PIT-8C

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
aack
.
.
Posty: 93
Rejestracja: 16-04-2009, 14:41

PIT-8C

#1 Post autor: aack » 05-02-2010, 01:09

Prosze o podpowiedź, co i w jakim miejscu mam wpisac w PIT-8C dla czlonka zarzadu, który otrzymywał wynagrodzenie za swoją działalność na mocy uchwaly?
Aneta

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: PIT-8C

#2 Post autor: andy » 05-02-2010, 02:53

W rubryce 32: "przychód z tytułu sprawowania funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej".
W rubryce 33: kwotę przychodu w roku, za jaki wystawiono informację (roczną sumę wynagrodzenia).
W rubryce 40: sumę kwot z pozycji 33, 35, 37 i 39.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

aack
.
.
Posty: 93
Rejestracja: 16-04-2009, 14:41

Odp.: PIT-8C

#3 Post autor: aack » 05-02-2010, 10:57

Dziekuję. Jeszcze tylko jedno pytanie w tej kwestii - jak, gdzie przenosi sie te wartości z PIT8C z tytułu sprawowania zarzadu do PITu rocznego w przypadku osoby nie prowadzącej działaności gospodarczej?
Aneta

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: PIT-8C

#4 Post autor: andy » 05-02-2010, 14:29

andy pisze:Rubryka C wiersz 3: Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenie).
Zmieniam powyższą odpowiedź, bowiem w większości interpretacji podatkowych, które sprawdziłem, organy podatkowe twierdzą, że wynagrodzenie członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy zakwalifikować jako "przychód z innych źródeł", w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organy podatkowe wywodzą, że wynagrodzenie za pełnienie obowiązków członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie jest przychodem zdefiniowanym w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, a wskazany przepis dotyczy przychodów członków zarządu osób prawnych. Skoro tak chce fiskus, to przychody te należy w PIT-37 wykazać w rubryce C wiersz 5: Inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4.

Oczywiście ta zmiana wiersza nie ma wpływu na rozliczenie podatkowe.

Przy okazji zamieszczam przydatny cytat z interpretacji podatkowej Urzędu Skarbowego w Opocznie, wydanej w dniu 7 sierpnia 2007r., sygnatura: USI-423/37/07/int:
Reasumując, stwierdzić należy, że Wspólnota Mieszkaniowa przy dokonywaniu wypłaty członkom zarządu wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie nie stosuje żadnych kosztów uzyskania przychodów.

Jednakże zgodnie z zasadą wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów w wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Tak więc członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej mogą z uwzględnieniem wyżej wymienionych przepisów rozliczać poniesione udokumentowane koszty związane z pełnioną funkcją.
Ostatnio zmieniony 06-02-2010, 13:35 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

aack
.
.
Posty: 93
Rejestracja: 16-04-2009, 14:41

Odp.: PIT-8C

#5 Post autor: aack » 05-02-2010, 15:47

Dziękuję serdecznie!
Aneta

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

JohnnyG
.
.
Posty: 573
Rejestracja: 12-03-2008, 23:10

Odp.: PIT-8C

#6 Post autor: JohnnyG » 22-04-2010, 21:43

Ja skorzystałem z programu do PIT-ów. Jak znanaczyłem 'ptaszka' przy polu 'dochód otrzymany na PIT 8C', to dalej program sugeruje mi, żeby wypełnił PIT 36, a nie 37. Chyba ten co pisał progam nie zna się na prawie podatkowym. :>

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”