Lokal użytkowy?

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
eeyore
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 15-09-2012, 18:06

Odp.: lokal użytkowy?

#13 Post autor: eeyore » 02-12-2012, 16:24

Czyli jeżeli Wspólnota wynajmuje wolne pomieszczenie piwniczne firmie zewnętrznej i wystawia z tego tytułu co miesiąc rachunek, a firma ta płaci na konto Wspólnoty na które właściciele wpłacają czynsz, to dochód ten należy opodatkować?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: lokal użytkowy?

#14 Post autor: cdn » 02-12-2012, 19:27

Jeżeli przychód pochodzący z nieruchomości wspólnej (czyli GZM - gospodarki zasobami mieszkaniowymi) zostanie przeznaczony na koszty utrzymania GZM (np. na Fundusz remontowy), to nie podlega opodatkowaniu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4803
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: lokal użytkowy?

#15 Post autor: piotrusb » 03-12-2012, 16:45

Generalnie masz rację, ale tylko generalnie, bo przychód pochodzący z wynajmu pomieszczenia stanowiącego zasoby mieszkaniowe osobie trzeciej, a z taką właśnie sytuacją mamy tu do czynienia, nie podlega zwolnieniu z podatku (w przeciwieństwie do wynajmu takiego pomieszczenia członkowi wspólnoty).

Patrz np. Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 listopada 2011 ILPB4/423-306/11-2/ŁM
Reasumując, dochody uzyskane z tytułu najmu dodatkowych pomieszczeń mieszkańcom Wspólnoty, jako dochody pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przeznaczone na cele związane z utrzymaniem powierzchni wspólnej lub remonty, objęte są zwolnieniem przedmiotowym wynikającym z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym miejscu należy jednak wskazać, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności dotyczy to kwestii związanych ze wskazanym w stanie faktycznym wynajmem dodatkowego pomieszczenia firmie porządkowej świadczącej usługi na terenie Wspólnoty, a także w budynkach sąsiednich.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości oraz powszechności opodatkowania i tym samym, powinna być interpretowana w sposób niezwykle precyzyjny i ścisły. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej.
A przede wszystkim Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14.08.2008, sygnatura IP-PB3-423-881/08-2/ECH:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota w celu pozyskiwania środków pieniężnych, dzierżawi podmiotom zewnętrznym części wspólne nieruchomości, takie jak klatki schodowe. Należy więc stwierdzić, iż przychody uzyskiwane przez Wspólnotę z tytułu dzierżawy tych części wspólnych podmiotom zewnętrznym nie można uznać za przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, bowiem części wspólne tych zasobów Wspólnoty wykorzystywane są przez podmioty zewnętrzne na potrzeby prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej.

Dochód uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniową z tytułu dzierżawy części wspólnych podmiotom zewnętrznym, nie można uznać za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym w art. 17 ust. 1 pkt 44 powołanej ustawy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku i pomimo przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, uznać należy go za dochód z innej działalności niż gospodarka tymi zasobami, który podlega opodatkowaniu w myśl art. 7 ust. 1 powołanej ustawy.
Uznać należy, że wolne od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie, z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, są dochody Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, na którą składają się dochody uzyskane przez Wspólnotę z tytułu najmu komórek będących częścią wspólną, pod warunkiem jednak, że wynajem jest dla właścicieli lokali mieszkalnych i służy zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych i nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza to są to dochody zwolnione w tej części w jakiej zostaną przeznaczone przez Wspólnotę mieszkaniową na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cdn
.
.
Posty: 372
Rejestracja: 08-07-2012, 20:57

Odp.: lokal użytkowy?

#16 Post autor: cdn » 04-12-2012, 10:57

piotrusb pisze:pod warunkiem jednak, że wynajem jest dla właścicieli lokali mieszkalnych i służy zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych i nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza
To jest nieuprawniona, rozszerzająca interpretacja. Ani ustawa, ani wiążąca interpretacja Ministra Finansów, nie daje podstaw do takich wniosków. Jeżeli przychód pochodzi z GZM i jest przeznaczony na GZM = podlega zwolnieniu. Kto jest najemcą i w jakim celu najmuje - to już są sprawy wykraczające poza te dwa kryteria. Dla jasności - piwnica nie jest lokalem użytkowym.

Kto to są "mieszkańcy wspólnoty"?
Dlaczego według US "mieszkaniec wspólnoty" nie jest osobą trzecią wobec WM, skoro jest nią nawet właściciel lokalu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 4803
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: lokal użytkowy?

#17 Post autor: piotrusb » 04-12-2012, 11:45

cdn pisze:To jest nieuprawniona, rozszerzająca interpretacja.
No to musisz tę uwagę zgłosić Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie :-). Interpretacja jest całkowicie jednoznaczna.
Moja wspólnota, mając wątpliwośc w tej kwestii też wystąpiła do Izby SKarbowej o interpretację indywidualną i zgodnie z uzyskaną interpretacją przychody wspólnoty z wynajmu zasobów mieszkaniowych osobom trzecim (nie będącym członkami wspólnoty) nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego.
cdn pisze:Jeżeli przychód pochodzi z GZM i jest przeznaczony na GZM = podlega zwolnieniu.
Tak, tylko sprawa rozbija się o to, co jest przychodem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Orzecznictwo jest tu wybitnie niejednoznaczne.
Można tu wskazać np. wyrok WSA w Warszawie z 22.10.2008 r. (III SA/Wa 824/08), który to sąd zwrócił uwagę, iż interpretacja Ministra Finansów definiująca pojęcie dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w ogóle nie wyjaśniła pojęcia „gospodarki zasobami" poprzestając na stwierdzeniu, że wpływy z określonych obiektów i lokali są zwolnione od podatku. W rezultacie sąd uznał, że wykładnia dokonana przez organ podatkowy jest wadliwa i ją uchylił. Sąd stwierdził ponadto, że minister odwołując się do definicji gospodarki zawartej w Słowniku Języka Polskiego, wybiórczo przedstawił jej treść. Pojęcie „gospodarki" zawarte w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwo PWN jest pojęciem szerszym niż to, które zostało przedstawione w indywidualnej interpretacji.
Natomiast ten sam sąd (w innym składzie) w wyroku wydanym dzień wcześniej (wyrok z 21.10.2008 r. III SA/Wa 1079/08) zajął zupełnie odmienne stanowisko.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8276
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: lokal użytkowy?

#18 Post autor: irenalo » 04-12-2012, 17:06

A GZM (jak sama nazwa wskazuje - mieszkaniowymi) dotyczy też lokali użytkowych?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”