i dopóki nas dobrze rozliczają nie jest to dla mnie istotne).
Jeden z punktów umowy:

Kod: Zaznacz cały

10. Zmiana wielkości mocy określonych w punkcie 8 (w punkcie 8 jest zbiorcza moc zamówiona + natężenie przepływu dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych - mamy jeszcze table w której jest rozpisane na poszczególne wspólnoty kto ile mocy zamawia i natężenie przepływu) może nastąpić w drodze aneksu do umowy wyłącznie od 1 października danego roku, po uprzednim przystosowaniu przez odbiorcę urządzeń węzła cieplnego na jego koszt (o ile zaistnieje taka potrzeba). 
10.1 Nowe wielkości mody zamówionej odbiorca zgłasza w terminie do dnia 30 czerwca
10.2 W uzasadnionych przypadkach zmian wielkości mocy może nastąpić także w innym terminie za zgodą stron.
Rozmawiałem z pracownikiem administratora. Co ciekawe, wysłali zapytanie do jeszcze innej firmy ażeby policzyła nam czy u nas można zmniejszyć moc zamówioną po tej termoizolacji. Moim zdaniem, nie trzeba żadnych obliczeń żeby stwierdzić, że moc zamówioną można zmniejszyć w przypadku gdy mamy termoizolacje. Na chłopski rozum to jest oczywiste, że można. Obliczenia raczej są potrzebne, żeby stwierdzić o ile tą moc zamówioną można zmniejszyć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5977
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#10 Post autor: piotrusb » 10-10-2016, 10:17

damianos pisze:Odbiorcą są wspólnoty reprezentowane przez administratora (w imieniu admina działa admin-dyrektor który w treści umowy zwany jest odbiorcą - trochę pokręcone ale pewnie tak można i dopóki nas dobrze rozliczają nie jest to dla mnie istotne).
Tak być absolutnie nie powinno. Wspólnotę reprezentuje zarząd (lub zarządca jeśli taki został powołany na podstawie art. 18 uwl) i to on powinien podpisywać takie umowy, a nie administrator. To może być nawet bardzo istotne, bo jeśli będziecie chcieli zmienić firmę administrującą, to będziecie musieli zawrzeć nową umowę (zmiana strony umowy nie może być dokonana aneksem), a jeśli nie będziecie się rozstawać z adminem w zgodzie, to ten może Wam to znacząco utrudnić.
damianos pisze:policzyła nam czy u nas można zmniejszyć moc zamówioną po tej termoizolacji
O zmniejszeniu mocy zamówionej decyduje odbiorca i nie potrzebuje do tego żadnych uzasadnień. Obliczenia mogą być potrzebne tylko do tego o ile tę moc zmniejszyć.
damianos pisze:Jeden z punktów umowy:
No i masz jasność. Musicie zgłosić taką potrzebę do 30 czerwca. Jeśli nie zrobiliście tego w tym roku, to musicie czekać do następnego roku. Taka zmiana nie wymaga zgody dostawcy, ani żadnych uzasadnień. Natomiast żeby zmienić moc zamówioną w innym terminie musicie mieć zgodę dostawcy i raczej mała jest szansa żeby zgodził się na to w czasie sezonu grzewczego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#11 Post autor: UD3H » 31-01-2017, 18:04

Dowiedziałem się własnie od administratora, że będziemy zmieniać moc cieplną w następnym sezonie. Od października admin blokował mi dostęp do obliczeń, za które zapłaciła niemałe zresztą pieniądze, nasza wspólnota. Z obliczeń wychodzi, że zamawiana moc zmniejszy się o 50%. Od 9 lat wspólnota płaci za zamawianą moc cieplną, gdzie połowa tej mocy nigdy nie była potrzebna. Gminny administrator to "ZUO".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8819
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#12 Post autor: irenalo » 01-02-2017, 06:14

UD3H pisze:Od października admin blokował mi dostęp do obliczeń, za które zapłaciła niemałe zresztą pieniądze, nasza wspólnota.
Co znaczy blokował?
Każdy dokument dotyczący wspólnoty jest Twoją współwłasnością i masz prawo do wglądu do tego dokumentu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”