Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
kazianat
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 26-06-2022, 19:33

Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

#1 Post autor: kazianat » 26-06-2022, 19:53

Witam,
Próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie, czy administracja ma prawo wymóc na właścicielu finansowanie remontu instalacji poza środkami wpłacanymi na fundusz remontowy.
We wspólnocie większością głosów została podjęta uchwała o remoncie instalacji elektrycznej. Ponieważ wspólnota w tej chwili nie posiada wystarczających środków na funduszu remontowym, administracja wymaga od właścicieli wpłacenia dodatkowych środków na poczet remontu (dodatkowo do już wpłacanych środków na fundusz), zależnie od metrażu mieszkania. Jest to spora kwota, której nie jestem w stanie zapłacić (prawie 3tys. do wpłacenia dodatkowo poza stałymi opłatami do końca września). Zaproponowałam administracji wpłacanie wyższych stawek na fundusz remontowy przez kilka kolejnych miesięcy, ale administracja odrzuca wszelkie próby negocjacji w tej sprawie.
Czy istnieje jakiś przepis, który pozwala administracji/ wspólnocie na wymaganie wpłacania dodatkowych środków, nie związanych z codzienną eksploatacją budynku?
Nadmienię, że instalacja jest faktycznie dosyć stara, natomiast wciąż działa i nie jest to kwestia na tyle pilna, żeby remont został wykonany jak najszybciej. Nie mam problemu z tym, żeby finansowany on został ze środków z funduszu, w momencie gdy zostaną uzbierane wystarczające środki, ale wpłacenie dodatkowo kwoty w wysokości 3000zł jest dla mnie przesadą, i najzwyczajniej w świecie nie posiadam takich środków. Jakie mam możliwości w tej sytuacji? Czy mam prawo się odwołać od uchwały? Ja głosowałam kategorycznie na nie, nadmieniając że nie będę w stanie zapłacić takiej kwoty w tak krótkim czasie. Nie wiem jednak, czy istnieje jakiś przepis, na który mogę się powołać? Czy mogę po prostu odmówić wpłacenia kwoty i zaproponować jej ściąganie co miesiąc z funduszu?
Z góry dziękuję za pomoc

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

#2 Post autor: irenalo » 26-06-2022, 21:04

Remonty nie muszą być finansowane tylko z funduszu remontowego. Mogą być finansowane z kredytu czy jednorazowej wplaty właścicieli.
Jedyne co możesz zrobić, to zaskarżyć uchwałę. Ale masz marną szansę na wygraną.
I dlaczego rządzi u Was administracja a nie zarząd?
Czy o tym, że jest potrzebna wymiana instalacji wiedzieliście wcześniej?
Czemu wcześnieniej nie podnieśliście wpłat na FR?

Koszty remontów cześci wspólnych ponosi się wg udziałów.

Wspólnota nie ma zazwyczaj innych środków oprócz tych wpłaconych przez właścicieli. Jeśli zostanie przeprowadzony remont, to trzeba będzie zapłacić wykonawcy.
Czym zapłacić, jeśli większość uzna, że będzie spłacać z FR.
Czy inni sąsiedzi nie buntują się, że muszą tyle wpłacić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kazianat
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 26-06-2022, 19:33

Re: Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

#3 Post autor: kazianat » 26-06-2022, 21:52

Czyli można narzucić właścicielom wpłatę horrendalnych środków w szybkim terminie, ot tak? Co z właścicielami, którzy nie mają możliwości wpłacenia/ uzbierania takiej kwoty? Przerażające to trochę, bo w takim przypadku za kilka miesięcy może zostać podjęta uchwała o innym remoncie i obowiązku zapłaty kolejnych kilku tysięcy. Może dla innych właścicieli nie jest to aż tak dużym problemem finansowym, nie zaglądam im do portfeli, ale większość zgodziła się na remont. Natomiast dla mnie wpłacenie w przeciągu 3 miesięcy dodatkowo 3tys. złotych jest poważnym problemem.
Nikt wcześniej nie wspominał o wymianie instalacji. Jest dosyć stara, natomiast jeszcze sprawna i wymiana nie jest kwestią życia i śmierci. Można by równie dobrze podnieść FR i poczekać kilka miesięcy, aż zostaną uzbierane środki. Na każdym corocznym zebraniu WM byłam za podniesieniem stawki FR, ale praktycznie za każdym razem zostało to odrzucane, bo nie było większości.
Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w budynku dużo lokali (prawie połowa) należy do gminy. I wg uchwały kwota wynikająca z udziałów gminy ma być przez nią pokryta już po wykonaniu prac, natomiast kwota wymagana przez właścicieli koniecznie przed ich wykonaniem.
Może źle się wyraziłam. Rządzi zarząd, uchwały podejmowane są większością głosów, natomiast to administracja mnie poinformowała o wspomnianej uchwale i konieczności zapłaty.
W jaki sposób mogę zaskarżyć uchwałę? Wysłać oficjalne pismo do administracji?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

#4 Post autor: irenalo » 26-06-2022, 22:24

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9940850388
Tekst ujednolicony obowiązuje.

Uchwały zaskarża się w sądzie w terminie 6 tygodni od dnia powiadomienia. Teraz to kosztuje 200 zł.
To, że jakiegoś właściciela nie stać na remont nie jest żadnym argumentem. Argumentem jest to czy remont jest niezbędny i pilny. Mamy taką inflację, że remont za pół roku może być o 20 % droższy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

#5 Post autor: irenalo » 26-06-2022, 22:29

Ile udziałow ma gmina? Bo jeśli 50 % można głosować 1 właściciel- 1 głos. Jak były zbierane głosy pod uchwałą?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Finansowanie remontu ze środków poza funduszem remontowym

#6 Post autor: piotrusb » 27-06-2022, 10:47

art 25 ust. 1a uwl:
Powództwo o uchylenie uchwały może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Jest to termin zawity, czyli nieprzekraczalny. Po jego upływie nie można już zaskarżyć uchwały.
kazianat pisze:
26-06-2022, 19:53
...czy administracja ma prawo wymóc na właścicielu finansowanie remontu instalacji poza środkami wpłacanymi na fundusz remontowy
Administracja tylko realizuje uchwałę, którą podjęli większością udziałów właściciele lokali. Tak to działa we wspólnotach. Decyduje większość (właścicielce mający większość udziałów), a mniejszość musi się podporządkować, ale służy jej ochrona w postaci możliwości zaskarżenia uchwały.
kazianat pisze:
26-06-2022, 19:53
...administracja odrzuca wszelkie próby negocjacji w tej sprawie
Administracja nie jest stroną uprawnioną do takich negocjacji. Trzeba rozmawiać z zarządem.
kazianat pisze:
26-06-2022, 21:52
I wg uchwały kwota wynikająca z udziałów gminy ma być przez nią pokryta już po wykonaniu prac, natomiast kwota wymagana przez właścicieli koniecznie przed ich wykonaniem.
To może być (choć nie musi) podstawą uchylenia uchwały, bo wszyscy właściciele (a gmina nie ma w tym względzie żadnych przywilejów) powinni być traktowani jednakowo.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”