Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
aggim

Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

#1 Post autor: aggim » 02-10-2006, 20:55

Witam,
Z różnych stron dochodza mnie wiesci, ze po 2007 roku nastapi rewolucja w prowadzeniu ksiegowosci wspolnot mieszkaniowych. Niestety poki co nie usłyszłam zadnych konkretów, lecz tylko kilka sprzecznych informacji. Czy ktos może jest w stanie mi to jasno i klarowanie wytłumaczyc? Ciekawa jest jestem czy to jakis kataklizm :)....

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Stanisław
.
.
Posty: 291
Rejestracja: 23-01-2006, 19:48

Odp.: Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

#2 Post autor: Stanisław » 06-10-2006, 20:37

Coś panowie-osłowie przy podatkach majstrują ...
Wyszperałem w necie taki tekst:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=523&w=49872483

nie ręczę za jego treść, ale daje jakieś światło w tunelu ...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

#3 Post autor: irenalo » 06-10-2006, 21:12

Gdyby panowie-osłowie płacili podatek od własnej głupoty, to by dziury budżetowej nie było.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
akacja
.
.
Posty: 561
Rejestracja: 11-08-2006, 13:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

#4 Post autor: akacja » 07-10-2006, 12:10

Ja podejrzewam, że zdążą pójść po rozum do głowy, zawsze tak robili tuż przed końcem roku. W efekcie wspólnoty powinny zostać zwolnione z dochodówki w zakresie przeznaczanym na utrzymanie nieruchomości wspólnej (tak jak do tej pory jest).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

aggim

Odp.: Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

#5 Post autor: aggim » 07-10-2006, 22:18

Dziękuję za odpowiedzi! Jak wspominałam natknęłam się na różne interpetacje m.in. tą ze strony p. Dziewora-http://www.dziewior.pl/pytania-wspolnoty.html /pytanie nr 46/. Zupełnie jednak zdezorientowała mnie rozmowa z jedną z księgowych, obsługujących wspólnoty mieszkaniowe. Twierdzi ona, że jeśli te przepisy wejdą w życie, to od 2007 r. , wspólnota będzie musiała prowadzić tzw. pełną księgowość, a tym samym zatrudnić księgową. Moja wspólnota ma akurat bardzo złe doswiadczenia z fachowcami od spraw księgowych -chcemy przejść z pełnej księgowości na uproszczoną i prowadzić ją samodzielnie /tym bardziej ze budynek jest stosunkowo mały/. Czy ta pani miała rację, czy też to herezja i wabik na potencjalnego, lekko zagubionego klienta???

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Co sie zmieni od 2007 w księgowości wsp.?

#6 Post autor: irenalo » 08-10-2006, 12:56

Sądze, że wabik.:)
Te, jak wspomniałaś , przepisy już istnieją, tyle że dotychczas wspólnoty były zwolnione z płacenia podatku. Na deklaracji CIT wykazywało się dochód (np. FR, nadwyżka z wpłat na eksploatacje, pożytki), ale podatku od tego się nie płaciło.
Być może ustawodawca określi rodzaj ewidencji, które wspólnoty będą musiały prowadzić.
Póki co wystarczy uproszczona księgowość.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”