Księgowość wspólnot w 2007 r.

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
baka

Księgowość wspólnot w 2007 r.

#1 Post autor: baka » 02-04-2007, 20:44

To bardzo ciekawy temat, ale jakoś nikt go nie porusza?

Ciekawa jestem, jak Wy drodzy księgowi wspólnot, przyjęliście nowy przepis dot. wspólnot w 2007 r. Jak wygląda wsza księgowość.

Ja złożyłam podanie do US o kwartalne rozliczanie się z podatku, bo miałam nadzieję, że do kwietnia coś się wyjaśni. Niestety w internecie nie można znaleźć żadnych informacji na temat prowadzenia rachunkowości w WM. Jedno wiem, że jeżeli mam przychody z lokali użytkowych (nawet jeżli oni wnoszą zaliczki na koszty zarządu i FR) to muszę opodatkować ich dochody. I tylko tyle. Ale co dalej?

Co zrobić z zaliczkami na FR oraz koszty zarządu? Czy uwzględniać je w rozliczeniu?

Może wśród Was jest ktoś, kto wie jak postąpić?
Z góry dziękuję za odpiwedzi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#2 Post autor: irenalo » 02-04-2007, 22:18

Ja przy składaniu CIT-a zapytałam w US o interpretację tego, co na ostatnią chwilę panowie osłowie uchwalili. "Złożylismy zapytanie do Warszawy, jeszcze nie mamy odpowiedzi". Do ewentualnego opodatkowania mam tylko odsetki rzędu 3 zł miesięcznie. Odczekam jeszcze kilka tygodni i złoże pisemne zapytanie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darek
.
.
Posty: 289
Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#3 Post autor: Darek » 03-04-2007, 09:33

Z tego co mam do opodatkowania można u mnie wymienić:
- odsetki (lokaty i rachunek bieżący)
- udostępnienie powierzchni (reklamy zewnętrzne)
- udostępnienie powierzchni (okablowanie)
- udostępnienie powierzchni (bankomat)

FR i ekslpoatacja nie podlega opodatkowaniu. Można je uwzględnić w rozliczeniu i pomniejszyć o zwrot z tytułu zwolnienia podatkowego. Mam nadzieję, że się nie mylę.

Czy ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego wpłaty z lokali użytkowych są opadatkowane? Może dlatego, że wpłata nie będzie przeznaczona na "zasoby mieszkaniowe" tylko "zasoby użytkowe"?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

baka

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#4 Post autor: baka » 03-04-2007, 12:15

Ja dowiadywałam się w US nt. wpspólnot mieszkaniowych i ich rozliczenia. Otrzymałam krótką odpowiedź, że skoro jest to lokal użytkowy (chociaż go nie wynajmujemy, bo właścicielem jest gmina), to wpływy uzyskiwane od nich są niestety do opodatkowania. I nie jest istotne, że oni wpłacają na utrzymanie tylko części wspólnych i FR.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Darek
.
.
Posty: 289
Rejestracja: 20-12-2006, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#5 Post autor: Darek » 03-04-2007, 12:58

Zarządzamy budynkiem usługowym, więc wszyscy właściciele zapłacą podatek od zaliczek.

:cring:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#6 Post autor: irenalo » 03-04-2007, 13:14

Bezsens. Płatnikiem podatku jest wspólnota, właścicielem lokalu gmina. Dlaczego pozostali właściele mają być obciążani tym, że w ich wspólnocie jest lokal użytkowy?
Nie pozostaje nic innego, jak zwiekszyć obciązenie lokalu użytkowego o sumę zapłaconego podatku . Art.12.3 "Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciązenia z tego tytułu właścieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali". Hm...czy zapłacenie podatku uzasadnia "sposób" korzystania z tych lokali?
I jeszcze jedno - przychodem we WM mieszkaniowej sa również opłaty za media. Czy opłaty za media pochodzące od lokalu użytkowego są opodatkowane?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”