Zmiana zamówionej mocy cieplnej

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#1 Post autor: UD3H » 13-09-2016, 21:22

Mamy z ciepłowni zamówioną moc cieplną, przepłacamy i to dużo (nie zużywamy tyle). Zarząd swego czasu rozmawiał z dostawcą ciepła o zmniejszeniu zamówienia mocy cieplnej. Sąsiadka z zarządu powiedziała mi dzisiaj, że dostali odpowiedź odmowną (nie widziałem jeszcze tego pisma).

Czy istnieje jakakolwiek regulacja prawna na podstawie, której dostawca ciepła może odmówić zmniejszenia zamówionej mocy cieplnej swojemu klientowi?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#2 Post autor: piotrusb » 13-09-2016, 21:51

Zgodnie z § 2 pkt 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 18, poz. 92), to sam odbiorca ustala zamówioną moc cieplną.

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z § 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2010 r. Nr 194, poz. 1291) została ograniczona częstotliwość zmian mocy zamówionej. I tak, zamówiona moc cieplna jest wprawdzie ustalana przez odbiorcę, lecz co najmniej na okres 12 miesięcy i może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła lub w umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo w umowie kompleksowej.

A zatem to odbiorca ustala zamówioną moc cieplną, ale z wnioskiem o zmianę tej mocy musi on zwracać się do przedsiębiorstwa energetycznego w terminie i w formie przewidzianej w umowie. I te zapisy musicie sprawdzić. Jeżeli złożycie wniosek zgodnie z powyższymi zasadami, to dostawca nie może odmówić, choć w przypadku gdy zamówiona przez odbiorcę moc cieplna jest mniejsza od mocy cieplnej określonej w umowie o przyłączenie danego obiektu do sieci ciepłowniczej albo gdy wartości współczynnika wykorzystania zamówionej mocy cieplnej znacznie różnią się od wartości technicznie uzasadnionych, przedsiębiorstwo energetyczne, na mocy § 41 ust. 2 drugiego z ww. rozporządzeń może dokonać w sezonie grzewczym kontroli prawidłowości określenia przez odbiorcę zamówionej mocy cieplnej.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#3 Post autor: UD3H » 30-09-2016, 16:44

Jestem totalnym ignorantem jeżeli chodzi o energię cieplną, liczę na waszą pomoc.

Od 18 lat zamawiamy moc cieplną, w uproszczeniu niech będzie 100 kW ta moc rozdzielana jest c.w.u + c.o = 20 kW + 80 kW co roku dostajemy aneks do umowy i od tych 18 lat nigdy nie nastąpiła zmiana mocy cały czas zamawimy 100 kW.

Ja na początku interesowałem się głównie c.w.u z racji tego, że wodę mamy drogą (i uchyb jeszcze). I wystąpił (kolejny) temat poboczny z c.o.

W 2007 roku za 55 000 PLN ociepliliśmy budynek (termoizolacja), odkryłem to przypadkiem w dokumentach (wprowadziłem się do budynku jak już został ocieplony). Wygląda na to, że wydaliśmy 55 000 PLN w celu ocieplenia budynku i zapomniano zmienić moc zamawianą (tak to rozumiem, mogę się mylić). Rozmawiałem dzisiaj z pracownikiem admina (szef działu technicznego), przyznał odrazu, że faktycznie tak być nie powinno sprawa jest w trakcie wyjaśniania. Zapytałem go jaki był sens tego ocieplania (koszt w wysokości 55 000 PLN) skoro zamawiamy taką samą moc cieplną od 18 lat.

Pracownik admina powiedział, że to nie jest do końca tak, że zmarnowaliśmy te 55 000 PLN. W tym czasie przecież oszczędziliśmy na wydatkowanej energii (zużyliśmy mniej GJ z powodu tego ocieplenia). Przyznam, że nie rozumiem tego. Łopatologicznie rzecz biorąc, jaki jest sens ocieplać budynek a później zostawiać tą moc cieplną na tym samym poziomie? Wydawało mi się, że to nieważne ile zużyliśmy tych GJ, jak i tak mamy zapłacić za moc cieplną wyrażoną w kW. Napiszcie proszę na co zwrócić uwagę przy wyjaśnianiu tej sprawy. Jaki jest związek tych kW z GJ?

Dodam jeszcze, że w naszym sąsiedztwie jest jest kilka identycznych budynków jak nasz. I tak:

1. Jeden z budynków (identyczny) zamawia tyle samo mocy co my; 100 kW z tym, że nie jest ocieplony. Są o 55 000 PLN do przodu i zamawiają tyle samo mocy, tak to widzę.
2. Trzy inne (identyczne jak nasz) budynki są ocieplone (termoizolacja) zamawiają ~80 kW, czyli jakieś 20% mniej od nas. Chyba o to chodziło z tą termoizolacją?

Admin w czerwcu występował o zmianę mocy zamawianej (na zebraniu rocznym obiecał że to zrobi - wcześniej zacząłem się interesować właśnie wodą ciepłą (c.w.u)). Firma dostarczająca ciepło odmówiła nam, piotrusb wyjaśnił mi, powyżej, że mają prawo. Admin ostatnio powiedział, że wraz z innymi budynkami wystąpi o to jeszcze raz (pierwszy raz poczułem, że coś robią w dobry kierunku i w naszym interesie). Mam jednak wrażenie, że tą moc powinni zmienić kilka lat temu i wygląda na to, że firma dostarczająca ciepło w obliczeniach nie brała pod uwagę tego że jesteśmy ociepleni (jak to sprawdzić)?

Tak przy okazji to mam nadzieje, że admin w końcu zrozumie, że te wszystkie jego pomyłki nas właścicieli kosztują mnóstwo pieniędzy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#4 Post autor: piotrusb » 30-09-2016, 17:01

damianos pisze: W tym czasie przecież oszczędziliśmy na wydatkowanej energii (zużyliśmy mniej GJ z powodu tego ocieplenia).
To prawda. Moc zamówiona i energia zużyta to dwie różne sprawy, choć obie składają się na Wasze koszty. Zamówiona moc cieplna to pewien parametr wyrażany w jednostkach mocy (kW) - największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, niezbędna do pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury wewnętrznej i wymiany powietrza w pomieszczeniach, utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych oraz prawidłowej pracy innych urządzeń i instalacji wykorzystujących dany czynnik grzewczy, który odbiorca energii określa w umowie z dostawcą i w zależności od przyjętej wartości uiszcza określoną (stałą opłatę).
Energia zużyta jest określana na podstawie wskazań licznika (w jednostkach energii - GJ) i mnożona przez koszt tej jednostki określony w taryfie dostawcy. Jeśli po termomodernizacji nie zmieniliście zamówionej mocy cieplnej, to ta składowa opłaty się Wam nie zmieniła, natomiast powinny ulec obniżeniu koszty związane z faktycznym zużyciem energii, bo zmniejszyły się straty ciepła przy przenikaniu przez przegrody zewnętrzne.
damianos pisze:wygląda na to, że firma dostarczająca ciepło w obliczeniach nie brała pod uwagę tego że jesteśmy ociepleni (jak to sprawdzić
To nie firma dostarczająca określa moc zamówioną, ale odbiorca. A zatem to Wy powinniście właściwie określić ten parametr i do dostawcy nie możecie mieć pretensji.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#5 Post autor: UD3H » 30-09-2016, 18:05

piotrusb pisze:Jeśli po termomodernizacji nie zmieniliście zamówionej mocy cieplnej, to ta składowa opłaty się Wam nie zmieniła, natomiast powinny ulec obniżeniu koszty związane z faktycznym zużyciem energii, bo zmniejszyły się straty ciepła przy przenikaniu przez przegrody zewnętrzne.
Rozumiem, że admin jak będzie negocjował z dostawcą ciepła zmniejszenie tej mocy zamówionej to będzie to jakiś argument, że moc mamy niezmienną od czasu sprzed termoizolacji? Czy admin może powiedzieć: Panowie Ciepłownicy, jak to jest że nie da się zmniejszyć mocy zamówionej? Przecież ta moc powinna być mniejsza ponieważ budynek posiada termoizolację? Ma to sens?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Zmiana zamówionej mocy cieplnej

#6 Post autor: piotrusb » 30-09-2016, 20:14

damianos pisze:Ma to sens?
Niezupełnie. Przeczytaj post powyżej dotyczący warunków zmiany mocy zamówionej.
piotrusb pisze:moc zamówiona może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła
To jest więc kwestia zapisów umowy (najczęściej zmiana jest możliwa raz na 12 miesięcy), a nie negocjacji, czy argumentów. Te raczej nie będą dostawcy interesowały. To Wasza sprawa.

Zaś to, że admin przez 9 lat od termomodernizacji nie zmienił mocy zamówionej fatalnie świadczy o jego kompetencjach i rzetelności, bo Wy wszyscy (właściciele lokali) za to od lat płacicie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”