Księgowość wspólnot w 2007 r.

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
jerzy.jan

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#31 Post autor: jerzy.jan » 16-05-2007, 22:53

Sławomir pisze:w PIT 37 każdy wlaściciel oprócz dochodów np. ze stosunku pracy musi wpisać dochody z działalności pozarolniczej.
Dochody każdy właściciel WM musiałby wpisać w momencie rozliczenia, gdy nadwyżki np. odsetki od lokat na FR nie pozostają na koncie wspólnoty, tylko są wg udziałów zwrócone właścicielowi. A tego chyba nikt nie praktykuje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Sławomir

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#32 Post autor: Sławomir » 17-05-2007, 15:32

Pewnie jest tak jak pisze jerzy ale ja mam na myśli coś innego. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie istnieje w próżni. W każdy państwie funkcjonuje system prawa czyli wiele ustaw i innych aktów prawnych powszechnie obowązujacych. Tak więc jeżeli podatek płaci się od efektów prowadzonej działalności gospodarczej to ja jeszcze raz pytam o jaką dzialalność gospodarczą można oskarżyć WM, która tylko zbiera zaliczki na media i FR i FE nie posiadając żadnych innych dochodów, a trzyma je na koncie bo tak nakazuje ustawa. Gdyby nie ona to możnaby trzymać te pieniądze w skarpecie i nie byłoby odsetek.
A z drugiej strony prowadzący dzialalność gospodarczą mogą i często ponoszą "stratę", czy wobec tego koszty (dość duże) prowadzenia obowiązkowego rachunku nie bilansować z odsetkami i dopiero wtedy obliczać podatek.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jerzy.jan

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#33 Post autor: jerzy.jan » 17-05-2007, 23:41

Sławomir pisze:jaką dzialalność gospodarczą można oskarżyć WM, która tylko zbiera zaliczki na media i FR i FE nie posiadając żadnych innych dochodów, a trzyma je na koncie bo tak nakazuje ustawa.
A do tego WM wybrała bank z nieoprocentowanym kontem bieżącym, nie zakłada lokat bo np. nie wie jak, lub nie chce, rozliczać się z fiskusem. W międzyczasie bank wprowadza oprocentowanie rachunków nie powiadamiając listownie WM o tej "dobroci" (bo nie ma takiego obowiązku) i wtedy staje się nieświadoma efektów prowadzonej działalności gospodarczej
Sławomir pisze:ja jeszcze raz pytam o jaką dzialalność gospodarczą można oskarżyć WM, która tylko zbiera zaliczki na media i FR i FE nie posiadając żadnych innych dochodów, a trzyma je na koncie bo tak nakazuje ustawa.
Też chciałbym wiedzieć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
dobroslaw76
.
.
Posty: 249
Rejestracja: 23-02-2006, 14:44
Kontakt:

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#34 Post autor: dobroslaw76 » 21-05-2007, 07:05

Z serwisu ksiegowego

Co to są zasoby mieszkaniowe i kiedy dochody z nimi związane są wolne od podatku?
Od 1 stycznia 2007 r. zwolnione od podatku są dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Możliwość zastosowania zwolnienia zależy od przeznaczenia tych dochodów na jakiekolwiek cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, między innymi na remonty budynków mieszkalnych. Jak należy interpretować ten przepis, wyjaśnił Minister Finansów.


Wolne od podatku są zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: updop) dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Nie dotyczy to jednak dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


Minister Finansów wydał pismo w sprawie zwolnienia podatkowego dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznaczonych na cele związane z ich utrzymaniem (pismo z 22 grudnia 2006 r. nr DD6-8213-438/WK/06/339/391, opubl. Biuletyn Skarbowy nr 1 z 2007 r., s. 19). W związku z nowelizacją przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, dla prawidłowego stosowania tego przepisu zdefiniowania wymagało użyte w nim określenie: zasoby mieszkaniowe i gospodarka zasobami mieszkaniowymi.


Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.
Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw, na podstawie których funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (np. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).


Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia zasoby mieszkaniowe, użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.


Biorąc to pod uwagę, przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy podatkowej, należy rozumieć:

1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe,
- strychy, piwnice, komórki,
- garaże,


2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolno stojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,


3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak:
- zbiorniki - doły gnilne, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.


Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 updop).


Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 updop wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, wskazał Minister Finansów.


Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop.


Działalnością taką jest np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej.


W piśmie Minister wskazał, że wyjaśnienia te nie stanowią urzędowej wykładni prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Sławomir

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#35 Post autor: Sławomir » 23-05-2007, 20:41

http://www.zarzadca.com/content/view/428/102/

na tej stronie jest interpretacja MF dotyczaca pojęcia "gospodarka zasobami mieszkaniowymi"

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Aneta

Odp.: Księgowość wspólnot w 2007 r.

#36 Post autor: Aneta » 19-09-2007, 12:38

PrezesT pisze: 4. Mam rachunek i mam odsetki od rachunku. Przyjąłem zasadę, że prowadzenie rachunku nieodzownie związane jest z działalnością na zasobach mieszkaniowych, bo do niego zmusza mie ustawa o własności lokali. Uchwałą właścicieli wpisałem, że wszelkie odsetki od rachunku bankowego nie podlegają zwrotowi właścicielom i są w całości na koniec roku zaliczane w poczet FR (lub FE).
Czy US podzieli mój wybór??? Jestem gotowy do walki!!!
Pozdrawiam
W sprawie kosztów i przychodów zwiazanych z prowadzeniem rachunków bankowych i ich opodatkowaniem to mam takie zdanie:
Opodatkowaniu zawsze podlega dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami i kosztami. Taki dochód może być (z grubsza klasyfikując) uzyskany na 3 rodzajach działalności: podstawowej, pozostałej i finansowej. Ten przypadek zaliczymy do finansowej, która podlega opodatkowaniu.
Ja wzięłabym koszty prowadzenia rachunku bankowego (opłaty za prowadzenie rachunku) oraz przychody z tytułu odsetek od środków na nim zgromadzonych i różnicę przedstawiła do opodotakowania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”