Rozliczanie ryczałtu za wodę

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
Maja

Odp.: Rozliczanie ryczałtu za wodę

#43 Post autor: Maja » 29-07-2008, 09:00

Owner,
ocxywiscie, ze masz racje, piszac swoj post mialam na mysli ""swoja mala wspolnote""
sorry za zamieszanie,wiec moze kc nalezaloby by rowniez znowelizowac uwzgledniajac duze wspolnoty i nie tylko ten problem.........
ps dzieki za naprowadzenie mnie na ""prosta'''....... :shy:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

baes
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 06-02-2009, 15:21

Odp.: Rozliczanie ryczałtu za wodę

#44 Post autor: baes » 08-02-2009, 20:36

owner pisze:Wolałbym poczytać o nietypowych problemach wspólnot mieszkaniowych.
Czy to typowe, że zgłaszane przez nas zbyt duże różnice, tj. ponad 20% (licznik główny a podliczniki) i żądanie przedstawienia dokumentu o legalizacji wodowmierza głównego zostały przyjęte przez zarządcę wręcz wrogo i kazali nam iść do wodociągów i samemu sprawdzać... na pytanie, na jakiej podstawie mamy to zrobić, kiedy to oni podpisali umowe z wodociągami, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.... a teraz doszło do róznicy prawie 60% w rozliczeniu za 4 miesiące !!
Ma ktoś na to radę?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

wojtula11
.
.
Posty: 29
Rejestracja: 09-02-2008, 12:53
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Odp.: Rozliczanie ryczałtu za wodę

#45 Post autor: wojtula11 » 08-02-2009, 21:34

baes pisze: na pytanie, na jakiej podstawie mamy to zrobić, kiedy to oni podpisali umowe z wodociągami,
Czując swego czasu " smród" zrobiony w wodociągach przez byłego administratora udałem się do MWiK z aktem notarialnym - na tej podstawie dowiedziałem się wszystkiego co dot. nieruchomości , włącznie z zaznajomieniem mnie sprawą sądową związaną z zaległościami .
Temat braków w rozliczeniach wody był wałkowany na forum , przejrzyj posty - dużo sie z nich dowiedziałem .

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

juar_78
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 30-11-2009, 00:18

Odp.: Rozliczanie ryczałtu za wodę

#46 Post autor: juar_78 » 30-11-2009, 00:27

Witam. Pozwalam się podłączyć pod ten temat. Sprawa również dotyczy rozliczenia wody w sytuacji, kiedy są mieszkania opomiarowane i nieopomiarowane.
Od niedawna jestem właścicielem mieszkania w boku, gdzie większość bloków to mieszkania komunalne a pozostałe są wykupione. Wszystkim zarządza MZBM. Mieszkania komunalne nie mają liczników na wodę. Hipoteczne mają.
Już drugi raz dostałem rozliczenie wody, na którym jest dopłata za „różnice z zegara głównego”. Ostatnio za kwartał jest to około 60 zł – około 6 dm3 wody. Wydaje mi się dużo. W samej mojej klatce jest 20 mieszkań, więc dawałoby to 40 dm3 wody na miesiąc.
Z administracji dowiedziałem się, że są to różnice pomiędzy wskazaniem wodomierza głównego a zużyciem lokatorów, która jest rozliczana proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Co to jednak za różnica, skoro Ci co nie mają wodomierzy mogą lać ile chcą. Płacą ryczałt od osoby. W lokalach często de facto mieszka więcej osób niż jest zameldowanych. W ten sposób moja mam, która mieszka w tym mieszkaniu, zużywając sama około 4 dm3 wody miesięcznie wg zegara musi co miesiąc płacić za dodatkowe 2 dm3 różnic. W łeb bierze w ogóle oszczędzanie wody przez nią w takim przypadku. Jak w ogóle można ustalić owe różnice, skoro nie wiemy ile wody zużyli ryczałtowcy. W takim przypadku na to co zużywają powyżej ryczałtu dokładają się i ci opomiarowani.
Powiedźcie, bo nie siedzę w tych tematach, czy takie rozliczanie jest w porządku ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Rozliczanie ryczałtu za wodę

#47 Post autor: owner » 01-12-2009, 13:17

juar_78 pisze:moja mam, która mieszka w tym mieszkaniu, zużywając sama około 4 dm3 wody miesięcznie wg zegara
Zużywa tylko 4 litry wody miesięcznie? :dribble:

Czy macie przyjęty uchwałą regulamin rozliczeń kosztów wody? Z reguły przyjmuje się zasadę, że "licznikowcy" płacą według wskazań swojego wodomierza, a "ryczałtowcy" (oprócz ryczałtu) wspólnie opłacają całą różnicę wskazań. Jednak u Was taka zasada pewnie nie przejdzie, bo gmina ma większość udziałów i zablokuje uchwałę, która może wywołać burzę wśród najemców. Sprawę mogłoby załatwić opomiarowanie wszystkich lokali (założenie wodomierzy w lokalach komunalnych), ale to wymaga zgody właściciela tych lokali, większościowego udziałowca wspólnoty...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

juar_78
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 30-11-2009, 00:18

Odp.: Rozliczanie ryczałtu za wodę

#48 Post autor: juar_78 » 02-12-2009, 08:12

Witam ponownie.
Może 4, może 5 - nie wiem dokładnie. Jedna osoba, mieszka sama, stara się oszczędzać.
Spróbuje się dowiedzieć czy jest uchwała - znaczy się napiszę do administratora, aby mi wyjaśnił wg jakiego klucza to rozliczają.
Teraz tak:
- jeżeli nie ma uchwały to co można zrobić ?
- jeśli jest - czy to oznacza, że sprawa jest "posprzątana" ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”