Zadłużenie nie wiadomo skąd

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zadłużenie nie wiadomo skąd

#19 Post autor: irenalo » 31-03-2015, 15:07

Przyjazny Dom pisze:Prawdopodobnie stary zarząd zniszczył dokumenty i będzie problem.
Oj, najlepszym dowodem sa wyciągi z banku.
Konto było WM? Jeśli tak, to powinny być .
Tam jest wszystko - wpłaty, wypłaty.
I da się dojść co i jak. Cwaniaczki nie doceniają techniki.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmacho
.
.
Posty: 30
Rejestracja: 28-02-2012, 14:46

Odp.: Zadłużenie nie wiadomo skąd

#20 Post autor: elmacho » 05-09-2016, 16:59

Czy mogłabym prosić o wskazówkę w jaki sposób zmusić zarządcę do korekty rozliczeń z tyt. zaliczek na wodę. Sprawdziłam okres od 2013 - 2015 roku wszystkich właścicieli naszej WM i wykazałam nieścisłości w saldach wszystkich w tym okresie. Zaliczki na wodę firma zewn. rozlicza nie wg faktycznej wpłaty, a wg. ustalonych wcześniej zaliczek w stosunku do zużycia. Tym samym salda nie są rzeczywistym odzwierciedleniem, a różnice jak np. w moim i kilku innych osób wynoszą +- 700 zł, Zarządca z firmy zewn., który jest jednocześnie członkiem zarządu WM nie chce uznać swojego błedu i dokonać korekty. Program, którym się posługują to Mieszczanin, przy czym opinie o tym programie są mieszane, koszty aktualizacji programu wysokie. Moim zdaniem nie zwalnia to jednak księgowej z myslenia i skoro w programie brak opcji wprowadzenia drugiej informacji o rzeczywistej wysokości zaliczki na media, w przypadku gdy odbiega od ustaleń, to winna ręcznie wprowadzić kwotę różnicy.
Jeżeli nie obejdzie się bez interwencji sądu, to proszę o wskazówkę czy potrzebna jest uchwała do ustalenia sald mieszkańców i jakiej treści, by spełniło wymogi reprezentacji biernej/ czynnej. Jeżeli mogę prosić o ewentualne inne refleksje będę wdzięczna. Serdecznie pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zadłużenie nie wiadomo skąd

#21 Post autor: irenalo » 06-09-2016, 12:57

elmacho pisze:Zaliczki na wodę firma zewn. rozlicza nie wg faktycznej wpłaty, a wg. ustalonych wcześniej zaliczek w stosunku do zużycia.
Wodę sie rozlicza wg faktycznego zużycia (w lokalu + różnice wodomierzowe ) zgodnie z regulaminem uchwalonym przez wspólnotę. Jeśli wodomierzy w lokalu nie ma , to WM powinna ustalić jakiś ryczałt np. 7 m3 od osoby.
Wspólnota może w uchwale/regulaminie ustalić sposób wpłacania za wodę . Albo wg prognozowanych zaliczek albo wg faktycznego zużycia w lokalu (właściciel sam sobie odczytuje stan i mnoży przez cenę 1 m3 wody). Jeśli jest uchwalony pierwszy sposób , to bez względu na faktyczne zużycie (np, urlop) trzeba się do niego dostosować. Nadpłata/niedopłata wyjdzie na koniec okresu rozliczeniowego.
Na koniec roku (lub , jeśli wspólnota uchwałą ustali inaczej, co kilka miesięcy) dokonuje się odczytu wszystkich wodomierzy i rozlicza włascicieli porównując kwotę wpłaconych zaliczek z kwotą jaka została wyliczona z faktycznych zużyć.
Poza tym rozlicza się również inne zaliczki. Jeśli jest nadwyżka z jednego tytułu a niedopłata z drugiego, to się kompensuje te kwoty . I właściciel na koniec powien wiedzieć ile jest winny lub jaką ma nadpłatę.
Czytajac Twój post nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.
elmacho pisze:Zarządca z firmy zewn., który jest jednocześnie członkiem zarządu WM
To jest bardzo nieroztropne. Zarząd kontroluje sam siebie. Uchwałę o wyborze zarządu należało zaskarżyć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmacho
.
.
Posty: 30
Rejestracja: 28-02-2012, 14:46

Odp.: Zadłużenie nie wiadomo skąd

#22 Post autor: elmacho » 06-09-2016, 16:35

Przepraszam, ale robię jakiś błąd i wiadomość choć wysłana nie zapisuje się.
Zacznę ponownie. Uchwała w sprawie regulaminu rozliczania wody jest, uchyb proporcjonalnie do zużycia (choć powinno być w sytuacji, gdy wszystkie wodomierze są tej samej klasy). Wszystkie mieszkania opomiarowane. Zaliczki na wodę opracowane przez firmę "....."-Obsługa nieruchomości Sp. z o.o. Zaliczka w moim przypadku przeszacowana i mimo próśb nie uwzględniona. Odtworzyłam dokumentację na podst. wyciągów bankowych. Stąd pewność, że podobnie jak ja nie wszyscy wpłacali zgodnie z zaliczkami na media. Płynność finansowa zachowana. Zarządca i firma, którą reprezentuje , a zarządzają aż 263 WM przyjęli sposób rozliczania wg planów zaliczek/ rok. Np. Mimo zużycia 1 osoba max 2,5m^3 w lecie przypisali mi [przykład] zużycie 9 m^3 wody/ mies. Saldo roczne zaliczka planowana 9 x 14 zł = 126/ mies. Po śmierci mamy miałam problemy finans. i wpłacałam jak przy 3 m^3 tj 3 x 14 = 42. Saldo wykazane na koniec roku : 126 [plan] - 35 [zużycie 2,5 m^3 x 14 zł ] = saldo minus 91 zł.
winno być: 42 [wpłata] - 35 [zużycie w tym uchyb] = saldo plus 7 zł. oczywiście razy wielokrotnośc miesięcy. W moim przypadku wykazali - 231 zł. Saldo plus winno wynosić ok. 730 zł.[te kwoty są rzeczywiste]
Dlatego prośba moja jest istotna, bo dotyczy dodatkowo 8 rodzin, tyle, że z wygodnictwa i nie tylko nie chcą się tym zajmować. Względy niemerytoryczne są istotne przy podejmowaniu wszelkich uchwał WM.

Dziękuję za delikatne podkreślenie braku roztropności - niestety owocuje to już wieloma decyzjami niekorzystnymi dla WM, stąd moja obecność na forum z prośbą o poradę - JAK TO RUSZYĆ.
Dziękuję za życzliwą uwagę pozdrawiam serdecznie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Zadłużenie nie wiadomo skąd

#23 Post autor: irenalo » 08-09-2016, 02:27

elmacho pisze:saldo minus 91 zł.
Nie wiem , jak jest w tym programie ale w innym programie (nie podam nazwy) minus oznacza nadpłatę.
Poza tym ma być roczne rozliczenie a nie miesięcznie.

Masz odczyty liczników z początku i końca roku? Masz podane zużycie roczne wody w Twoim lokalu?
Liczniki są legalizowane a osoba odczytująca wpuszczona?
elmacho pisze:Saldo wykazane na koniec roku : 126 [plan] - 35 [zużycie 2,5 m^3 x 14 zł ] = saldo minus 91 zł.
Co to jest 126 ? Zł czy m3? Saldo czego? Tylko rozliczenia wody?
Po drugie: w tym roku były spore podwyżki wody w wielu miastach . Jedne od stycznia inne wprowadzone w innych miesiącach. Wtedy wyliczenie powinny być zrobione dla dwóch różnych cen wody.
Możesz zeskanować lub zrobić zdjęcie tego rozliczenia?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”