Brak rozliczeń Wspólnoty

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
puszczyk83
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 01-07-2016, 13:39

Odp.: Brak rozliczeń Wspólnoty

#7 Post autor: puszczyk83 » 05-07-2016, 16:51

A można prosić o pomoc w skonstruowaniu pisma do nich, w którym zawarte będzie co powinni robić zgodnie z ustawami a czego nie robią oraz na końcu lekkie postraszenie że sprawa trafi do sądu jak tego nie zmienią (na początek rozliczenia)? Odwdzięczę się ;) (ale to już w PW).
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5980
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Brak rozliczeń Wspólnoty

#8 Post autor: piotrusb » 05-07-2016, 17:15

Na podstawie art. 27 zdanie pierwsze uwl:
Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.
art. 29 ust 3 uwl:
Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.
oraz art. 29 ust. 1 uwl:
Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
proszę o udostępnienie dokumentacji prowadzonej przez zarząd i administrację Wspólnoty Mieszkaniowej xxxxxx, a w szczególności:
- uchwał powołujących członków zarządu wspólnoty,
- stanu środków na koncie bieżącym na dzień xxxx,
- stanu środków na koncie funduszu remontowego na dzień xxxx,
- umowy o administrowanie nieruchomością,
- kartoteki lokalu xxx
- ???

W/w dokumenty proszę przygotować do wglądu w terminie xxxx (np. do 7 dni roboczych od daty otrzymanego pisma).

Jednocześnie informuję, że w przypadku nie wywiązania się z powyższego oraz uzasadnionych obaw odnośnie stanu dokumentacji wspólnoty, właściwego prowadzenia rachunkowości i rozliczania kosztów ponoszonych przez właścicieli zmuszony będę do skorzystania z art. 26 ust. 1 uwl
Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd

Podpis

Otrzymałem:

Zarząd WM xxxxx

Administrator WM xxxxxx
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

puszczyk83
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 01-07-2016, 13:39

Odp.: Brak rozliczeń Wspólnoty

#9 Post autor: puszczyk83 » 05-07-2016, 19:36

A czy można dodać coś o tym żeby przedstawili rachunki na co poszły pieniądze bo w sumie tego obawiam się najbardziej. Podać stan konta to nie sztuka, według moich wyliczeń powinno na koncie funduszu remontowego ponad 70 tysięcy więc jest o co walczyć. To mnie interesuje - nie stan konta ale na co wydawali :/

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5980
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Brak rozliczeń Wspólnoty

#10 Post autor: piotrusb » 05-07-2016, 19:41

Oczywiście - dopisz na liście dokumentów, które chcesz zobaczyć, faktury za określony okres.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

puszczyk83
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 01-07-2016, 13:39

Odp.: Brak rozliczeń Wspólnoty

#11 Post autor: puszczyk83 » 05-07-2016, 19:59

Super, bardzo dziękuję i już jestem ciekaw co dalej. To jeszcze pytanie od mojej żony :) czy skoro ta wspólnota działa jak działa to czy jest jakiś przepis, że dopóki nie wyprostują wszystkiego to nie mam obowiązku płacić na jej konto pieniędzy?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Brak rozliczeń Wspólnoty

#12 Post autor: UD3H » 05-07-2016, 20:10

puszczyk83 pisze:Super, bardzo dziękuję i już jestem ciekaw co dalej. To jeszcze pytanie od mojej żony :) czy skoro ta wspólnota działa jak działa to czy jest jakiś przepis, że dopóki nie wyprostują wszystkiego to nie mam obowiązku płacić na jej konto pieniędzy?
Niestety, zaliczki w ramach wspólnoty wciąż trzeba płacić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”