Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
bolew006
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 02-02-2015, 00:48

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#49 Post autor: bolew006 » 02-02-2015, 16:50

Witam !
W roku 2009 nastąpiła zmiana Zarządcy naszej Wspólnoty i wydawało się,że będzie zdecydowanie lepiej i uczciwie.Niestety ,okres 5 lat z nowym Zarządcą
okazał się powtórką z nieuczciwości.Otóż na skutek nieznanych nam przyczyn , przy wzajemnym przekazywaniu dokumentów księgowych, nowy Zarządca stwierdził iż jego poprzednik wykazał salda jako bilans zamknięcia a u nas jako bilans otwarcia.
Jak się jednak okazało na rachunku bankowym funduszu remontowego widniała kwota 1.301,92 zł a w dokumentach księgowych stan środków tegoż funduszu wynosił 34.078,20 zł. Z nieznanych nam przyczyn nie próbował wyjaśnić nieścisłości z przekazującym.Dokonując prostego rachunku ujawnił się na brak kwoty 32.776,28.Stan środków funduszu remontowego nie odżwierciedlał stanu na koncie bankowym.Wydawało by się,że to prosty przekręt
i nikt tego nie zauważy.Okazało się inaczej .Kontrolując stany sald funduszu remontowego od roku 2009 stwierdziłem dużą różnicę między saldem zamknięcia w roku 2012 r. / 105.691,33 zł / a saldem otwarcia 2013 r. / 72.915,05 zł /.
Wyjaśniając tę różnicę z księgową usłyszałem,że zrobiła to na polecenie p.PREZES.
Zarządca aby pozbyć się problemu dokonał zwykłego przekrętu na funduszu remontowym.
Czy taki postępek kwalifikuję się do złożenia zawiadomienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ?
Proszę o poradę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#50 Post autor: najtki » 18-03-2015, 00:08

bolew006 pisze:2012 r. / 105.691,33 zł / a saldem otwarcia 2013 r. / 72.915,05 zł /.
żeby zrobić taki "przekręt" potrzebne jest wyprowadzenie pieniędzy z konta wspólnoty . Należy sprawdzić operacje na kontach bankowych i będzie wiadomo gdzie wyprowadzone zostały pieniądze. Niestety na bieżąco trzeba patrzeć na ręce wtedy nie trzeba się wracać do lat wcześniejszych. Wiem że trudno zarządca znieść taki nadzór szczególnie "młodych gniewnych wszystko lepiej wiedzących" ale 3 lata walki i zaczynają mnie traktować poważnie. Dopiero poskutkowało trzymanie w reku wypowiedzenia.
U mnie jest odwrotna sytuacja po zrobieniu pierwszego szczegółowego sprawozdania finansowego (dotychczas były tylko podsumowania kont) i porównaniu z innymi zestawieniami wychodzi, że jest nadwyżka kasy o 20 tyś i admin nie wie dlaczego od 2 tygodni próbują uzgodnić salda hehehe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#51 Post autor: irenalo » 19-03-2015, 03:21

bolew006 pisze:.Kontrolując stany sald funduszu remontowego od roku 2009 stwierdziłem dużą różnicę między saldem zamknięcia w roku 2012 r. / 105.691,33 zł / a saldem otwarcia 2013 r. / 72.915,05 zł /.
Nie mieliście kredytu? Nie mieliście/macie dłużników?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#52 Post autor: irenalo » 19-03-2015, 04:35

najtki pisze:żeby zrobić taki "przekręt" potrzebne jest wyprowadzenie pieniędzy z konta wspólnoty .
Jesteś pewnien , że to przekręt? Widziałeś wszystkie dokumenty księgowe? Masz pewność, że forumowicz dobrze interpretuje ....no właśnie co? Skąd forumowicz bierze te stany sald?
Może owe saldo zamknięcia, to są tylko naliczenia za dany rok ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
rafal
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 08-04-2009, 22:27

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#53 Post autor: rafal » 19-03-2015, 10:08

bez dokumentów księgowych trudno odnieść się do istoty problemu. Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale różnice w:
- BZ f.rem. na 2012 a BO na 2013 (105.691,33-72.915,05=32.776,28), i
- stanie środków pieniężnych (34.078,20 - 1.301,92= 32.776,28) są takie same.
Warto ustalić jak księgowano obroty na funduszu remontowym (w rozumieniu ksiąg; nie stan środków na koncie w banku).
rafal

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym wspólnoty

#54 Post autor: najtki » 19-03-2015, 10:48

irenalo pisze:esteś pewnien , że to przekręt? Widziałeś wszystkie dokumenty księgowe? Masz pewność, że forumowicz dobrze interpretuje ....no właśnie co? Skąd forumowicz bierze te stany sald? Może owe saldo zamknięcia, to są tylko naliczenia za dany rok ?

Dlaczego się czepiasz, czy ja napisałem że zrobiony został "przekręt" Proszę czytać ze zrozumieniem .
najtki pisze:żeby zrobić taki "przekręt" potrzebne jest wyprowadzenie pieniędzy z konta wspólnot
I zaproponowałem forumowiczowi sprawdzenie czy nie ma jakiegoś "dziwnego" przelewu.
Nikt z nas żadnych dokumentów nie widział. A forum jest po to aby pomóc wskazać co można i jak skontrolować
irenalo pisze:Jesteś pewnien , że to przekręt? Widziałeś wszystkie dokumenty księgowe? Masz pewność, że forumowicz dobrze interpretuje ....no właśnie co? Skąd forumowicz bierze te stany sald? Może owe saldo zamknięcia, to są tylko naliczenia za dany rok ?
irenalo pisze:Nie mieliście kredytu? Nie mieliście/macie dłużników?
Uważasz że tą wypowiedzią pomogłeś czy pokazałeś, że się na tym nie zna.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”