rozliczanie garażu

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
HR
.
.
Posty: 324
Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Kontakt:

Odp.: rozliczanie garażu

#7 Post autor: HR » 17-03-2006, 22:43

Ja też stoję na stanowisku podobnym do amigo...

life is brutal and full of zasadzkas....

Idąc dalej Twoim tokiem myślenia Lechu ( choć dobrze ,ze myślisz o interesie wąłścicieli tych garaży) - właściciele też nie powinni płacić za mieszkania bo sobie je wykupili na własność :... Właściciele garaży widzieli co brali ( że tam jest CO i inne takie - więc teraz wielkie zdziwienie? ) - natomiast jakies ruchy w stronę przeniesienia ciężaru utrzymania garaży na włascicieli bez garaży wydają mi się chybione i w szybkim czasie mogły by się obrócić przeciwko Tobie...


Pozdrawiam
HR

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: rozliczanie garażu

#8 Post autor: Lech » 18-03-2006, 08:10

amigo pisze:To tylko moje zdanie, co możesz zrobić? Raczej nic innego. Ale jeśli za powiedzmy 20 m wychodzi zaliczka na części wspólne 70 zł, to macie generalnie wysokie koszty części wspólnych. Może macie po prostu luksusy, których u nas brak :roll:
Myślę,że to raczej wynika z tego, że budynek jest mały i dlatego garaż stanowi poważną jego część.
Gdyby garażyści dodali sobie czynsz za mieszkanie i za garaż, to taki łączny czynsz nie jest zbyt wysoki jak na Warszawę.
A co do stanowiska, że mieszkanie jest moją własnością, więc dlaczego miałbym za cokolwiek płacić - to też się z tym spotykałem. Ale ludzie są jacy są. Zawsze powtarzam: ktoś na Leppera musiał głosować.
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Qlpiak

Odp.: rozliczanie garażu

#9 Post autor: Qlpiak » 18-03-2006, 12:16

Rozliczanie inaczej niż według udziału zawsze jest kłopotliwe, np. rozliczanie nadpłaty / niedopłaty. Możesz oczywiście zaproponować właścicielom garaży, żeby zaproponowali uchwałę, w której obciążają udziały lokali mieszkaniowych wyższymi kosztami. Nauczą się przynajmnie co znaczy "współuczesniczenie w zarządzie" :twisted:
My też mieliśmy taki ból we wspólnocie, nawet o tym tu pisałam http://www.wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=146, ale uznaliśmy, że ustawodawca, gdy wpisywał o pozytkach i kosztach według udziałów wiedział co robi i uchwała, która to zmienia musiałaby być nieźle uzasadniona. Przecież nie chodzi o to, żeby ci, którzy mają więcej udziałów tymi udziałami przegłosowali, że płacą mniej.

P.S. poprawiłem link

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8819
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: rozliczanie garażu

#10 Post autor: irenalo » 30-03-2006, 20:41

Jezeli kupil garaz (pomieszczenia przynalezne) to zwiekszyl swoj procentowy udzial w czesci wspolnej. I lozy na WM wg udzialu. Mam tak samo z piwnicami (wiecej udzialow ma wlasciciel mniejszego mieszkania z duza piwnica, niz wlasciciel wiekszego mieszkania z mniejsza). Chyba, ze garaz jest odrebna wlasnoscia (czyli ma X% udzialow wynikajacych z metrazu mieszkania + Y % wynikajacych z metrazu garazu).
Wtedy jednak tez placi za x % mieszkania i y % garazu. Co z tymi co nie kupili powierzchni garazowej? Czy reszta garazyjest czescia wspolna? Jesli tak, to wspolnota moze im te garaze wynajac i to bedzie dodatkowy przychod wspolnoty.
Czy Twoja wspolnota jest mala wspolnota czy duza?
pozdrawiam :)
Irena L.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jimmi

Odp.: rozliczanie garażu

#11 Post autor: Jimmi » 07-04-2006, 08:42

W mojej ocenie sprawa jest bezdyskusyjna i oczywista. Garaże powiększają udział w nieruchomości i zgodnie z ustawą, są podstawą do z jednej strony roszczeń właściciela wobec wspólnoty z tytułu pożytków (np. najmu odpłatnego innym użytkownikom) oraz ponoszenia ciężarów ( czyli kosztów utrzymania).

Ale zdaję sobie sprawę, z rzeczywistości, że w wielu wspólnotach nie ma takiego rozumienia.

Jednak proszę zwrócić uwagę, że koszty utrzymania garaży - jako części wspólnych nie znikają w przyrodzie. One powiększają w sposób nieuzasadniony obciążenia rachunkami właścicieli m2 mieszkań. W idealnej sytuacji, kiedy wszyscy właściciele mieszkań mają takie same miejsca garażowe i każde po jednym - to wówczas nie ma znaczenia sposob liczenia kosztów. Proporcjonalna część kosztów i tak jest taka sama na właściciela.
NIestety taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko np. niektórzy własciciele mają po 2 miejsce garażowe na lokal.

Innym argumentem może być taka sytuacja, hipotetyczna, że wszystkie miejsca należą np. do developera, a ten komercyjnie je wynajmuje. Czy wówczas dana wspólnota również tak "wspaniałomyślnie" zrezygnuje z obciążania właściciela garaży kosztami???

Niestety, edukacja właścicieli w zakresie prawa UoWL nie jest lekka, tym bardziej że wspólnoty to nie wielkie anonimowe spółdzielnie - i kazdy mieszkaniec widząc siłę swojego głosu, chce skorzystać ze swojego prawa...

Wytrwałości... pozdr.
P.S Bardzo jestem ciekaw tego nietypowego rozwiązania ?? :568:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Lech
.
.
Posty: 140
Rejestracja: 10-10-2005, 16:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: rozliczanie garażu

#12 Post autor: Lech » 07-04-2006, 09:06

Jimmi pisze: P.S Bardzo jestem ciekaw tego nietypowego rozwiązania ?? :568:
Wysyłam na Twój mail, bo tu mogą przeczytać osoby niepowołane.

PS' Niestety zdaje się, że nie działa ten system maili forumowych, podaj swój mail
pozdrawiam serdecznie

Lech

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”