Błędy w księgowości - jak rozmawiać?

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Błędy w księgowości - jak rozmawiać?

#7 Post autor: elmaz » 09-01-2023, 00:06

Jeszcze nie wiesz czy oszustom, bo sprawa jest w trakcie wyjaśniania, ale już ferujesz wyroki.
Natomiast prawdą jest, że właściciel powinien mieć prawie zawsze (prawie - bo RODO i sądy interpretują to w ten sposób, że w zakresie niezbędnym do sprawowania kontroli właścicielskiej) wgląd do wszystkich dokumentów wspólnoty i tego na pewno można się domagać sądownie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Błędy w księgowości - jak rozmawiać?

#8 Post autor: piotrusb » 09-01-2023, 12:35

Warto jednak najpierw zażądać pisemnie od zarządcy udostępnienia wskazanych dokumentów uprzedzając, że w przypadku odmowy skierujesz sprawę na drogę sądową. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że w obecnym stanie naszego sądownictwa, na wyznaczenie pierwszej rozprawy możesz poczekać wiele miesięcy, a nawet rok, a sam proces może potrwać kilka lat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Freydhis
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 16-11-2022, 12:57

Re: Błędy w księgowości - jak rozmawiać?

#9 Post autor: Freydhis » 10-01-2023, 18:13

Czekam na odpowiedź. Od komornika dostałam dokładną rozpiskę jaka kwota i kiedy została wysłana do wspólnoty i według niej jest wszystko spłacone. 200zł więcej niż kwota długu w systemie wspólnoty + 1000zł odsetek ustawowych. Czyli mają o 1200zł więcej niż kwota jaką wisiałam.

Pozostałe rachunki bieżące są opłacane i już nie ma tam długu. Mam jakby dwa rachunki na koncie: 1) aktualne rachunki i rozliczenia i tam wszystko jest ok
2) sprawa sądowa i jej spłata i tam jest minus, którego być nie powinno, bo jak napisałam wyżej, komornik wszystko ściągnął, zakończył cały proces ściągania długu i rozpisał mi dokładnie wszystkie wpłaty, jakie wysłał i na jaki adres bankowy te wpłaty poszły.

irenalo pisze:
02-01-2023, 16:24
Napisz w piśmie ile dokładnie wg Twoich informacji wpłacił komornik.

Dług mógł się wziąć też z innych powodów. WM wystąpiła do sądu o zaległości za 5 np. miesięcy a Ty nie zapłaciłaś za następne miesiąc/miesiące.
Lub po rozliczeniu roku, mogła być jakaś niedopłata z powodu za niskich zaliczek na koszty nieruchomości wspólnej lub mediów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Błędy w księgowości - jak rozmawiać?

#10 Post autor: irenalo » 10-01-2023, 19:38

Odsetki ustawowe nie są księgowane na Twoim koncie właściciela. To przychód wspólnoty. Tobie przypadnie część proporcjonalna do udziału. Zatem nie doliczaj do swoich wpłat.
Po każdym roku kalendarzowym powinnaś dostać rozliczenie.
Sprawdź czy nie było niedopłat z powodu za niskich zaliczek.
Być może są jeszcze koszty sądowe, których komornik nie ściągał.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”