Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
veetech
.
.
Posty: 86
Rejestracja: 18-09-2011, 19:38

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#55 Post autor: veetech » 19-03-2015, 11:57

bolew006 pisze:Jak się jednak okazało na rachunku bankowym funduszu remontowego widniała kwota 1.301,92 zł a w dokumentach księgowych stan środków tegoż funduszu wynosił 34.078,20 zł.
Tak pewnie jest we większości wspólnot. Zawsze są dłużnicy i te ich długi gdzieś się odkładają. Najczęściej w postaci fizycznych braków na FR. U nas księgowo mamy jakieś 120 tys, ale faktycznie na koncie jest ok. 80 tys.Reszta to długi, które w księgowości przecież istnieją, tylko fizycznie nie mamy tych pieniędzy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#56 Post autor: irenalo » 19-03-2015, 11:58

najtki pisze:Dlaczego się czepiasz, czy ja napisałem że zrobiony został "przekręt" Proszę czytać ze zrozumieniem .
Masz rację. Napisał to nowy forumowicz. Przepraszam.
najtki pisze:Uważasz że tą wypowiedzią pomogłeś czy pokazałeś, że się na tym nie zna.
Jeżeli we WM forumowicza prowadzona jest tak zwana pełna ksiegowość, to Twoja rada o szukaniu podejrzanych przelewów może okazać niewystarczajaca lub nawet wprowadzająca w błąd. Może nie być podejrzanych przelewów a stan jest taki, jaki jest. I co?
Pełna ksiegowośc to nie to samo co księgowość uproszczona.
Skąd mogę wiedzieć jaki jest stan wiedzy forumowicza na temat zasad rachunkowości? Bo jaki jest Twój to już wiem.:-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#57 Post autor: najtki » 19-03-2015, 15:49

Najczęściej w postaci fizycznych braków na FR. U nas księgowo mamy jakieś 120 tys, ale faktycznie na koncie jest ok. 80 tys.Reszta to długi, które w księgowości przecież istnieją, tylko fizycznie nie mamy tych pieniędzy.
A macie długi które są już nie do ściągnięcia ? człowiek jest bez majątku kasy i nie ma nadziei że ja będzie miał przynajmniej oficjalnie
Co robicie z takim długiem ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#58 Post autor: najtki » 19-03-2015, 16:00

irenalo pisze:Skąd mogę wiedzieć jaki jest stan wiedzy forumowicza na temat zasad rachunkowości?
Twoim zdaniem zacząć ma od szkolenia z zasad rachunkowości i najlepiej pełnej księgowości. Czy może sprawdzić np przelewy wychodzące czy czasem admin kasy sobie nie przelał lub na jakieś nie zidentyfikowane konto. Bo rozbieżność 30 tyś to spora kwota i jak by faktycznie to zrobił to rzuciło by się w oczy nawet laikowi. Ale oczywiście najlepiej niech pójdzie forumowicz na kurs księgowości albo jak mój admin wskazał, że jak się nie znam to bym zatrudnił sobie biegłego rewidenta jak miałem 10 lat przekopać finanse wspólnoty bo admin BO nie wpisywał w sprawozdaniu. To zatrudniłem sędziego w sądzie koszt 200 zł do zwrotu po wygranym procesie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#59 Post autor: piotrusb » 19-03-2015, 16:01

najtki pisze:Co robicie z takim długiem ?
Pozostaje art. 16 ust. 1 uwl - licytacja lokalu właściciela, który zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#60 Post autor: elmaz » 19-03-2015, 16:10

Prostsza jest licytacja komornicza z nieruchomości na poczet długu. Jeśli oczywiście jest co licytować - bo często mieszkanie na kredyt - a jak frankowy, to kredyt wyższy niż wartość mieszkania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”